به گزارش اکو ایران، استرالیا و ژاپن توافق کردند در چارچوب یک پیمان امنیتی با هدف مقابله با حضور برجسته چین در منطقه آسیا و اقیانوسیه، اطلاعات بیشتری را به اشتراک کذاشته و همکاری های نظامی عمیق تری داشته باشند. در همین راستا آنتونی آلبانیزی، نخست وزیر استرالیا و فومیو کشیدا، همتای ژاپنی اش روز شنبه در نشست سالانه رهبران استرالیا و ژاپن در شهر پرت برای تقویت روابط امنیتی شان به توافق دست یافتند.آلبانیزی به عنوان بخشی از این همکاری گفت که ارتش ژاپن در شمال استرالیا در کنار پرسنل نیروی دفاعی استرالیا تمرین خواهد کرد و اطلاعات را به اشتراک خواهد گذاشت.

قطب نمایی امنیتی برای مقابله با پکن

در جریان چهارمین اجلاس سران ژاپن و استرالیا از زمان قدرت گرفتن آلبانیزی در ماه می، رهبران استرالیا و ژاپن گفتند که این توافق به سان قطب نما برای همکاری امنیتی در دهه های آینده خواهد بود.آلبانیزی با ستایش از عنوان رسمی« اعلامیه مشترک همکاری امنیتی» گفت که این بیانیه سیگنالی قوی و با اهمیت به منطقه ارسال کرده و نشان از همسویی استراتژیکی ما است.

رهبر ژاپن هم گفت که دو کشور برای دستیابی به یک هند و اقیانوس آرام آزاد و باز به عنوان فضایی استراتژیک تلاش می کنند. به گفته کیشیدا، ژاپن مصمم است تمام گزینه های مورد نیاز برای دفاع ملی از جمله « قابلیت های ضد حمله» را بررسی کرده و از افزایش قابل توجه بودجه دفاعی ژاپن برای دستیابی به اهدافش اطمینان حاصل کند.

ناظران می گویند به واسطه این توافق، پیوندهایی که ژاپن و استرالیا را به متصل می کند، قوی تر شده است و دو کشور به ستون مرکزی همکاری میان کشورهای همفکر تبدیل شده اند.

کانبرا و توکیو بر افزایش روابط امنیتی شان در پاسخ به قدرت نظامی رو به رشد چین در منطقه متمرکز شده اند. کیشیدا و آلبانیزی ماه می متعهد شدند که در راستای اعلامیه جدید دو جانبه در باب همکاری امنیتی تلاش کنند. بیانیه مشترک پیشین به همکاری امنیتی دو کشور در زمینه هایی چون مبارزه با تروریسم و برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی اشاره دارد.

استرالیا و ژاپن در سال 2014 مشارکت استراتژیک ویژه خود را ارتقا دادند.

 آلبانیزی و کیشیدا همچنین در باب تغییرات آب و هوایی گفتگو کردند و از افزایش سرمایه گذاری در عرصه فن آوری انرژی پاک حمایت کردند.

آلبانیزی پس از پایان مراسم امضای توافق به خبرنگاران گفت: هر دو کشور متعهد به کربن صفر تا سال 2050 شدند. به گفته او آلبانیزی و کیشیدا همچنین توافق کردند تا به ایجاد زنجیره های تامین امن میان دو کشور در باب مواد معدنی حیاتی، از جمله موادی که برای ساخت فن آوری سبز آینده مورد نیاز است، کمک کنند.

 ژاپن یکی از خریداران اصلی گاز استرالیا است و شروطی را در ارتباط با انرژی هیدروزن تولید شده در استرالیا تعریف کرده زیرا تلاش می کند کمبود تولید انرژی داخلی و وابستگی به سوخت های فسیلی را کاهش دهد. ژاپن همچنین 40 درصد از گاز مایع طبیعی اش را از استرالیا وارد می کند.یکی از مقام های ژاپنی پیش از دیدار رهبران دو کشور گفته بود که برای توکیو داشتن رابطه ای پایدار در ارتباط با انرژی بسیار با اهمیت است.