به گزارش اکوایران، حزب راست افراطی فرانسه رهبر جدیدی را به جای لوپن انتخاب کرد.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، جردن باردلا روز شنبه به عنوان جایگزین مارین لوپن به عنوان رئیس حزب پیشرو راست افراطی فرانسه انتخاب شد. این تغییر نمادین در زمان حیاتی برای حزب «اتحاد ملی» به حساب می‌آید.

بر اساس نتایج اعلام شده در کنگره حزب در پاریس، باردلا، یک جوان بلندپرواز 27 ساله و مخالف صریح پارلمان اروپا، با حمایت 85 درصدی آرای داخلی رهبری حزب را به دست آورد. او اولین کسی است که این حزب ضد مهاجرت را رهبری می کند که از نیم قرن پیش تاکنون نام لوپن را بر پیشانی خود ندارد.

اتحاد ملی به دنبال سود بردن از موفقیت در انتخابات پارلمانی امسال و افزایش حمایت از احزاب راست افراطی در سایر نقاط اروپا، به ویژه در کشور همسایه -یعنی ایتالیا- است. این حزب همچنین با خشم گسترده عمومی به دلیل اظهارنظر نژادپرستانه این هفته توسط یکی از اعضایش در پارلمان مواجه است که سال ها تلاش برای تضعیف وجهه حزب را مورد تردید قرار داده است.

مارین لوپن گفته که می خواهد بر رهبری فراکسیون 89  نفره این حزب در مجلس تمرکز کند. انتظار می رود که او همچنان قدرت قابل توجهی در رهبری حزب داشته باشد و دوباره برای ریاست جمهوری در سال 2027 نامزد شود. بسیاری از تحلیلگران واگذاری ریاست حزب به جوردن باردلا را زمینه‌چینی مارین لوپن برای ارائه چهره‌ای فراحزبی و فراجناحی از خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۷ می‌دانند. جوردن باردلا نماینده پارلمان اروپا و نامزد یکی از خواهرزاده‌های مارین لوپن است. او سومین رهبر محبوب‌ترین حزب راست افراطی فرانسه پس از ژان ماری لوپن و مارین لوپن خواهد بود. 

باردلا از زمان ورود لوپن به رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری سال گذشته، رئیس موقت اتحاد ملی بود. او رقیب خود، لوئیس آلیوت 53 ساله، شهردار پرپینیان و یکی از مقامات ارشد اتحاد ملی را برای دو دهه شکست داد. آلیو که از حامیان سرسخت ظهور لوپن و نامزد سابق او است، 15 درصد از آرای حزب را به دست آورد.

لوپن که امسال در سومین نامزدی ریاست جمهوری خود از امانوئل ماکرون شکست خورد، ۴۴ درصد آرای را به دست آورد که بالاترین رای او تاکنون است. دو ماه بعد، حزب او بیشترین کرسی های خود را تا به امروز در مجلس به دست آورد.

لوپن تمام تلاش خود را کرده است تا ننگ نژادپرستی و یهودستیزی را که به حزب راست افراطی چسبیده بود، از بین ببرد تا وجهه آن را نرمتر کند و مخاطبانش را گسترش دهد. او به طور مشخص از پدر طرد شده‌اش، ژان ماری لوپن، که یکی از بنیانگذاران حزبی بود که در آن زمان جبهه ملی نامیده می‌شد، فاصله گرفته است.

ژان ایو کامو، دانشمند علوم سیاسی، به آسوشیتدپرس گفت.: «باردلا بخشی از نسلی از افراد بسیار جوان است که در دهه 2010 پشت سر مارین لوپن قرار گرفتند و احتمالاً در دوران ژان ماری لوپن به اتحاد ملی نمی‌پیوستند.