به گزارش اکوایران: سه کشور اروپایی عضو برجام -آلمان، انگلیس و فرانسه- با انتشار بیانیه‌ای مشترک پیرامون روند احیای برجام، ادعا کردند ایران از فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکرده است.

بنا بر گزارش وب‌سایت وزارت امورخارجه آلمان، در این بیانیه آمده:  «ما دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا از آوریل 2021 با حسن نیت با ایران مذاکره کرده‌ایم تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه سایر شرکت‌کنندگان در توافق و ایالات متحده به طور کامل بازگردانیم. در اوایل آگوست، پس از یک‌سال‌ونیم مذاکره، هماهنگ‌کننده برجام متن پیش‌نویس‌ نهایی را ارائه کرد که امکان بازگشت ایران به پایبندی به تعهداتش برجام و بازگشت آمریکا به توافق را فراهم می‌کرد».

این بیانیه مدعی شده: «در این بسته نهایی، هماهنگ‌کننده تغییرات دیگری ایجاد کرد که ما را به نهایت انعطاف‌پذیری خود رساند. متأسفانه ایران ترجیح داده از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکند. در عوض، ایران به گسترش برنامه هسته‌ای خود فراتر از هر گونه توجیه غیر‌نظامی قابل قبولی ادامه می‌دهد».

تروئیکای اروپایی ادعا کرده‌اند در حالی که فاصله بسیار نزدیکی به توافق وجود داشت، ایران موضوعات جداگانه‌ای را وارد مذاکرات کرد که مربوط به تعهدات بین‌المللی الزام‌آور حقوقی تحت معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و توافق پادمان‌های منعقد شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. آن‌ها معتقدند این خواسته اخیر تردیدهای جدی را در مورد نیات و تعهد ایران به نتیجه موفقیت آمیز برجام ایجاد می‌کند و موضع ایران در تضاد با تعهدات الزام آور قانونی آن است و چشم انداز بازگرداندن برجام را به خطر می اندازد.

این بیانیه در ادامه می‌افزاید: «در ماه ژوئن، شورای حکام آژانس با اکثریت قاطع قطعنامه ای را تصویب کرد که از ایران می‌خواهد برای پاسخ به سؤالات باقی مانده آژانس اقدامی فوری انجام دهد. سه ماه بعد، مطابق با گزارش مدیر کل آژانس، ایران هیچ اقدامی انجام نداده است. موضع ما همچنان روشن و ثابت است. ایران باید به طور کامل و بدون تاخیر با حسن نیت با آژانس همکاری کند. این بر عهده ایران است که از نظر فنی پاسخ‌های معتبری به سؤالات آژانس در مورد سایت های هسته ای خود ارائه بدهد. برجام به هیچ وجه نمی تواند برای رهایی ایران از تعهدات الزام آور قانونی که برای رژیم جهانی منع اشاعه ضروری هستند، استفاده شود».

ای بیانیه در پایان متذکر شده: «با توجه به ناتوانی ایران در پذیرش توافق روی میز، ما به همراه شرکای بین‌المللی خود درباره بهترین روش برای رسیدگی به ادامه تشدید تنش هسته‌ای ایران و عدم همکاری با آژانس در رابطه با توافق پادمان مشورت خواهیم کرد».