به گزارش اکوایران، در شرایطی که نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز دو شنبه آغاز شده، خبرگزاری رویترز گزارش داده قدرت‌های غربی درصدد تهیه بیانیه ای در انتقاد از نحوه همکاری ایران در پرونده پادمان هستند.

دیپلمات‌های غربی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که قدرت‌های غربی در حال لابی‌گری با کشورهای دیگر در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تا به طور مشترک بر ایران فشار بیاورند تا در مورد تحقیقات [ادعایی] پیرامون منشا اورانیوم غنی شده در سه سایت اعلام نشده به آژانس پاسخگو باشد.

شورای حکام 35 عضوی آژانس در آخرین نشست سه‌ماهه خود در ماه ژوئن قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن «نگرانی عمیق» خود را نسبت به آنچه همکاری ناکافی ایران در این زمینه می خواند، ابراز کرد و از تهران خواست تا «بدون تأخیر» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند. آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعا می کند که از آن زمان تاکنون هیچ پیشرفت و همکاری از سوی ایران صورت نگرفته است.

به گزارش رویترز، در طی نشست فصلی جاری، ، چهار کشور تدوین کننده قطعنامه ماه ژوئن -ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان- به جای تصویب قطعنامه جدید در شورای حکام، بیانیه مشترکی را تهیه کرده اند که در آن حمایت مجدد از قطعنامه قبلی را تایید کرده اند و امیدوارند که بسیاری از کشورهای دیگر نیز آن را امضا کنند.

این بیانیه که خبرنگار رویترز متن آن را مشاهده کرده،  با اشاره به این موضوع می‌گوید: «ما از ایران می‌خواهیم فوراً برای انجام تعهدات قانونی‌اش عمل کند و و بدون تأخیر پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل بیشتر برای شفاف‌سازی و حل و فصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده و تحقیقات چندین ساله آژانس بین المللی انرژی اتمی را بپذیرد».

قدرت های غربی می گویند که اختلاف بر سر پرونده پادمانی ایران به مانعی در مذاکرات گسترده تر برای احیای توافق هسته ای سال 2015 تبدیل شده است، زیرا تهران اکنون به دنبال بسته شدن تحقیقات [ادعایی] آژانس به عنوان بخشی از این مذاکرات و پیش شرط هر گونه توافقی است.

سه قدرت اروپایی روز شنبه با انتشار بیانیه ای با ابراز نارضایتی خود گفتند که گفتگوها برای احیای برجام اکنون به شدت متزلزل شده و سرنوشت آن به خطر افتاده است. یک منبع دیپلماتیک فرانسوی گفت که پاریس و شرکای آن در حال رایزنی هستند تا ببینند چگونه به بن بست فعلی پایان دهند و جلسه بعدی هیئت مدیره آژانس در نوامبر را مدیریت کنند. این دیپلمات گفت: «امروز هیچ مذاکره فعالی وجود ندارد» و افزود که قدرت های غربی هنوز از یافتن راه حل دیپلماتیک دست برنداشته اند.

از سوی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: هنوز برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران دیر نشده است. همچنان وقت برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد و ما به تلاش‌های دیپلماتیک مان برای احیای برجام ادامه می‌دهیم». او همچنین در ادامه اظهارات خود مدعی شد: نبود اراده برای بازگشت به توافق هسته‌ای از سوی ایران، تلاش‌ها برای احیای آن را به تعویق انداخته است.