به گزارش اکوایران، پایتخت کوبا سومین شب اعتراضات را پشت سر گذاشت.

چراغ ها را روشن کن!

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز،  روز شنبه سومین روز اعتراضات به دلیل خاموشی‌های مداوم در پایتخت کوبا برگزار شد. آن‌ها شعار «چراغ ها را روشن کن» و همچنین شعارهایی در مورد تحقیر رئیس جمهور میگل دیاز کانل سر دادند.

گزارش‌ها در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که اعتراضات کوچکی در بعدازظهر شنبه دوباره در مکان‌های پراکنده در سرتاسر هاوانا و خارج از شهر شعله‌ور شده است. تظاهرات‌ها که عمدتاً مسالمت‌آمیز باقی ماندند، محدود به مکان‌هایی بودند که هنوز قدرت در آن‌ها احیا نشده بود.

اعتراض به شرایط پس از طوفان

بنا بر گزارش نیویورک‌تایمز، اعتراضات پراکنده از روزهای پنجشنبه و جمعه در چندین منطقه در کوبا آغاز شد، زیرا شهروندان ناامید به خیابان ها آمدند و از دولت خواستند جریان برق را بازگرداند و به مناطق ویران شده در اثر طوفان ایان کمک کند -طوفانی که این هفته جزیره را درنوردید و شرایط زندگی را بدتر کرد.

تظاهرات روز پنجشنبه در هاوانا، پایتخت، در شهر سورگیدرو د باتابانو و در شهر کاردناس آغاز شد و نیروهای امنیتی دولتی برای سرکوب ناآرامی‌ها مستقر شدند. در واکنش به اعتراضات، دولت برای جلوگیری از انتشار اخبار تظاهرات و ترغیب دیگران، اینترنت و شبکه‌های مخابراتی را در سراسر کشور قطع کرده است.

ترس معترضان ریخت

دولت کوبا سال گذشته بیش از 1000 معترض را پس از آغاز تظاهرات در سراسر کشور به دلیل کمبود غذا، برق و کاهش خدمات پزشکی بازداشت کرد. به دنبال آن، دولت محاکمه‌های دسته‌جمعی برگزار کرد که ماه‌ها ادامه داشت و خردسالان 16 ساله را به دلیل شرکت در تظاهرات تحت پیگرد قانونی قرار داد.

NFA4SBN7C5MWNCDRVNF4RVJIN4

تحلیل‌گران خاطرنشان کرده‌اند که به نظر می‌رسد کوبایی‌ها ترس خود را برای رویارویی با دولت، که تحملی برای ابراز مخالفت‌ها از خود نشان نداده، کنار می‌گذارند. در حالی که اعتراضات روز پنجشنبه در چندین محله در سراسر کشور اتفاق افتاد، عصر جمعه تظاهرات کوچکی در چند محله در هاوانا شروع شد و به نظر می رسید که به پایتخت محدود شود.

ما نور می‌خواهیم

روز پنجشنبه، چند ده تظاهرکننده در چندین محله هاوانا با ایجاد ترافیک خیابان‌ها را مسدود کرده و به قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها -که نوعی اعتراض رایج است- کوبیده و شعار می‌دادند «ما نور می‌خواهیم». بسیاری از این که کمبود برق در این هفته باعث خراب شدن غذای کمی که در یخچال داشتند ابراز خشم کردند.

photo_2022-10-02_14-09-30

دایرون، یکی از ساکنان هاوانا که روز پنجشنبه در اعتراضات شرکت کرده به نیویورک‌تایمز  گفت: «خیابان را با سطل‌های زباله بستیم و به مدت سه ساعت همین‌طور ماندیم. دیگر طاقت نداریم، غذایمان فاسد شده است». سایر افراد ظروف خالی از خواربارهای خود را به خیابان‌ها آوردند تا وضعیت اسفناک خود را نشان دهند. یکی از معترضان گفت جمعیت پس از چند ساعت با حضور نیروهای امنیتی و از ترس بازداشت شدن، فرار کردند.

آغاز مرحله‌ای جدید؛ غول به بطری باز نمی‌گردد!

به گفته تد هنکن، استاد کالج باروخ دانشگاه نیویورک، و نویسنده چندین کتاب در مورد کوبا: «پس از اعتراضات جولای سال گذشته، این سؤال مطرح شد: آیا این یک مسئله گذرا بود یا یک مرحله جدید، و اکنون به نظر می‌رسد پاسخ این باشد که این مرحله جدیدی است و بازگرداندن غول به بطری دشوار خواهد بود».

هنکن افزود: «چه از طریق سرکوب یا از طریق لاپوشانی، به نظر می‌رسید که دولت اعتراضات را مهار کرده است. اما اکنون، یک سال بعد، مردم دوباره بیرون هستند، زیرا دولت نتوانسته به مشکلات اصلی معترضین رسیدگی کند. این ناامیدی به مردم عام سرایت کرده زیرا با کمبود مواد غذایی، برق و وسایل اولیه مواجه هستند. وضعیت کنونی  تنها با این طوفان وحشتناک تشدید شده است.»

قفسه‌های خالی

تظاهراتی که در جولای 2021 آغاز شد، هزاران معترض را به خیابان‌های شهرها و شهرهای کوچک در سرتاسر کوبا کشاند که بزرگ‌ترین تظاهرات ضد‌دولتی این کشور از سال 1994 تاکنون بوده است.

6338c7cab925f.image

کوبایی‌ها مدت‌هاست ازاین مسئله شکایت دارند که به واسطه کمبود مواد غذایی مجبورند برای دریافت جیره‌های دولتی شیر، غلات و به طور نادرتر گوشت ساعت‌ها در صف‌های طولانی بایستند،  شرایطی که به دلیل همه‌گیری بدتر شده است. غذای اندکی که آن‌ها دریافت می‌کنند اغلب برای خانواده‌هایشان کافی نیست و بسیاری از گرسنگی شکایت دارند.

در حالی که اغلب قفسه‌های مراکز توزیع دولتی خالی است، بازار سیاه پر رونقی برای مواد غذایی -البته برای عده معدودی که توانایی خرید آن را دارند- به وجود آمده است. فروشگاه‌های دولتی مرغ را هر دو ماه و نیم به شما می‌دهند -البته اگر توانایی خرید وجود داشته باشد و مجبور نباشید برای تهیه آن لباس‌های خود را بفروشید تا بتوانید آن را بخرید.

همه خسته‌اند!

ویدیویی از شهر سورگیدرو د باتابانو، حدود 100 معترض را نشان می‌دهد که بر سر دسته‌ای از خودروهای جدید براق –که معمولا به مقامات دولتی تعلق دارد- فریاد می‌زنند، در حالی که نیروهای امنیتی آنها را دور نگه داشته‌اند. یک معترض در این ویدیو فریاد می‌زند: «همه خسته‌اند!» در کاردناس، ساکنان شیشه‌های برخی از مغازه‌ها و یک بانک را شکستند و خواستار بازسازی شبکه برق شدند. لتیسیا راموس هرریا، فعالی که در کاردناس زندگی می‌کند، گفت: «شهر نظامی شده است، پلیس در همه جا حضور دارد و اتصال اینترنت هنوز هم وحشتناک است».

واکنش شدید دولت به اعتراضات سال گذشته ترس را در سراسر کوبا ایجاد کرد و اعتراضات را از رمق انداخته است. بسیاری از کنش‌گران گفتند که از بازگشت به خیابان ها خیلی می‌ترسند. برخی دیگر از جزیره گریختند و یکی از بزرگ‌ترین مهاجرت‌ها از کوبا به ایالات متحده در تاریخ ثبت شده شدند، با نزدیک به 200000 کوبایی که توسط ماموران گشت مرزی آمریکا در سال جاری رهگیری شدند.

دولت کوبا تحریم‌های طولانی‌مدت ایالات متحده را عامل فروپاشی زیرساخت‌ها و کمبود مواد غذایی و پزشکی می‌داند. اما تحلیلگران و فعالان در کوبا دلیل این بحران را ناشی از سوءمدیریت دولت می‌دانند. برخی دیگر آن را ترکیبی از تحریم‌ها و بی‌کفایتی دولت می‌دانند. در گفت‌وگو با بسیاری از مهاجران کوبایی که امسال وارد ایالات متحده شده‌اند، آن‌ها گفته‌اند که از سرکوب سیاسی و شرایط وخیم اقتصادی و اجتماعی از جزیره می‌گریزند.