به گزارش اکوایران، جی دی ونس، سرمایه گذار و نویسنده کتاب«Hillbilly Elegy» که برای کرسی سنا با راب پورتمن رقابت کرد و شکست خورد، اندکی قبل از آن که پوتین به اوکراین حمله کند گفته بود« من باید با شما صادق باشم. باید اعترافکنم که برای اوکراین چه اتفاقی قرار است رخ دهد». این نامزد حزب جمهوری خواه مجلس سنا در اوهایو بعدا شکست خورد و گفت که می خواهد اوکراینی ها پیروز میدان باشند. اما همانگونه که واشنگتن پست روز یکشنبه یادآور شد، اظهار نظر واقعی ونس موجب می شود آمریکایی های اوکراینی که غالبا حامی جمهوری خواهان هستند، از رقیب دموکراتش یعنی تیم رایان، حمایت کنند؛ آن هم در شرایطی که انتخابات میان دوره ای کنگره نزدیک است.

اوکراین منتظر چک سفید نباشد

واکنش اولیه ونس بی رحمانه و تحریک آمیز بود اما اظهارات اخیر کوین مک کارتی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، حتی نگران کننده تر بود. مک کارتی گفت که جمهوری خواهان ماه نوامبر مجلس نمایندگان را از آن خود کرده و پیروز می شوند، بعد از آن اوکراین دیگر نمی تواند انتظار داشته باشد که ایالات متحده برایش چک سفید صادر کند. تصور می شود هیچکس به اندازه پوتین از اظهارات مک کارتی خوشحال نشد.

 ایالات متحده در قامت رهبر جهان در فرایند حمایت به اوکراین، از ماه ژانویه بیش از 18 میلیارد دلار کمک ارائه کرده که در قیاس با سایر کشورها، رقمش بالا است و طیف وسیعی از سلاح ها ومهمات توپخانه ای تا سیستم های دفاعی را در جای جای داده.طبیعتا حمایت نظامی از اوکراین توسط آمریکای تحت رهبری دولت بایدن از یک طرف موجب شد تا دیگر کشورهای غربی نیز برای حمایت از این بازیگر با واشنگتن هم صدا شوند و از طرفی دیگر به کی یف این فرصت را داد تا سرزمین هایی را که از دست داده بازپس بگیرد.

جمهوری‌خواهان قربانی حامیان پوتین

در ماه جاری، پس از آن که نظامیان پوتین با توسل به رگبارهای موشکی وحشیانه اهداف غیرنظامی و تاسیسات و زیر ساخت های برق اوکراین را هدف قرار دادند؛ حملاتی که زمینه ساز خاموشی گسترده در سراسر این کشور شد، بایدن مجوز ارائه کمک امنیتی به ارزش 725 میلیون دلار را صادر کرد. همانگونه که زلنسکی هفته گذشته پس از اصابت موشک های روسی به شهرهای اوکراین در توئیترش نوشت: نوع دیگر از حملات روس ها: هدف قرار دادن انرژی و زیرساخت های حیاتی . 30 درصد از نیروگاه های اوکراین تخریب و سراسر اوکراین خاموش شده است.

در واقع همان زمانی که روسیه در حال تخریب نیروگاه های اوکراینی بود، مک کارتی، پیشنهاد کرد که کنگره تحت رهبری جمهوری خواهان ممکن است دیگر بودجه قوی جهت کمک به اوکراین برای مقابله با حمله پوتین فراهم نکند؛ موضعی که لیزچینی، نماینده جمهوری آن را حرکتی خطرناک با انگیزه و منافع شخصی قلمداد کرد. حال آنگونه که سی ان ان نوشته، این تصور که اکنون مک کارتی قرار است خود را رهبر جناح حامی پوتین در حزب جمهوری خواه جلوه دهد برای چینی، رخدادی خطرناک و در عین حال تعجب برانگیز است، از همین رو هشدار داده این که آمریکا نشان دهد که دیگر برای آزادی ایستادگی نخواهد کرد، واقعیتی است که می تواند مسیر اصلی این کشور را تغییر دهد. به باور چینی، اظهار مک کوین بیش از آن که مصرف ملی داشته باشد، در راستای منافع شخصی اش مطرح شد؛ منافعی که می تواند منافع حزب را قربانی کند.

5555555555555

خیز ستارگان محافظه‌کار برای تغییر استراتژی بایدن

مارجوری تیلور گرین، نماینده حزب جمهوری خواه که اخیرا اعلام کرده که اگر جمهوری خواهان در کارزار نوامبر مجلس نمایندگان را در اختیار خود بگیرد، انتظار دارد که مک کارتی قدرت و آزادی عمل بیشتری را در اختیارش بگذارد؛ پس از حمله روسیه، اوکراین را مقصر قلمداد کرد و گفت که کی یف رویاروی خرس( روسیه) قرار گرفت و زمینه ساز این حمله شد.گرین که ماه می به 56جمهوری خواه مجلس نمایندگان مخالف کمک به اوکراین پیوست، کمک های ایالات متحده به کی یف را به طرح پولشویی تشبیه کرده است.

ستارگان محافظه کار فاکس نیوز از جمله لورا اینگراهام بالاخص تاکر کارلسون که با اعضای پایگاه جمهوری خواهان همکاری نزدیکی دارند، بدین طریق تلاش می کنند  زمینه را برای پایان دادن به کمک های ایالات متحده به اوکراین فراهم کنند. کارلسون که در برنامه اش در سال 2019، زمانی که درگیری بالقوه میان کشورهای همسایه در جریان بود، اعلام کرده بود که که روسیه کشوری است با ریشه، ماه های قبل از حمله پوتین  به اوکراین هم تمام تلاش را کرد تا کی یف را در هاله ای از نور منفی نشان دهد. به عنوان نمونه، کارلسون به دروغ ادعا کرد که اوکراین کشوری دموکرات نیست و رهبر این کشور یعنی زلنسکی دست نشانده دولت بایدن است و بس.

همین هفته گذشته، اینگراهام،معاون رئیس جمهور پیشین مایک پنس را به دلیل آن که ایالات متحده را به عنوان زرادخانه دموکراسی قلمداد کرده بود، مورد تسمخر قرار داد و گفت که ارتش عظیم ما برای کمک به کشورهای دیگر چون اوکراین به اندازه کافی تحلیل رفته است.

در همین راستا اینگراهام از جیم بنکس، نماینده جمهوری خواه ایندیانا استقبال کرد؛ همانی که اظهارات مک کارتی در باب کمک به اوکراین را تکرار کرده و گفته بود که ما نمی توانیم به دادن چک های سفید به اوکراین برای حل مشکلاتشان ادامه دهیم، ما باید ایالات متحده را در اولویت بگذاریم.

جو بایدن به درستی از مک کارتی و سایر جمهوری خواهانی که می خواهند کمک ها به اوکراین کاهش یافته یا پایان یابند، انتقاد کرده و هفته گذشته گفته بود که این افراد واقعیت را درک نمی کنند. این کشور بزرگ تر از اوکراین است، اروپای شرقی است، ناتو است و حمله بدان می تواند پیامدهای واقعی و در عین حال جدی به دنبال داشته باشد. همانگونه که بایدن گفته، مک مارتی و چهره های جمهوری خواهی چون او ممکن است واقعیت را به درستی درک نکرده باشند. اما یک نفر وجود دارد که درک درستی از تحولات حاکم دارد؛ ولادمیر پوتین.

هم‌صدایی در میانه شکاف‌ها

علاوه بر جمهوری خواهان، امروز گروهی از دموکرات های کنگره آمریکا هم با جمهوری خواهان هم صدا شدند و از جو بایدن خواسته اند تا تعامل مستقیم با روسیه برای پایان دادن به جنگ اوکراین را در اولویت قرار دهد. این گروه در ادامه بر تعهدات نظامی و اقتصادی آمریکا به کی یف تاکید دارند.

اعضای دموکرات در نامه ای برای بایدن نوشتند که با توجه به ویرانی های ایجاد شده در اوکراین و جهان و همچنین خطر تشدید فاجعه، ما بر این باوریم که اجتناب از درگیری طولانی مدت به نفع اوکراین، ایالات متحده و جهان است. از همین رو ما از دولت بایدن می خواهیم که حمایت های نظامی و اقتصادی که در اختیار اوکراین قرار می دهد را با فشار دیپلماتیک پیشگیرانه همراه کرده و تلاش ها برای جستجوی چارچوبی واقع بینانه برای آتش بس را تعریف کند.

این نامه همزمانی دارد با مخالفت برخی جمهوری خواهان از سیاست های حمایتی بایدن و همچنین تشدید اختلاف های درونی حزبی در جناح راست.به نوشته واشنگتن پست در میان امضا کنندگان این نامه چهره هایی چون الکساندریا اوکاسیو کورتز، ایهان عمر، رشیده طلیب و ایانا پرسلی به عنوان چهره های جناح مترقی که از آنها تحت عنوان « جوخه» نیز یاد می شود، به چشم می خورند.این گروه در این نامه آورده اند که به عنوان قانونگذاران مسئول هزینه ده ها میلیارد دلار مالیات دهندگان آمریکایی برای کمک نظامی در جنگ، بر این باوریم که چنین دخالتی برای ایالات متحده مسئولیت ایجاد می کند و مانع ازفکر کردن به همه راه ها از جمله تعامل مستقیم با روسیه می شود.این نامه تنها دو هفته پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای منتشر شد آن هم در شرایطی که برخی جمهوری خواهان می خواهند در صورت پیروزی بودجه محدودتری را در اختیار اوکراین قرار دهند.