به گزارش اکوایران، «خیز بایدن برای مهار اژدهای زرد»، «ادعای جدید واشنگتن در مورد ایران»، «انفجار مرگبار در اقلیم کردستان»، «زاپروژیا؛ کانون حمله موشکی و پهپادی روسیه»، «هشدار نسبت به اعدام میدانی فلسطینی ها» و «توسل هائیتی به جامعه جهانی برای مهار خشونت ها» سرخط رسانه های دنیا را در نیم روز گذشته شکل داده اند.

خیز بایدن برای مهار اژدهای زرد

دولت بایدن مجموعه گسترده ای از کنترل های صادراتی را منتشر کرد از جمله اقدامی برای قطع ارتباط چین با تراشه های نیمه رسانای خاص که در هر نقطه از جهان که با ابزارهای آمریکایی ساخته می شوند. بدین طرریق فرایند پیشرفت های فنی و نظامی پکن به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. مجموعه اقدام های اعمالی بایدن بزرگ ترین تغییر در سیاست ایالات متخده در حوزه فن آوری از دهه 1990 تلقی می شود. ناظران می گویند که در صورت موثر بودن چنین سیاستی صنت تولید تراشه چین ناچار می شود تا از فن آوری های ایلات متحده استفاده کند.

به باور جیم لوئیس، کارشناس فعال در حوزه امنیت سایبری واقع در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی مستقر در واشنگتن گفت: این تصمیم چینی ها را سال ها به عقب خواهد برد.با این همه برخی از مقام های آمریکایی اذعان کرده اند که اگر سیار کشورها در کنار ایالات متحده قرار نگیرند، کنترل های یکجانبه به مروز زمان کارایی اش را از دست می دهد و رهبری آمریکا در حوه فن آوری آسیب خواهد دید. ویترز در اوایل این ماه گزارش داد ایالات متحده در حال برنامه‌ریزی برای اعمال محدودیت‌هایی برای صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی به چین است که ممکن است در ماه اکتبر اعمال شود.یک ماه پیش اعلام شد شرکت‌های تراشه‌ساز نامه‌هایی برای عدم صادرات تراشه‌های پیشرفته از دولت آمریکا دریافت کرده‌اند، پس از افشای این نامه‌ها که به معنای کاهش بالقوه ۴۰۰ میلیون دلاری درآمد ان ویدیا در سه ماهه مالی جاری بود، سهام این شرکت به میزان چشمگیری سقوط کرد.

ادعای رابرت مالی: واشنگتن به دنبال رژیم چنج در ایران نیست

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت ایالات متحده در امور ایران در مصاحبه با رادیوی NPR ادعا کرد که ایالات متحده آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست. او در واکنش به سخنان اخیر مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر سازماندهی تجمعات اخیر از سوی کشورهای غربی ادعا کرد آن‌چه ایالات متحده می‌خواهد این است که حکومت جمهوری اسلامی به حقوق اساسی مردم خود احترام بگذارد، اما واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست. رابرت مالی به مذاکرات اتمی نیز بار دیگر مدعی شد: «جمهوری اسلامی هر بار خواسته‌های غیر واقع‌بینانه و بی‌ربط با مذاکرات را مطرح کرده است.»

انفجار مرگبار در اقلیم کردستان

سرویس مبارزه با تروریسم اقلیم خودمختار کردستان اعلام کرد که به واسطه انفجار یک خودرو در شهر اربیل در شمال عراق یک نفر کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند. در بیانیه این سازمان آمده است که این خودرو به واسطه یک وسیله انتحاری متصل شده به ماشین منفجر شد؛ انفجاری که در جریانش راننده کشته و دو زن و دو کودک زخمی شدند. به نوشته خبرگزاری الجزیره، سازمان مبارزه با تروریست اعلام کرده که تحقیقات درباره این حادثه اغاز شده است.

همزمان خبرگزاری کردستان 24 با تایید خبر وقوع این انفجار در منطقه سربستی اربیل اعلام کردند که آتش نشان ها خود را به محل حادثه رساندند تا بتوانند حریق را خاموش کنند. در این میان یکی از مقام های حزب اتحادیه میهنی کردستان که  نخواست نامش فاش شود اعلام کرد که راننده کشته شده هاوکار عبدالله رسول نام دارد و دو زن مجروح  نیز همسر و خواهر رسول بودند. به گفته این مقام رسول سرهنگ عالی رتبه فعال در سرویس مبارزه با تروریسم اتحادیه میهنی بود. منطقه اقلیم واقع در شمال عراق از دیرباز به عنوان منطقه ای باثبات در کشوری درگیر جنگ و ویرانی قرار دارد هرچند پس لرز های درگیری های عراق دامن این منطقه را هم گرفته است. فعلا دلیل این انفجار مشخص نیست و هیچ گروهی نیز مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.این منطقه محل استقرار چندین سازمان غیر دولتی بین المللی است و زیرساخت ها و پروژه های خود را با سرعت بیشتری نسبت به سایر بخش های عراق توسعه داده است. با این همه این منطقه به لحاظ ژئوپلتیکی محل مورد مناقشه های بسیاری قرار دارد.

زاپروژیا؛ کانون حمله موشکی و پهپادی روسیه

روسیه حملات خود را برای در هم شکستن ضد حملات نظامیان اوکراین به مناطق الحاقی افزایش داده است. به گزارش خبرگزاری سی ان ان درگیری ها در اطراف زاپروژیا محل استقرار نیروگاه هسته ای اوکراین افزایش یافته است و این مسئله نگرانی ها دراین باره را افزایش داده است. زاپروژیا چندی پیش جزو چهار مطقه ای بود که پوتین فرمان رسمی الحاق آن را امضا کرد با این همه امروز کرملین برای اثبات ادعای تسلط خود بر این منطقه، زاپروژیا را با موشک های اس- 300 خود هدف حمله قرار داد. گزارش شده است که روسیه از اس-300 به عنوان سلاح ضد هوایی دوربرد استفاده می کند؛ ناظران می گویند توسل بدین سلاح نشان از چالش لجستیکی ارتش روسیه و کمبود سلاح در ساختار نظامی این کشور دارد. مقام های اوکراینی اعلام کردند که در جریان حملات روس ها به این منطقه بیش از 12 نفر کشته و 12 نفر دیگر به دلیل حمله به آپارتمانی مسکونی زخمی شده اند.

به نوشته آسوشیدتدپرس، روسیه همزمان با از دست دادن جغرافیایی که در اختیارش بود و همچنین برای مقابله با ضد حمله اوکراینی ها در جنوب و شرق به شکلی فزاینده به پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین متوسل شده است. همزمان امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده است که تسلیحاتی چون هویتزرهای تایپ سزار فرانسوی را برای حمایت از اوکراین به این کشور ارسال می کند.مکرون همچنین تاکید کرد که چند عضو اتحادیه اروپا به دنبال تامین تسلیحاتی بیشتر اوکراین هستند.  مکرون همچنین جمعه شب با بیان اینکه زمستان پیش رو برای اروپایی‌ها یکی از سخت‌ترین زمستان‌ها خواهد بود، گفت: اروپا در این زمستان با سختی‌های زیادی برای تامین گاز رو به رو است.

هشدار نسبت به اعدام میدانی فلسطینی ها

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی دو نوجوان فلسطینی را در کرانه باختری به ضرب گلوله کشتند. به نوشته الجزیره، یکی از آنها 14 ساله بود که در منطقه ای موسوم به قلقیلیه کرانه باختری هدف قرار گرفت و نوجوان دیگری در روستای المزرعه الغربیه در نزدیکی رام الله کشته شد. این خبر در حالی رسانه ای شد که ارتش رژیم اسرائیل مدعی شده است که یکی از این دو نوجوان مظنون به حمل کوکتل مولوتف بوده است. دیگری هم در نزدیکی دیوار جدایی هدف قرار گرفته، شاهدان عینی گفتند که سربازان اسرائیلی در جریان درگیری با شهرک نشینان اسرائیلی به سوی ساکنان تیراندازی کردند که به واسطه اش یک فلسطینی 17 ساله را کشتندو شهرک نشین دیگر را زخمی کردند.

به گزارش خبرگزاری وفا  نوجوان دوم از ناحیه شکم هدف اصابت گلوله قرار گرفته است.اسرائیل مدعی است که فلسطینی ها به سمت شهرک نشین ها و نیروهای اسرائیلی سنگ پرتاب می کردند و نظامیان این رژیم نیز با شلیک مستقیم پاسخ دادند. همزمان سخنگوی محمود عباس اقدام اخیر اسرائیل را جنایت خواند و آن را اعدام میدانی فلسطینی ها خواند و گفت تداوم این وضعیت موجب تنش و بی ثباتی بیشتر خواهد شد.

هائیتی برای مهار خشونت به جامعه جهانی متوسل شد

مقام های هائیتی اعلام کردند که دولت این کشور قصد دارد از نیروهای خارجی برای پایان دادن به خشونت های فزاینده باندها کمک بگیرد. خبرگزاری آسوشیدتدپرس به نقل از مقام های دولتی ناشناس گزارش داد که دولت از نیروهای بین المللی درخواست کمک خواهد کرد اما هنوز در این باره درخواست رسمی و کتبی ارائه نشده است. نخست وزیر هائیتی در این باره به رویترز گفته: در این باره در شورای وزیران تصمیم گیری انجام شد و از جامعه جهانی درخواست شد تا نیروهای ویژه ای را برای مقابله با این بحران انسانی غیر قابل باور اعزام کند.

خشونت ها در پایتخت هائیتی افزایش یافته است و باندهای مسلح برای در اختیار گرفتن جاده ها و محله های کلیدی در حال نبرد هستند.محاصره چند هفته ای بندر اصلی سوخت هائیتی توسط گروه هائیتی نیز بخش اعظم این کشور را فلج کرده و موجب کمبود شدید سوخت شده است. بسیاری از مردمان هائیتی ها خواهان استعفای نخست وزیر هستند آن هم به دلیل بی ثباتی های سیاسی و اقتصادی. از زمانی که دولت هائیتی در ماه گذشته اعلام کرد که یارانه سوخت را کاهش می دهد اعتراض ها و شورش ها در این کشور را کلید زد.