به گزارش اکو ایران، امروز دموکرات ها در چهار شهر آتلانتا، دیترویت، میلواکی و لاس وگاس، این شانس را خواهند داشت که در روزهای منتهی به رای گیری انتخابات میان دوره ای کنگره بتوانند با به دست آوردن اکثریت آرا کنترل دفاتر فرمانداری و نهادهای ایالتی را در اختیار داشته باشند. با این همه مشکل این است که رئیس جمهوری آمریکا جو بایدن است نه چهره ای چون باراک اوباما.

 بایدن تا پیش از روز کارگر هیچ گردهمایی مبارزاتی برگزار نکرد حتی در شرایطی که آینده دستور کار و حرفه سیاسی اش در انخابات میان دوره ای در خطر است. حضور کم رنگ او در مسیر مبارزه های انتخاباتی نشان دهنده محبوبیت پایین بایدن است و مقام های کاخ سفید می گویند که رئیس جمهوری به جای شرکت در گردهمایی که توسط کمپین های سیاسی حمایت می شود، به سخنرانی درباره دستاوردهای حزب می پردازد.

استراتژی مبهم بایدن

در کم تر از سه هفته تا روز انتخابات، نظرسنجی ها نشان می دهد که شور و شوق دموکرات ها در حال کاهش است، استراتژی بایدن هم چندان روشن نیست؛ او تلاش دارد به دموکرات ها کمک کند تا پول جمع آوری کنند آن هم  با توسل به مقوله هایی چون بهبود زیرساخت ها، کاهش بدهی های دانشجویان و سرمایه گذاری ها در این باب. تاکید بر تولید تراشه های کامپیوتری و جنگ تراشه ها با چین، حداقل تاکنون در راهپیمایی هایی که معمولا بخش اصل فصل مبارزه های انتخاباتی هستند، نشان می دهد که رئیس جمهور تا چه اندازه برای کمک به دموکرات ها با توسل به بلندگوهای دفتر بیضی شکل ناتوان بوده.

خب این تلاشی کم اهمیت در مبارزه های انتخاباتی ریاست جمهوری است که می تواند یکی از بزرگ ترین سرزنش های زندگی سیاسی برای بایدن را به دنبال داشته باشد؛ جمهوری خواهان آماده هستند تا کنترل یک یا هر دو مجلس کنگره را دوباره به دست بگیرند؛ نتیجه ای که سیاست در واشنگتن را تغییر خواهد داد. هر امیدی که دموکرات ها به پیشرفت در عرصه حق سقط جنین، کنترل سلاح، اصلاحات پلیس، حق رای یا عدالت مالیاتی داشتند، امروز کم رنگ شده است.

تلاش برای جبران انفعال

بایدن امروز در واشنگتن مستقر نیست، او هفته گذشته به کلرادو، کالیفرنیا و اورگان رفت و بعد راهی فلادفیا شد تا از نامزد دموکرات پنسیلوانیا برای مجلس سنا حمایت کند. اما در هیچکدام از تجمع رای دهندگانی که در استادیوم جمع شده بودند، هیچ ردی از تابلوهای تبلیغاتی رنگارنگ و تشویقی از جانب رئیس جمهوری برای رای دادن وجود ندارد. در عوض بایدن و جان فترمن، نامزد دموکرات ها درپنسیلوانیا در یک میهمانی پشت درهای بسته فقط برای حاضران کوتاه سخن گفتند، اظهاراتی که توسط تعدادی از خبرنگاران که به سرعت خود را به به این نشست رسانده بودند، ضبط شده است. بایدن همچنین ساعاتی قبل از پذیرایی خصوصی، سخنرانی رسمی در باب زیرساخت ها در پیتسبرگ داشت.

download (4)

به نوشته نشریه نیویورک تایمز، برنامه های بایدن برای آخرین فصل انتخابات در تضاد کامل با برنامه های اسلافش در هر دو حزب است. دونالد ترامپ، سلف بایدن، در اکتبر 2018، 26 گردهمایی برگزار کرد که 9 عدد از آنها در چهار روز پایانی انتخابات میان دوره ای آن سال بود. اوباما در اکتبر 2016، 16 گردهمایی برای مبارزه های انتخاباتی برگزار کرد، هرچند میزان محبوبیتش در آن برهه زمانی تقریبا برابر بود با محبوبیت 44 بایدن درصدی میهمان کاخ سفید. در شرایط کنونی دفتر اوباما اعلام کرده است که رئیس جمهوری پیشین این کشور حداقل چهار گردهمایی بزرگ را در آستانه روز انتخابات رهبری خواهد کرد. اوباما در نوادا به سناتور کاترین کورتس ماستوکه که در نظرسنجی ها عقب افتاده  و دیگر نامزدها برای تجمع زودهنگام در اول نوامبر خواهد پیوست. 

دیگر دموکرات ها برای افزایش جمعیت و جمع آوری کمک های مالی به راه افتاده اند. پیت بودجج ، وزیر حمل و نقل و نامزد پیشین ریاست جمهوری روز چهارشنبه در کانزاس یک راهپیمایی برای رای دهی را رهبری کرد. سناتور برنی سندرز، مستقل از ورمونت و یکی دیگر از نامزدهای پیشین ریاست جمهوری اواخر این ماه در هشت ایالت با حداقل 19 گردهمایی در سراسر کشور فعالیت هایشان را کلید زدند.

جمهوری‌خواهان در خط مقدم

داده های نظرسنجی های تایمز و سینا نشان می دهد که جمهوری خواهان در هفته های پایانی رقابت برای کنترل کنگره، پیشرو هستند. به واسطه آن که در شرایط کنونی اقتصاد و تورم به یکی از نگرانی های جدی مردمان آمریکا تبدیل شده است. جو بایدن متعهد شده در صورتی که دموکرات ها بتوانند بار دیگر کنترل کنگره را در انتخابات میان دوره ای پیش رو در اختیار داشته باشند، اولین لایحه در ارتباط با سقط جنین را در اختیار کنگره قرار می دهد تا بدین طریق قانون سقط جنین تصویب شود. با این همه ناظران می گویند غالب آمریکایی از این اولویت عبور کرده و امروز بیش از بر اقتصاد تاکید دارند. حال علاوه بر نگرانی از چالش های اقتصادی، انفعال بایدن هم به مشکل اصلی دموکرات ها تبدیل شده است. به همین دلیل برنی سندرز در پاسخ به سوالی در باب آن که چه کسی در شرایط کنونی و در مسیر مبارزات انتخاباتی برای دموکرات ها بهتر می تواند نقش آفرینی کند گفت: مسلما اوباما نقش بسیار مهمی ایفا خواهد کرد. او همچنین در باب این که به طور خاص بایدن باید تجمع های بیشتری را برگزار کند یا نه هم خاطر نشان کرد که که من نمی توانم دراین باره گمانه زنی کنم. 

حمایت مشاوران بایدن برای عبور از بحران

با این همه مشاوران بایدن این ایده را رد کرده و می گویند که استراتژی انتخاباتی میان دوره ای رئیس جمهوری به گونه ای طراحی شده که او به عنوان سیاستمداری بتواند فراتر از رقابت های سیاسی فعالیت کند. براساس استدلال آنها رئیس جمهوری و دموکرات ها در بازه زمانی کوتاه دستاوردهای بیشتری نسبت به اسلافشان داشته اند و از همین رو بهتر است به این دستاوردها در اماکن رسمی افتخار کرد نه در مکان های حزبی.  آنها همچنین گفتند زمانی که بایدن سخنرانی های رسمی ایراد می کند، موفقیت های او در روزنامه های محلی و برنامه های تلویزیونی که به نفع نامزدهای دموکرات منطقه است، ثبت می شود. در روزهای اخیر سخنرانی های بایدن در روزنامه های The Times Leader، Denver Post و Columbus Dispatch و رسانه های دیگر سر خط اخبار بوده است.

merlin_214938537_7662e364-ef32-4db9-8378-c197154c0b5c-articleLarge

 سدریک ریچموند، از نزدیکان بایدن و مشاور ارشد کمیته ملی دموکرات ها گفت: کاری که بایدن باید انجام دهد این است که به مردم نشان دهد گه چرا حضورش مهم است، از همین روی باید برای در صف ایستادن و رای دادن دموکرات ها وقت بگذارد.ریچموند این حقیقت را که دموکرات ها نمی دانند استراتژی بایدن تا پس از روز انتخابات تا چه اندازه موثر است، تایید کرد. 

اما مشاوران رئیس جمهوری خاطر نشان کردند که اوباما و ترامپ هر دو علیرغم مبارزات سیاسی قوی در سال های 2010 و 2018 متحمل هزینه های سنگین در انتخابات میان دوره ای شدند. ریچموند می گوید در شرایط کنونی بهترین راه برای هیجان زده کردن مردم برای رای دادن این است که به آنها نشان دهیم که بایدن توانسته از جانب آنها هر کاری که توانست انجام دهد. 

وضعیت شوم دموکرات ها

چندی پیش بایدن از آن دست دموکرات هایی بود که در ایالت های قرمز مورد استقبال قرار گرفت و در سال 2018 در مناطق محافظه کارتری مانند مونتانا و کنتاکی چرخشی جدی ایجاد کرد. او همچنین در بیش از 114 رویداد تبلیغاتی برای 66 نامزد، کمیته و حزب مختلف به عنوان قدیس حامی دموکرات های مجلس نمایندگان ظاهر شد.اما سفر چهار روزه هفته گذشته اش  به ساحل غربی نشان از رویکرد متفاوتی داشت؛ رویکردی منفعلانه. با این همه مشاوران بایدن صرفه جویی در هزینه نامزدها که خود نشان از انفعال است، امتیاز می دانند و منافع حاصل از این سفر. 

download (3)

تحلیلگران شاید به درستی گفته اند که امروز دموکرات ها در وضعیت شومی قرار گرفته اند. در اوهایو، تیم رایان، نماینده دموکرات ها برای مجلس سنا، گفته است که از بایدن در ایالت خود استقبال نمی کند و ترجیح می دهد خود را به عنوان چهره کمپین حفظ کند.نمایندگان نامزدهای سنا در جورجیا، ویسکانسین، کارولینای شمالی، فلوریدا، نیوهمپشایر، آریزونا و نوادا نیز در این باب یا از اظهار نظر خودداری کردند یا در پاسخ به سؤالاتی در مورد اینکه آیا رقبای آنها از تبلیغات انتخاباتی با بایدن استقبال می کنند یا خیر، پاسخی ندادند.