اختصاص پاویونی به قطعه سازان ایرانی در نمایشگاه خودروی روسیه در دستورکار برگزار کنندگان این نمایشگاه قرار گرفت. به نظر می رسد این اقدام را می توان در راستای همکاری های خودرویی دو کشور ارزیابی کرد.

پیش تر اخباری درباره همکاری میان ایران و روسیه در صنعت خودرو به گوش رسید. رضا فاطمی امین وزیر صمت در این ارتباط گفت با توجه به تحریم صنعت خودروی روسیه قطعه سازان ایرانی آمادگی دارند تا قطعات مورد نیاز خودروسازان روسیه را فراهم کنند. علیرضا پیمان پاک رییس سازمان توسعه تجارت نیز در سفری به سن پترزبورگ نیز گفت و گویی های در این زمینه داشت و صحبت نیز از تولید خودروی مشترک مطرح شد.

با توجه به اینکه رنو طرف مشارکت خودروسازان ایرانی و روسی بوده است گمانه هایی درباره تولید خودروی مشترک روی پلت فرم ال – 90 نیز مطرح شد.

البته به نظر می رسد استفاده از قطعات ایرانی در خطوط تولید خودروساز روسی را باید گام اول همکاری خودرویی دو کشوری دانست که صنعت خودروی خود را اسیر تحریم ها می بینند.

بر اساس اعلام روس ها نمایشگاه خودروی این کشور قرار است 31 مرداد تا 3 شهریورماه در محل نمایشگاههای بین المللی روسیه برگزار شود.

اطلاعات منتشر شده درباره نمایشگاه خودروی 2023 روسیه نشان می دهد قرار است حدود 600 شرکت از 18 کشور در مساحتی حول و حوش 30 هزار متر مربع آخرین توانمندی های خودرویی خود را به نمایش بگذارند.

البته با توجه به تحریم صنعت خودروی روسیه به نظر می رسد خبری از برندهای مطرح بین اللملی نباشد.

صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو به عنوان یکی از دو انجمن بزرگ صنعت قطعه کشور قرار است به نمایندگی از ایران در پاویون اختصاصی ایران در این نمایشگاه حضور داشته باشد.

هر چند تا رسیدن به تولید خودروی مشترک میان ایران و روسیه راه درازی در پیش است با این حال برداشتن سریع گام های ابتدایی می تواند تاثیر مثبتی در این زمینه داشته باشد.