یک نماینده مجلس به وزارت صمت پیشنهاد داد تا تولید پراید را به سپاه واگذار کند. حسین حسین زاده در تذکری شفاهی که از تریبون مجلس مطرح شد از مدیران صمت خواست چنانچه نمی توانند بازار خودرو را کنترل کنند تولید را به سپاه واگذار کنند.

نماینده لارستان با اشاره به افزایش لجام گسیخه قیمت بازاری خودرو گفت پراید ۲۰ میلیونی به ۲۵۰ میلیون تومان رسیده است. اگر نمی‌توانید آن را تولید کنید ساخت خودرو را به سپاه بدهید.

این عضو کمیسیون انرژی تاکید می کند سپاهیان هم می دانند و هم می توانند چگونه خودرو تولید کنند.

بحث واگذاری شرکت های خودروساز به نیروهای مسلح سال هاست که مطرح است. طرفداران این ایده معتقدند نیروهای مسلح با توجه به دانش فنی که در اختیار دارند می توانند صنعت خودرو را متحول کنند. آنها می گویند نیروهای مسلحی که قابلیت طراحی و تولید موشک را دارند به راحتی می توانند همین مسیر را در خودروسازی پیموده و تولید خودروهای با کیفتی را عملیاتی کنند.

در حالی که هر از چندگاهی ساز واگذاری دو خودروساز بزرگ کشور به نیروهای مسلح کوک می شود اما اوایل آذرماه سال جاری معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری ستاد کل نیروهای مسلح در نشستی که به منظور هم اندیشی با صاحب نظران و اساتید دانشگاه در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد اعلام کرد وزارت صمت پیشنهاد واگذاری خودروسازی به نیروهای مسلح را مطرح اما به دلیل مغایرت با دستورات بالادستی این پیشنهاد از سوی این ستاد رد شده است. با توجه به اظهارات اصغر ابراهیمی شاهد هستیم که سیاست گذار خودرویی تا پای نهایی کردن واگذاری خودروسازی به نیروهای مسلح پیش رفته اما نظامیان به دلیل ملاحظاتی هدیه صمت را باز نکرده پس فرستادند.

کارشناسان معتقدند واگذاری شرکت های خودروساز به نیروهای نظامی به این دلیل که آنها دارای توانمندی های زیادی در زمینه دانش فنی هستند، نمی تواند دلیل موجهی باشد. آنها تاکید می کنند تولید موشک با تولید خودرو قابل قیاس نیست. مخالفان واگذاری خودروسازی به نیروهای نظامی می گویند در تولید موشک اولویت مساله امنیت است و مسائل مالی چندان اولیت ندارد. آنها ادامه می دهند اما در صنعت خودرو تولید بر اساس سودآوری و پارامترهای مالی اولویت اول است و شرکت های خودروساز باید به گونه ای مدیریت شوند که به بنگاهی با تراز مالی مثبت تبدیل شوند. کارشناسان می گویند در این شرایط نمی توان با عینکی به تولید موشک نگاه می شود، به تولید خودرو نگاه کرد.

صاحب نظران در ارتباط با رشد قیمت بازاری خودرو نیز می گویند ریشه این مساله تنها در نحوی مدیریت شرکت های خودروساز و تیراژ عرضه نیست بخش عمده این افزایش قیمت به دلیل پارامترهای کلان اقتصادی کشور مانند نرخ تورم و نرخ ارز اتفاق می افتد و اصلاح این پارامترها را می توان از اتاق فرمان شرکت های خودروساز انجام داد.

به رغم این نظرات اما هر چند وقت یکبار از تریبون هایی مانند مجلس ایده واگذاری صنعت خودرو به نظامیان شنیده می شود، بیان این ایده نشان می دهد راویان آن نه صنعت خودرو را می شناسند و اطلاع دقیقی از نحوه عملکرد صنایع نظامی دارد، تنها تلاش می کنند با بیان این ایده پوپولیستی توجه افکار عمومی را از مسائل اصلی منحرف کرده و به خود جلب کنند.