به گزارش اکو ایران؛برخی از سایت های حقوقی خبر دادند: روز پنج شنبه 28 مهر 1401 هیات عمومی اتحادیه سراسری کانو‌ن‌های وکلای دادگستری ایران به صورت محرمانه نشستی  پیرامون اجرای آیین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا مصوب 1400 برگزار کردند. روح این آیین نامه به ورود قوه قضائیه در جریان سیاستگذاری و نظارت در کانون بر می‌گردد. در یک بند این آیین نامه تاکید می‌شود که انتخاب وکلای جدید باید با نظارت قوه قضائیه صورت بگیرد. در بند دیگر اعلام می‌شود درصورتی که وکلا در هر دادگاهی محکوم شوند، باید پروانه وکالت  آنها لغو شود.

این آیین نامه که سال گذشته توسط  ابراهیم رئیسی، رئیس وقت قوه قضائیه به کانون ابلاغ شده بود؛ تاکنون از سوی کانون اجرا نمی‌شد.  اما به ناگاه این کانون در نشستی محرمانه با حضور 140 عضو در این خصوص تصمیم‌گیری کرده است. یک منبع آگاه به اکو ایران گفت:  در این نشست حدود 70 نفر از وکلا حاضر در جلسه نسبت به اجرای این  آیین نامه رای مثبت دادند. در واقع اعضا درخصوص مخدوش شدن استقلال کانون رای مثبت داده‌اند.

او افزود: البته تا زمانی که اسکودا سایت رسمی کانون وکلای دادگستری ایران، مصوبه هیات عمومی را منتشر نکند؛ نمی‌توان به این مصوبه استناد کرد و براساس آن رویکرد کانون را تحلیل کرد.