دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان گفت: مسیر عرضه خودرو بورس کالا می تواند به کشف واقعی قیمت ها منجر شود.

محمدرضا نجفی منش معتقد است صف طولانی متقاضیانی که به دنبال استفاده از فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار خودرو هستند جمع خواهد شد.

آن طور که این فعال قطعه ساز می گوید  فعالان حاضر در زنجیره خودروسازی از عرضه محصولات در بورس کالا رضایت دارند.

به گزارش تسنیم، نجفی منش تاکید می کند دخالت های دولت باعث ایجاد اختلاف قابل توجه قیمت ها در مبدا و بازار آزاد شده است.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازان با اشاره به تصمیم شورای اقتصاد در دهه 70 می گوید در آن زمان قیمت خودرو در حاشیه بازار کشف و تعیین می شد و اختلاف قیمت کارخانه بازار به عنوان سود از سوی سازمان حمایت مصرف کننده از خودروسازان گرفته می شد تا از این طریق اختلاف ایجاد شده از بین برود.

این فعالان قطعه ساز ادامه می دهد این روند سبب شده بود حدود 13 سال قیمت خودرو دستخوش تغییرات زیادی نشود و این درحالی است که بهای نهاده های تولید، افزایشی بود. در این برهه شاهد بودیم که قیمت حاشیه بازار بعضا کمتر از قیمت درب کارخانه می شد و هیچ صف خریدی نیز شکل نمی گرفت.

نجفی منش معتقد است اما از زمانی که شورای رقابت در بحث قیمت گذاری ورود کرد اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار شروع شد و زیان خودروساز را نیز سبب شد.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازان تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد خودروهایی که بیشترین اختلاف قیمت را دارند بیشترین تقاضا در قرعه کشی ها نیز برای همان ها ثبت می شود این مساله نشان می دهد بسیاری از خریداران فعلی خودرو حاضر در قرعه کشی مصرف کننده واقعی نیستند.

نجفی منش می گوید: تنها راه قانونی در شرایط فعلی برای رهایی صنعت خودرو از قیمت گذاری دستوری، بورس کالا و عرضه خودرو از این مسیر است.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازان درباره تاثیر عرضه خودرو از مسیر بورس کالا می گوید عرضه خودرو در بورس باعث می شود قیمت هایی که در بازار به صورت غیر واقعی بالا رفته اند کاهش یابد و از سوی دیگر سبب می شود افرادی که با هدف سودجویی خودرو خریداری کرده اند اقدام به فروش می کنند و این مساله قیمت بازار را کاهش خواهد داد.