به گزارش اکوایران، ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهور برزیل، در اولین اظهارنظر علنی خود پس از شکست در انتخاباتِ روز یکشنبه شکست خود را نپذیرفت و گفت اعتراضات حامیان وی ثمره «خشم و احساس بی‌عدالتی» نسبت به رأی‌گیری بوده است.

با این حال، او از به چالش کشیدن نتایج انتخابات خودداری کرد و به رئیس ستاد خود، چیرو نوگویرا، اجازه داد تا روند انتقال قدرت را با نمایندگان رئیس جمهور منتخب چپ، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، آغاز کند.

برای بولسوناروی ملی‌گرا بیش از 44 ساعت طول کشید تا پس از مشخص شدن نتایج انتخابات توسط مقامات انتخاباتی در این باره اظهارنظر کند و این تأخیر نگرانی‌هایی را ایجاد کرد که او بخواهد نتایج نزدیک در شمارش آرا را زیر سوال ببرد.

photo_2022-11-02_13-54-19

در میان سکوت او، هوادارانش در اعتراض به شکست او بزرگراه‌ها را مسدود کردند و برخی خواستار کودتای نظامی برای جلوگیری از بازگشت لولا، رئیس جمهور سابق، به قدرت شدند. به گفته اتحادیه‌های صنعتی، انسداد بزرگراه‌ها باعث اختلال در توزیع سوخت، عرضه سوپرمارکت‌ها و جریان صادرات غلات به بنادر عمده شده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، بولسونارو در سخنرانی کوتاه خود به شوخی گفت که روزنامه‌نگاران دلتنگ او خواهند شد، از کسانی که به او رای دادند تشکر کرد و گفت که از قانون اساسی- که انتقال قدرت زمان انتقال قدرت را اول ژانویه تعیین کرده- تبعیت خواهد کرد. او گفت: «جنبش‌های مردمی کنونی ثمره خشم و احساس بی‌عدالتی در مورد نحوه برگزاری روند انتخابات است». او همچنین گفت که معترضان باید از تخریب اموال یا «ممانعت از حق رفت‌و‌آمد» خودداری کنند، اما به آن‌ها نگفت که به خانه خود بازگردند.

آندره سزار، تحلیلگر ریسک سیاسی در برزیلیا، گفت: «بولسونارو این آتش را خاموش نکرده است. او بدون انتقاد از تظاهرکنندگان در بزرگراه ها با حامیان سرسخت خود صحبت کرد. او طرفداران افراطی خود را همچنان بسیج نگه داشته‌است».

کارینا لوریندا، 34 ساله، که در تظاهرات بزرگراهی خارج از سائوپائولو شرکت داشت، گفت که به اعتراض خود ادامه خواهد داد. او گفت: «حتی اگر او بگوید آرام باشید، واکنش نشان ندهید، ما باز هم واکنش نشان می‌دهیم زیرا حکومت لولا را قبول نداریم». 

download

رئیس دفتر  و معاون بولسونارو، همیلتون مورائو، برقراری تماس با کمپین لولا برای بحث در مورد انتقال ریاست‌جمهوری را آغاز کرده است. سایر متحدان بولسونارو، از جمله رئیس مجلس، از روز یک‌شنبه از دولت خواستند تا به نتیجه انتخابات احترام بگذارد. دادگاه عالی در بیانیه ای اعلام کرد که بولسونارو با دادن چراغ سبز به انتقال دولت، نتیجه انتخابات را به رسمیت شناخته‌است.

به گفته دو تن از قضات رئیس جمهور در جلسه ای که در روز سه شنبه با چندین قاضی دادگاه عالی داشته، به وضوح اذعان کرد که لولا در انتخابات پیروز شده است. قبل از رای‌گیری روز یکشنبه، بولسونارو بارها ادعاهای بی‌اساس مبنی بر باز بودن سیستم انتخاباتی برای تقلب کرد و مقامات انتخاباتی را به حمایت از رقیب چپ‌گرای خود متهم کرده بود. بولسونارو این ادعاها را دوباره در سخنرانی دیروزش تکرار نکرد اما باز هم از عبارت «بی‌عدالتی» استفاده کرد، چیزی ‌که به گفته‌ لئوناردو بارتو، تحلیلگر سیاسی، از دونالد ترامپ، متحد ایدئولوژیک‌اش، یاد گرفته است.

ترامپ همواره به تکرار ادعاهای دروغین مبنی بر «دزدیده شدن» انتخابات آمریکا در سال 2020 به واسطه تقلب گسترده ادامه داده است و اینگونه هسته قابل توجهی از حامیان خود را که به این ادعا اعتقاد دارند حفظ کرده است.بارتو با پیش بینی اینکه انتخابات 2026 نیز یک مسابقه مجدد بین بولسونارو و حزب کارگران لولا خواهد بود گفت: «او برای چهار سال آینده از ترامپ تقلید خواهد کرد تا جنبش محافظه کار خود را زنده نگه دارد».

photo_2022-11-02_13-54-22

در حالی که سخنرانی بولسونارو در روز سه‌شنبه کوتاه بود، تحلیل‌گران دلایل خودداری او از قبول صریح یا اعتراض به نتیجه انتخابات را حدس زدند. به نظر می‌رسد. بولسونارو می خواهد این توهم را حفظ کند که به او ظلم شده و به همین دلیل شکست خورد. برایان وینتر، سردبیر فصلنامه آمریکا، به سی‌ان‌ان گفت: «او می‌خواهد قدرت خود را نشان دهد و در فرهنگ این جنبش، اعتراف به شکست، نشان دادن ضعف است». وینتر گفت: «با گفتن اینکه او به قانون اساسی احترام می‌گذارد و با ممانعت از خشونت در برخی از اعتراضاتی که در حال وقوع است، فکر می کنم که (بولسونارو) اساساً اکنون راه را برای یک انتقال نسبتاً عادی هموار می‌کند». 

برونا سانتوس، مشاور ارشد مرکز برزیل موسسه ویلسون، گفت که بولسونارو احتمالاً به آینده بلندمدت جنبش خود فکر می کند. او گفت: «بولسوناریسم یک نیروی اپوزیسیون قوی است و با وجود شکست بولسونارو، پس از این انتخابات حتی قوی‌تر شد». در آخرین انتخابات پارلمانی، حزب لیبرال بولسونارو نمایندگان خود را در مجلس از 76 به 99 افزایش داد، در حالی که در سنا از 7 نماینده به 14 نماینده افزایش داد.