طبق آمارهای منتشر شده توسط وزارت صمت، خودروسازان خصوصی تا پایان فصل پاییز 1400 در مجموع 39 هزار و 892 دستگاه خودرو سواری تولید کردند که نسبت به 9 ماه سال گذشته افزایش بیش از 15 درصدی را نشان می دهد. با توجه به تولید حدودا 675 هزار دستگاهی کل خودروهای سواری در کشور طی 9 ماه امسال، مشخص می شود که سهم محصولات بخش خصوصی به حدود شش درصد رسیده است.

در میان 15 شرکت خصوصی در حوزه تولید خودرو 10 شرکت طی 9 ماهی که از سال جاری گذشت فعال بودند. در میان 10 شرکت فعال، دو شرکت نورا موتور پارس و ایلیا در سال جاری فعالیت خود را آغاز کردند.

بررسی اطلاعات منتشر شده نشان می دهد شرکت مدیران خودرو همچنان در صدر جدول تیراژ شرکت های خودروساز خصوصی قرار دارد. این شرکت تا پایان فصل پاییز توانسته تولید نزدیک به 21 هزار و 950 دستگاه از انواع محصولات حاضر در سبد محصولاتی خود را نهایی کند.

این خودروساز به رغم قرار گرفتن در صدر جدول تیراژ تولیدش به نسبت سال گذشته با افت همراه بوده است.

مدیران خودرویی ها سال گذشته در همین بازه زمانی بیش از 24 هزار و 770 دستگاه خودرو را تکمیل کردند. بنابراین تولید این خودرو افتی حول و حوش 11 درصدی را به خود دیده است.

کرمان موتور با تولید بیش از 12 هزار و 180 دستگاه خودرو در جایگاه دوم جدول تیراژ قرار دارد. این خودروساز کرمانی بر خلاف مدیران خودرو رشد تولید حدود 74 درصدی را در پایان آذرماه 1400 در کارنامه خود ثبت کرد.

کرمان موتوری ها در پایان پاییز  99 تولید حدود 7 هزار دستگاه خودرو را نهایی کردند.

بهمن موتور با تولید بیش از چهار هزار و 250 دستگاه خودرو طی 9 ماهی که از سال جاری گذشت بعد از مدیران خودرو و کرمان موتور در جایگاه سوم به لحاظ تیراژ قرار دارد.

این خودروساز سال گذشته تولید حدود هزار و 350 دستگاهی را به سرانجام رساند بنابراین این خودروساز رشد تولیدی حول و حوش 213 درصدی را به خود دید.

سیف خودرو نیز بعد از بهمن موتور در رتبه چهارم جدول تیراژ تا پایان آذرماه امسال قرار دارد.

سیف خودرویی ها طی بازه زمانی ذکر شده در سال جاری در مجموع 420 دستگاه خودرو تولید کردند. با توجه به تولید نزدیک به هزار و 100 دستگاهی در همین بازه زمانی در سال گذشته شاهد افت تولید بیش از 61 درصدی در این خودروساز هستیم.

نورا موتور پارس نیز که امسال جایی در میان خودروسازان خصوصی برای خود باز کرده است تا پایان آذرماه سال جاری تولید 413 دستگاه خودرو را نهایی کرد.

نورا موتور پارس با تولید این تعداد خودرو رتبه پنجم را به خود اختصاص داد.

سروش دیزل مبنا نیز با تولید 314 دستگاه خودرو رتبه ششم را به دست آورد. مقایسه آمار تولید این خودروساز طی 9 ماهه سال جاری با مدت مشابه در سال گذشته از رشد بیش از 460 درصدی حکایت دارد. البته دلیل این مساله عدد پایین تولید در سال گذشته است. سروش دیزلی ها سال گذشته تنها 56 دستگاه خودرو تولید کردند. ریگان خودرو نیز با تولید 174 دستگاه هفتم شدند. این خودروساز کرمانی به نسبت تولید سال گذشته رشدی حدود 100 درصدی را تجربه کرد. خودروسازان بم با تولید بیش از 120 دستگاه خودرو و ایلیا با تولید 64 دستگاه در رتبه های هشتم و نهم قرار گرفتند و خودروسازان راین تنها 8 دستگاه خودرو تولید کردند و در قعر جدول تولید تا پایان آذرماه 1400 قرار دارند.