به گزارش اکوایران، در بحبوحه وضعیت تنش آلود در فضای بین الملل، شبه جزیره کره هم روزهای پرالتهابی را از سر می گذارند.پرتاب های آزمایشی متعدد موشک از سوی کره شمالی نگرانی ها را از بروز بالاتر رفتن تنش در این منطقه افزایش داده است. فاستر کلاگ، تحلیلگر آسوشیتدپرس، با انتشار یادداشتی با عنوان «کره شمالی ده ها موشک شلیک کرد. بعد چه؟» این مسئله را مورد بررسی خود قرار داده است.

موشک پرانی بی سابقه

در روزهای گذشته مقامات کره شمالی از تمرینات نظامی آمریکا و کره جنوبی خشمگین شده و وعده پاسخ قاطع را داده اند. این پاسخ در این هفته زمانی رخ داد که کره شمالی در مدت دو روز نزدیک به 30 موشک شلیک کرد، از جمله یک موشک کوتاه برد که در نزدیکی مرز دریایی کره جنوبی پرتاب شد و یک موشک بالستیک قاره پیما که ژاپن را مجبور به صدور هشدار تخلیه و توقف قطارها کرد.

این تشدید تنش قابل توجهی در سالی بود که تاکنون شاهد بیشترین آزمایش موشکی کره شمالی بوده است و یک سوال مهم را ایجاد می کند: آنها چقدر جلوتر خواهند رفت؟

کتاب بازی کره شمالی و میل به جلب توجهات

کتاب بازی کره شمالی به طور سنتی این گونه بوده که به طور مداوم اقدامات تحریک آمیز را تا زمانی که توجه ایالات متحده را به خود جلب کند، افزایش می دهد -و سپس می تواند برای رفع تحریم ها یا سایر امتیازات در وضعیتی که خود را دست برتر می بیند، مذاکره کند.

این روزها با توجه به تمرکز ایالات متحده بر انتخابات آتی و درگیر شدن روسیه و غرب در جنگ اوکراین، میل به جلب توجه ممکن است بالاتر هم باشد. این می‌تواند به این معنی باشد که شمالی ها باید کارهای بیشتری انجام دهند تا به واکنشی که می‌خواهد دست یابد - اما این احتمال قوی هم وجود دارد که پیونگ یانگ موجب شود  که کره جنوبی را بیش از حد جلو رود. در حال حاضر در سئول بحث در مورد ایجاد یک برنامه هسته ای بومی وجود دارد.

ناظران مسائل کره شمالی مدت‌هاست که الگویی از سطوح مختلف پیونگ یانگ برای ابراز خشم خود را ترسیم کرده‌اند. در انتهای این فهرست، لفاظی های آتشین در رسانه های تحت کنترل دولت قرار دارد. پس از آن ممکن است به پرتاب موشک‌های کوتاه‌بردی از آن نوع که روز چهارشنبه مشاهده شد، تبدیل شود. پس از آن، آزمایش‌های دوربردتر، از جمله موشک‌های ICBM-مانند آزمایشی که روز پنجشنبه از منطقه پایتخت پیونگ‌یانگ شلیک شد- یا موشک‌های میان‌برد -مانند آن‌هایی که کره شمالی در هفته گذشته بر فراز مجمع‌الجزایر ژاپن در اعماق اقیانوس آرام پرتاب کرده بود- انجام می شود در بالای لیست، انفجار آزمایشی یکی از تسلیحات هسته ای اش قرار دارد.

خطر یک اشتباه محاسباتی

به میان آمدن هر سطح جدید از این اقدامات باعث افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره می‌شود، جایی که صدها هزار نیرو از هر دو طرف و ایالات متحده در امتداد مسلح‌ترین مرزهای جهان قرار دارند.

و در حالی که تلفات در این روزها نسبتاً نادر است (برعکس سال 2010 که شاهد کشته شدن 50 نفر درکره جنوبی در اثر حملات بودیم)، این تعداد سربازی که با این نوع سلاح های قدرتمند در یک منطقه جغرافیایی نسبتاً محدود عمل می کنند، این احتمال را افزایش می دهد که یک اشتباه محاسباتی می تواند منجر به درگیری شود.

یکی از 23 موشکی که چهارشنبه شلیک شد، به گونه ای در جزیره‌ای در کره جنوبی فرود آمد که آژیرهای حمله هوایی به صدا درآید و ساکنان آنجا به پناهگاه‌های زیرزمینی منتقل شوند. دیگری نیز در 26 کیلومتری از مرز مشترک کره فرود آمد.

هولناک ترین بها در تاریخ

نگرانی از قبل بالا گرفته بود زیرا ساعاتی قبل کره شمالی تهدید کرد که از سلاح های هسته ای استفاده خواهد کرد تا ایالات متحده و کره جنوبی «هولناک ترین بها در تاریخ را بپردازند». ژاپن در ابتدا با ارزیابی این که ICBM شلیک شده در روز پنجشنبه بر فراز قلمرو شمالی خود پرواز خواهد کرد، هشدارهایی را به ساکنان استان های میاگی، یاماگاتا و نیگاتا صادر کرد و به آنها دستور داد که به داخل ساختمان های امن یا زیرزمین بروند.

ماه هاست که مقامات کره جنوبی و ایالات متحده از کره شمالی انتظار آزمایش بمب هسته ای را داشتند. این هفتمین آزمایش از این دست خواهد بود و با فشار سازمان ملل برای تحریم های شدیدتر مواجه می شود. اینکه آیا روسیه و چین، کشورهایی که به طور سنتی از شمال محافظت می‌کنند، اجازه مجازات بیشتر سازمان ملل را خواهند داد یا خیر، مشخص نیست.

توجه به این نکته مهم است که هر آزمایش تسلیحاتی کره شمالی - خواه موشک های کوتاه برد یا بمب هسته ای - پیونگ یانگ را به هدف نهایی خود یعنی دسترسی به یک زرادخانه هسته ای کاملاً کاربردی که قادر به هدف قرار دادن هر شهر در سرزمین اصلی ایالات متحده باشد، نزدیک تر می کند.

توسعه فناوری ماهواره ای

همچنین تجزیه و تحلیل اخیر بر اساس تصاویر ماهواره ای نشان داد که شمال پیشرفت چشمگیری در ساخت و سازهای جدید در ایستگاه پرتاب ماهواره Sohae داشته است. به نوشته جوزف اس. برمودز جونیور، ویکتور چا و جنیفر جون، از اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن: «علاوه بر گسترش توانایی خود برای ارسال وسایل پرتاب ماهواره، این ایستگاه می‌تواند از توسعه فناوری که برای برنامه‌های موشک‌های بالستیک قاره‌پیمایی در حال ظهور کره شمالی نیز قابل استفاده است، پشتیبانی کند».

پرتاب های اخیر به دنبال مجموعه ای از آزمایش های موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای صورت می گیرد. و قانون جدید کره شمالی اجازه استفاده پیشگیرانه از تسلیحات هسته ای را در طیف وسیعی از موقعیت ها می دهد، اگرچه شک گسترده ای وجود دارد که شمالی ابتدا از این بمب ها در مواجهه با نیروهای ایالات متحده و کره جنوبی استفاده کند.

فرصت طلبی اون

کره شمالی می گوید در حال پاسخ به مانورهای نظامی آمریکا و کره جنوبی است و آن را تمرینی برای پاسخ به تهاجمات می داند. اما پیونگ یانگ همچنین به خوبی از آنچه در جهان اتفاق می‌افتد آگاه است - به خصوص در رابطه با رقبای خود. جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده در حال آماده شدن برای سفر به آسیا برای یک سری نشست‌ها است و در ماه جاری با انتخابات میان‌دوره‌ای مهم روبرو است.

بسیاری برای جلب توجه بایدن رقابت می‌کنند، اما پیونگ یانگ قبلاً آزمایش‌های تسلیحاتی خود را در حول و حوش انتخابات آمریکا زمان‌بندی کرده است، احتمالاً به این امید که خود را در فهرست اقدامات سیاست خارجی رئیس‌جمهور قرار دهد.

همچنین جنگ در اوکراین وجود دارد، جایی که روسیه اخیراً یک سری شکست‌ها را متحمل شده است. کره شمالی ممکن است متوجه شود که مسکو که برای دهه ها حامی کره شمالی و ارتش آن بوده است، می تواند از آزمایش های موشکی برای حواس پرتی واشنگتن سود ببرد.

و این موشک پرانی همچنین در حالی رخ می دهد که کره جنوبی در سوگ مرگ بیش از 150 نفر در هنگام جشن هالووین - بزرگترین فاجعه این کشور در سال های اخیر- است.

شمشیر دولبه پیونگ یانگ

جفری رابرتسون، دانشیار مطالعات دیپلماتیک در دانشگاه یونسی، اخیراً نوشت: «اما آزمایش هسته‌ای دیگر می‌تواند خطری برای خود کره شمالی هم باشد». به عقیده او: «در طول 30 سال گذشته، توازن سختی بین ظرفیت متعارف بسیار برتر کره جنوبی (و اتحادش با ایالات متحده) و ظرفیت نوپای تسلیحات هسته‌ای کره شمالی برقرار شده است. اما اگر کره جنوبی ظرفیت تسلیحات هسته‌ای مستقل خود را دنبال کند، «این تعادل وجود نخواهد داشت«.

با این حال، انتظار نداشته باشید که این امر در کوتاه مدت کره شمالی را متوقف کند، زیرا پیونگ یانگ به دنبال استفاده از مجموعه کامل تسلیحات خود برای رسیدن به آنچه می خواهد است.