به گزارش اکوایران، با برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای ایالات متحده در روز سه شنبه یکی از رقابتی‌ترین انتخابات‌ها در این کشور انجام شده و آمریکایی‌ها و البته بسیاری از مردم با هیجان و البته نگرانی در انتظار نتایج این انتخابات هستند. هنوز معلوم نیست دموکرات‌های از حزب پرزیدنت جو بایدن کنترل خود بر کنگره را تثبیت خواهند کرد و یا جمهوری‌خواهانی که حمایت پرشور دونالد ترامپ را به همراه داشتند فرآیند چرخش قدرت در ینگه دنیا را کلید خواهند زد. اکو ایران نتاایج زنده این انتخابات را در این صفحه پیگیری خواهد کرد: 

جورجیا برای کارزار زودهنگام آماده می‌شود

یکی از مقام های جورجیا می گوید که کم تر از ده هزار رای برای شمارش باقی مانده است، با این حال شمارش آنها نتیجه آرا را تغییر نخواهد داد. به نوشته خبرگزاری سی ان ان، این تعداد رای شمارش نشده نشان از آن دارد که رقابت ها در این ایالت برای راهیابی به سنا در دور دوم که قرار است ماه دسامبر برگزار شود تنگاتنگ خواهد بود.به نوشته این خبرگزاری آرای کافی برای تغییر نتیجه نهایی و پیشتازی سناتور دموکرات رافائل وارناک وجود ندارد. به گفته مقام ارشد انتخاباتی این ایالت، از حدود 10 هزار رای باقی مانده شمارش نشده،  5 هزار و 139 رای باید تا روز دوشنبه تایید شوند. علاوه بر این 2 هزار 163 برگه رای غیر حضوری و 2 هزار 700 رای اولیه حضوری در سراسر ایالت وجود دارند. مقام های انتخاباتی این ایالت گفته اند که خود را برای دور دوم انتخابات آماده می کنند.قرار بر آن است تا روز دوشنبه  برگه های رای برای امضا به شهرهای این ایالت ارسال شوند، علاوه بر این پورتال رای غایب باز است تا رای دهندگان بتوانند مشارکت داشته باشند. ممکن است بنا بر صلاحدید این ایالت، انتخابات زود هنگام برگزار شود.

پلوسی رهبر دموکرات ها می‌ماند؟

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان تا کنون درباره آینده سمت خود در کنگره و این که آیا قادر است رئیس مجلس نمایندگان شود، یا نه، اظهار نظری نکرده است. انتظار می رود انتخاب رهبری برای دموکرات های مجلس نمایندگان بعد از روز شکرگزاری برگزار شود. یک منبع به سی ان ان گفته که مبارزه های انتخاباتی دموکرات ها برای کنگره در مسیر درست برای دسترسی به اکثریت ارا قرار دارد. آنگونه که پلوسی به این منبع گفته پیروزی مالونی برای دموکرات ها یک تیر بران و نشان از برد بود.این منبع به نقل از پلوسی درباره نامزدهای دموکرات آسیب پذیر هم گفت که آنها نیز استقامت لازم را دارند.

مک کانل: درگیراحساسات نمی شوم

مک کانل، رهبر جمهوری خواه سنا در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره نتایج کارزار گفت که من چیزی بیشتر از شما نمی دانم. او در پاسخ به این سوال که چه حسی دارد هم پاسخ داد، من درگیر احساسات نمی شوم. او افزود، سوال این است که باید ارا را بشمارند و سپس ما بفهمیم در کدام نقطه قرار داریم.

ستاره دموکرات ها در ویسکانسین خاموش شد

ران جانسون، سناتور جمهوری خواه با شکست دادن ماندلا بارنز، فرماندار دموکرات در یکی از مهم ترین رقابت های سنا در ویسکانسین، برنده انتخابات شد.

این پیروزی نمایش دیگری از دوام سیاسی جانسون 67 ساله بود که حالا برای سه بار به شکلی پیاپی در انتخابات سخت روز سه شنبه پیروز شده است.

5555555555555555

جانسون با مهار بارنز؛ همانی که دموکرات ها در چرخه انتخابات پیش رو از او تحت عنوان ستاره ای بالقوه در حال ظهور یاد می کردند، امید جمهوری خواهان برای به دست آوردن کنترل سنا را تقویت کرد.

گام دیگر جمهوری‌خواهان برای فتح مجلس نمایندگان

با مشخص شدن نتایج در برخی حوزه‌های دیگر جمهوری‌خواهان گام دیگری برای فتح مجلس نمایندگان برداشتند. بر اساس آخرین به‌روزرسانی سی‌ان‌ان تا ساعت ۱۹:۴۵ به وقت تهران، جمهوری‌خوان توانسته‌اند ۲۰۱ کرسی مجلس نمایندگان را به خود اختصاص دهند، این در حالی است که دموکرات‌ها تاکنون موفق به در اختیار گرفتن ۱۸۲ کرسی شده و بدین ترتیب فاصله ۱۹ کرسی میان دو حزب هم‌چنان حفظ شده است.

IMG_20221109_195933_447

آخرین نتایج سنا تا ساعت 18:30 به وقت تهران

در شرایطی که هم چنان نتایج چهار کرسی باقی مانده سنا به طور قطعی مشخص نشده، دو حزب رقیب با نگرانی نتایج را دنبال می‌کنند.

در آریزونا با شمارش 69 درصد آرا، «کِلی» نامزد دموکرات‌ها با کسب 51/4 درصد آرا از «مسترز» جمهوری‌خواه که 46/4 درصد آرا را به دست آورده پیش است، اما این فاصله در حال کم شدن است.

در جورجیا 96 درصد آرا شمارش شده که وارناک دموکرات 49/2 به 48/7 درصد از واکر جمهوری‌خواه پیش است. به نظر می‌رسد در جورجیا انتخابات سنا به مرحله دوم کشیده شود.

در نوادا با شمارش 80 درصد آرا لاکسات جمهوری‌خواه از رقیب دموکراتش، کورتز ماستو پیش افتاده است. آن‌ها تاکنون به ترتیب 49/9 و 47/2 درصد آرا را بدست آورده‌اند. در این ایالت در حال حاضر مقام اول در حل دست به دست شدن است.

در ویسکانتین هم جانسون جمهوری‌خواه 50/5 به 49/3 از بارنز دموکرات پیش است.

 جورجیا برای دور دوم انتخابات سنا آماده می شود! 

جورجیا در تعیین پیروز کارزار سنا در قیاس با چهار کارزار دیگر، نقش تعیین کننده ای دارد. از همین رو از صبح چهارشنبه به وقت محلی آمریکا، کمپین های انتخاباتی سناتور دموکرات رافائل وارناک و رقیب جمهوری خواهش هرشل واکر، خود را برای نزاع انتخاباتی در ماه آینده آماده می کنند بدون آن که در انتظار اعلام رسمی دومین دور انتخابات ایالتی باشند.

 به نوشته خبرگزاری سی ان ان، دستیاران هر دو نامزد می گویند که انتظار می رود آنها به زودی برنامه های جدید خود را اعلام کنند. مقام های ارشد احزب دموکرات و جمهوری خواه همچنین به سی ان ان گفتند که قصد دارند در جورجیا سرمایه گذاری شان را دو برابر کنند البته با توسل به این پیش فرض که کنترل سنا توسط هر کدام از دو حزب می تواند به نحوه رقابت ها در 6 دسامبر بستگی داشته باشد.

در حالی که وارناک با به دست آوردن حدود 18 هزار رای از میان بیش از 4 میلیون رای در قیاس با واکر برتری محدودی را تجربه کرد، مقام های جمهوری خواه از رسانه ای شدن اخبار مرتبط با عملکرد ضعیف واکر حتی در قیاس با براین کمپ، فرماندار جمهوری خواه هراس دارند. کمپ پیروزی دوباره اش را مدیون آرای مردمان حومه شهر است؛ همان هایی که از واکر حمایت کم تری کردند. از همین رو کمپ در قیاس با واکر  توانست 163 هزار رای بیشتری را به دست آورد.

در جریان رقابت های سنا، امید جمهوری خواهان برای تحقق موج قرمز ناامید شد هرچند هنوز این حزب به آرای جورجیا امید دارد؛ ایالتی که چهار هفته دیگر فرصتی دوباره به دو حزب برای مانور قدرت خواهد داد.

858594bf-6813-4741-8bab-1f73667e0f46

پیروزی در پنسیلوانیا؛ پاداش اجماع روسای جمهور دموکرات 

جو بایدن و مشاورانش به واسطه پیروزی جان فترمن در پنسیلوانیا که پیروزی یک شبه بزرگی را به نام  حزب دموکرات ثبت کرده، نسبت به آینده کارزار امیوار تر شده اند. معاون فرماندار پنسیلوانیا در جریان یکی از نزدیک ترین رقابت در رقابتی تنگاتنگ برای ورود به سنا توانست از سد دکتر مهمت اوز، نماینده جمهوری خواهان گذشته و او را شکت دهد.  گفته می شود بایدن برای فترمن پیام تبریک ارسال کرد و همزمان یکی از مقام های کاخ سفید در ارتباط با این پیروزی که از منظر دموکرات ها خاص و بی سابقه است، در اظهار نظری نادر گفت که رئیس جمهوری شنبه خوبی را با سناتور منتخب داشت.

7fac38da-10be-49ec-ad4f-a5883762c4ee

این اظهار نظر یادآور حضور رئیس جمهوری در کنار فترمن در آخرین مرحله انتخابات میان دوره ای در پنسلیوانیا بود. فعل بایدن در پنسیلوانیا برجسته بود چرا که بایدن در پایان در ایالت های آبی امن تر به سان نیویورک، مریلند و کالیفرنیا مانور می داد.

ناظران با اشاره به حضور همزمان بایدن و اوباما در ایالت کلیدی پنسیلوانیا، می گویند که دموکرات ها از تمام توان خود استفاده کردند تا راه برای پیروزی فترمن هموار کنند. به باور این گروه، پیروزی نامزد دموکرات ها برای سنا در ایالت پنسیلوانیا پیروزی بزرگی برای حزب دموکرات بود و نشان داد که اجماع اعضای این حزب می تواند دستاوردهای برجسته ای را به همراه داشته باشد.

 

ادامه موج انتقادات جمهوری‌خواهان از ترامپ: نباید در 2024 نامزد شوی!

سارا متیوز، دستیار سابق ترامپ می‌گوید روند انتخابات 2022 نشان می‌دهد که دونالد ترامپ هزینه کرسی‌هایی را که جمهوری‌خواهان در آن  می‌توانند برنده شوند، بالا می‌برد. در آستانه برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای، جمهوری خواهان امیدوار بودند  اکثریت قاطع مجلس نمایندگان را به دست آورند. با این حال، از صبح چهارشنبه تاکنون نتایج هنوز ناروشن است و کنترل کنگره همچنان در تعادل نزدیکی میان دو حزب قرار دارد. متیوز، معاون سابق سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری ترامپ، گفت: «من فکر می کنم دیشب بزرگترین شاخصی بود که نشان می داد دونالد ترامپ نباید نامزد جمهوری خواهان در سال 2024 باشد. او با تقویت نامزدهای بی‌کیفیت، باعث از دست رفتن چندین کرسی برای جمهوری‌خواهان شد».

982aec4f-ab58-4d31-a958-96171c6614d0

وی افزود: «شما تورم بی‌سابقه‌ای دارید، ترس از جرم و جنایت افزایش یافته، بدترین بحران مرزی در تاریخ را داریم، عملکرد رئیس‌جمهور نیز محبوبیت بسیار پایینی دارند و هنوز جمهوری‌خواهان ضعیف ظاهر می‌شوند. و این تا حد زیادی به دلیل نامزدهایی بود که ترامپ از آنها حمایت کرد. من فکر می‌کنم این درس‌هایی برای جمهوری‌خواهان دارد که الف، ترامپ یک برنده ملی نیست، و ب، کیفیت نامزدها مهم است». پیش از این هری انتن، تحلیلگر سی‌ان ان هم این مسئله را از طریق آمار توضیح داد و با اشاره به محبوبیت 39 درصدی ترامپ گفت: «دونالد ترامپ سیاستمداری محبوب نیست». انتن توضیح داد افرادی که دیدگاه نامطلوبی نسبت به ترامپ داشتند، مجاب شدند که در این انتخابات به دموکرات‌ها رأی دهند و افرادی هم که دو سال به بایدن رای داده‌اند، از نامزدهای دموکرات مجلس نمایندگان حمایت کردند.

رقابت تنگاتگ هم‌چنان ادامه دارد

آخرین به روزرسانی سی‌ان‌ان حکایت از رقابت تنگاتنگ در انتخابات سنا و کم شدن فاصله دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان دارد. در شرایطی که هنوز تکلیف 4 کرسی مجلس سنا مشخص نشده هر دو حزب تاکنون 48 کرسی از سنا را بدست آورده‌اند، اما در مجلس نمایندگان، 199 به 178 پیشتاز هستند.

0

 

بازگشت غیر معمول فرماندار کارولینای جنوبی؛ مک مستر رقیب دموکرات را شکست داد

مک مستر نماینده کارولینای جنوبی بار دیگر پیروز کارزار شد و عنوان فرمانداری را برای مدت زمانی طولانی تر از آن خود کرد. فرماندار برای دوره ای چهار ساله برگزیده می شود. با این همه دوره فرمانداری مک مستر غیر معمول است به این دلیل که او در ژانویه 2017 برای جانشینی نیکی هیلی، فرماندار پیشین انتخاب شد؛ زمانی که دونالد ترامپ به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل برگزیده شد.

فرماندار کارولینای جنوبی با جو کانینگهام چهره ای دموکرات، رقابت داشت. کانینگهام توانست 40.6 درصد از آرای ایالت را از آن خود کند در مقابل مک مستر با به دست آوردن آرایی بیش از 58 درصد پیروز قاطع این کارزار شد.

666666666666

 

مهار موج سواری بر موج قرمز

شدت نبرد برای کنترل کنگره، مجلس نمایندگان و سنا کاهش یافته و دموکرات ها امیدهای جمهوری خواهان را برای سوار بر موج قرمز را از میان بردند؛ حالا هر دو حزب به امید به دست اوردن اکثریت محدود در انتظار هستند.

علیرغم نارضایتی ها به واسطه وضعیت اقتصادی آمریکا، انتخابات میان دوره ای 2022 فعلا بدون نتیجه ای روشن ادامه دارد.

کنترل سنا به رقابت ها در ایالت های آریزونا، نوادا، ویسکانسین محدود شده، در حالی که به نظر می رسید رقابت بالقوه در جورجیا و کشیده شدن کارزار به دور دوم در این ایالت، تعیین کننده باشد.

با ادامه شمارش آرا در مناطقی که آرایشان نوسان دارند، کنترل مجلس نمایندگان توسط هر دو حزب کماکان نامعلوم است. به لحاظ تاریخی دموکرات ها شانسی برای داشتن اکثریت در مجلس نمایندگان ندارند بالاخص آن که حزب رئیس جمهوری  به غیر از سه دوره کارزار میان دوره ای، کرسی های خود را در مجلس از دست داده است.

به سان انتخابات اخیر، رای دهندگان به شدت براساس جنسیت، تحصیلات و جغرافیا تقسیم بندی شده اند. مردان با ده درصد اختلاف از جمهوری خواهان حمایت می کنند و زنان با 4 میزان اختلاف از دموکرات ها. رای دهندگان غیر دانشگاهی با ده درصد اختلاف، ساکنان مناطق روستایی نیز با 28 درصد اختلاف حامی جمهوری خواهان هستند و فارغ التحصیلان دانشگاه با 9 درصد اختلاف و شهرنشین های  با 30 درصد اختلاف تمایل به دموکرات ها دارند.

تجزیه و تحلیل های رسانه هایی چون فاکس نیوز نشان می دهد که نظرسنجی از بیش از 90 هزار رای دهنده در سراسر آمریکا، دغدغه های اصلی و گروه های جمعیتی مرکزی انتخابات را برجسته می کند . این داده ها درمقایسه با نتایج به دست آمده توسط فاکس نیوز در انتخابات 2018 و 2020، تغییرات کلیدی عموما به نفع جمهوری خواهان را نشان می دهد.

جمهوری خواهان از حمایت جماعتی چون انجیلی های سفید پوست، رای دهندگان روستایی، سفید پوستان بدون مدرک دانشگاهی و محافظه کاران برخوردارند.

اکثر گروه های جمعیتی در مقایسه با انتخابات 2020 به سوی راست گرایان( جمهوری خواهان) متمایل شده اند. برخی از مهم ترین تغییرات در میان گروه های رخ داد که دو سال پیش از بایدن حمایت کردند. به عنوان مثال، زنان در سال 2020 با 12 امتیاز به بایدن رای دادند و امسال تنها با 4 درصد اختلاف به دموکرات ها رای دادند؛ یک تغییر 8 امتیازی به نفع جمهوری خواهان. سایر دستاوردهای برجسته جمهوری خواهان عبارتند از حمایت رای دهندگان زیر 30 سال_با 12 درصد اختلاف، دستیابی به ارای رای دهندگان رنگین پوست( با 15 درصد اختلاف)، آرای اسپانیایی ها( ده درصد اختلاف)، فارغ التحصیلان دانشگاه با 11 درصد اختلاف و میانه روها با 11 درصد اختلاف و رای مردمان ساکن حومه شهرها با 9 درصد اختلاف است.

55555555

گام قاطع رقیب ترامپ

 ران دیسانتیس جمهوری‌خواه  دوباره با اختلاف بالایی به عنوان فرماندار فلوریدا انتخاب شد. اکنون همه نگاه‌ها به حرکت بعدی او خواهد بود و اینکه آیا او جرات مقابله با ترامپ برای نامزدی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری 2024 را خواهد داشت یا خیر. تصور کنید که دو تفنگچی در یک خیابان غبارآلود به یکدیگر چشم دوخته‌اند. اینکه دسانتیس در حال بررسی نامزدی برای کاخ سفید است، برای ماه‌ها یک راز آشکار بوده است، با اینکه او هرگز در مورد آن به طور علنی صحبت نکرده‌است. 46

ترامپ گفته‌ که ممکن است به زودی نامزدی خود در انتخابات را اعلام کند. شاید تا 15 نوامبر -6 روز دیگر- او در سخنرانی‌هایش گاهاً حتی دسانتیس را مسخره کرده و گفته که اگر خودش وارد انتخابات شود این فرماندار شانسی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نخواهد داشت. دیوید جالی، نماینده سابق جمهوری خواه کنگره از فلوریدا، گفت که انتظار دارد دسانتیس به زودی اهداف خود برای ریاست جمهوری را اعلام کند. جولی گفت: «دیسانتیس برای یک انتخابات درون حزبی رودرروی ترامپ آماده است و من پیش‌بینی می‌کنم که او یا تیمش در روزهای آینده این موضوع را اعلام خواهند کرد. او و مشاورینش معتقدند که می‌توانند حمایت نمایندگان کافی برای کسب نامزدی و شکست ترامپ را به دست آورند.»

حدود 60 درصد از جمهوری خواهانی که ماه گذشته توسط رویترز-ایپسوس مورد نظرسنجی قرار گرفتند، گفته‌اند که فکر می کنند ترامپ باید در سال 2024 دوباره نامزد شود و 36 درصد نیز گفته اند که نباید نامزد شود. در یک نظرسنجی که توسط ادیسون ریسرچ در روز سه‌شنبه منتشر شد، شش نفر از 10 سوال‌شونده گفته‌اند که نظر خوبی نسبت به رئیس‌جمهور سابق ندارند. نظرسنجی اخیر ویکتوری اینسایت از اهالی فلوریدا نشان داد که ترامپ و دیسانتیس 50-50 با هم مساوی‌اند.

منتقدان بازنده بایدن؛ جمهوری خواهانی که پست فرمانداری را واگذار کردند

براساس بررسی های سی ان ان بسیاری از منتقدان جدی نتایج انتخابات 2022 در رقابت های فرمانداری سال 2022 شکست خوردند. براساس آمارهای ارائه شده توسط این خبرگزاری حداقل 22 نفر از 36 نامزد جمهوری خواه برای فرمانداری رد شده اند؛ همان هایی که در باب پیروزی جو بایدن تردید داشتند یا تلاش می کردند تا نتایج کارزار سال 2022 را خنثی جلوه دهند. نامزدهایی که براساس تحقیقات سی ان ان عنوان خود را از دست خواهند داد عبارتند از:

داگ ماستریانو از پنسیلوانیا که برای انکار پیروزی بایدن تلاش گسترده ای کرد. او در قامت فرماندار این اختیار را داشت که رئیس مجلس ایالتی را منصوب کند.

دن کاکس از مریلند، همانی که گفت بایدن را به عنوان رئیس جمهوری به رسمیت نمی شناسد و نمی تواند از برگزاری راهپیمایی و تجمعات در اعترض به فرایند کارزار 2020 و این ادعا که «دزدی را متوقف کنید» گامی بردارد؛ رخدادی که 6 ژانویه 2021 در آمریکا را رقم زد. 

چهره بعدی که شانسی برای پیروزی ندارد پلی لی پیچ از مین است؛ همانی که به دروغ ادعا کرد که سال 2020 آرای جمهوری خواهان دزدیده شده است.

لی زلدین از نیویورک نیز شانسی ندارد؛ چهره ای که به عنوان یکی از اعضای کنگره به پیروزی بایدن در پنسیلوانیا و آریزونا رای منفی داد.

جف دیهل از ماساچوست که در اواسط سال 2021 گفته بود که انتخابات دزدیده نشده اما سال 2022، رای خود را تغییر داد گفت رای آمریکایی ها دزدیده شده است.

اسکات جنسن از مینه سوتا،  یکی دیگر از منتقدان است که از تایید مشروعیت بایدن خودداری کرد و پیشنهاد بازداشت ناظر انتخابات این ایالت را که چهره ای دموکرات بود را صادر کرد.

تیم میشلز از ویسکانسین، چهره ای که باور داشت که اگر آمریکایی ها یکپارچگی انتخاباتی داشتند، ترامپ پیروز کارزار بود.

تودور دیکسون از میشیگان؛ منتقدی که به دروغ مدعی شد که ترامپ در سال 2020 برنده میشیگان شده، آن هم در شرایطی که رئیس جمهوری پیشین با 154 هزار رای شکست خورده بود.

هایدی گانال از کلرادو چهره شکست خورده دیگری است که چندین بار از بیان این که بایدن برنده قانونی است امتناع کرد و پس از آن ترویج کننده تئوری های توطئه انتخاباتی نادرست را به عنوان معاونش برگزید.

براساس برآورد های سی ان ان چهره های جمهوری خواهی که نتایج کارزار 2020 را زیر سوال بردند اما پیروز کارزار پیش رو خواهند شد عبارتند از

کی آیوی از آلاباما؛ به دروغ ادعا می کرد که در انتخابات 2020 آرای ترامپ در سال 2020 دزدیده شده است.

برد لیتل از آیداهو که در سال 2020 این حقیقت را تایید کرد که دادگاه عالی را برای لغو پیروزی بایدن تحت فشار قرار داده است.

کیم رینولدز از آیووا که با لیتل  در تگزاس هم صدا شد.

گرگ ابوت از تگزاس که از شکایت دادستان کل ایالت حمایت کرد.

کریستی نوم از داکوتای جنوبی که با انتشار پیامی بی اساس در توئیتر مدعی شد که ترامپ با سیستم های تقلبی مبارزه می کند. او همچنین از تقلب در ایالت هایی که آرایشان در اختیار دموکرات ها قرار داشت گفت.

اعلام پیروزی رهبر جمهوری‌خواهان: پلوسی را برکنار خواهیم کرد

رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده با اعلام پیروزی در انتخابات کنگره وعده داد رئیس‌مجلس کنونی آمریکا را برکنار خواهد کرد. ، کوین مک‌کارتی اعلام کرد که حزب جمهوری خواه، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده مدعی شده حزب متبوعش اکثریت مجلس را به دست خواهد آورد و نانسی پلوسی را به عنوان رئیس مجلس کنار خواهد زد. او گفت: «واضح است که ما مجلس را پس خواهیم گرفت».

us-house-minority-leader-kevin-mccarthy-holds-election-night-wat-073640_2744365_20221109163023

مک‌کارتی در جمع به انبوهی از حامیان خود در  گردهمایی حزب پیروزی در واشنگتن دی سی گفت که این موفقیت به دلیل طیف متنوعی از نامزدهایی که جمهوری خواهان در این چرخه به خدمت گرفته بودند، امکان پذیر شده است. مک کارتی گفت: «اگر به آزادی، کار سخت و رویای آمریکایی اعتقاد دارید، این نتایج ثابت می کند که جایی برای شما در حزب جمهوری خواه وجود دارد. ما در حال گسترش این حزب هستیم.» این اظهارات علیرغم این‌که رقابت بر سر مجلس نمایندگان بسیار نزدیک است، بیان شد. در حالی که جمهوری خواهان در برکناری دموکرات های آسیب پذیر موفق شده‌اند، با این حال تکلیف تعداد قابل توجهی از رقابت‌های مجلس نمایندگان هنوز مشخص نشده است.

مک کارتی درست بعد از ساعت 2 بامداد به وقت شرقی پس از یک شب طولانی انتخابات گفت: «حالا، اجازه دهید به شما بگویم، شما تا دیر وقت بیرون آمده اید، اما وقتی فردا از خواب بیدار شوید، ما اکثریت خواهیم بود و نانسی پلوسی در اقلیت». با این وجود، پلوسی در کالیفرنیا، گفت: «در حالی که بسیاری از رقابت‌ها برای برگزاری انتخابات بسیار نزدیک هستند، واضح است که اعضای دموکرات و نامزدهای مجلس نمایندگان به شدت از انتظارات در سراسر کشور عملکرد بهتری دارند.»

از «موج قرمز» به «فاجعه مطلق»

کارشناسان فاکس نیوز اعتراف کردند که «موج قرمز» به «فاجعه مطلق» تبدیل شده است. از آن‌جایی که به نظر می‌رسد دموکرات‌ها در حال حاضر در رقابت‌های انتخاباتی مجلس نمایندگان از انتظارات خود بهتر عمل می‌کنند، کارشناسان فاکس نیوز درباره «فاجعه مطلق» که باعث شکست رأی‌دهندگان در ایجاد «موج قرمز» شد، همانطور که برخی از جناح راست پیش‌بینی کرده بودند، منعکس کردند.

photo_2022-11-09_12-26-14

مارک تیسن، نویسنده سخنرانی‌های جورج بوش پسر، حزب جمهوری‌خواه را به دلیل شکست در ایجاد «موج قرمز» به شدت مورد انتقاد قرار داد و از این حزب خواست که «در حال حاضر یک نگاه واقعا عمیق و درون‌نگر داشته باشد زیرا این یک فاجعه مطلق است، در حالی که آن‌ها وعده بازگشت «موج قرمز» را داده بودند». او گفت: «ما بدترین تورم در چهار دهه گذشته، بدترین سقوط دستمزدهای واقعی در ۴۰ سال گذشته، بدترین موج جنایت از دهه ۱۹۹۰، بدترین بحران مرزی در تاریخ ایالات متحده را داریم، ما جو بایدن را داریم که پس از هری ترومن نامحبوب‌ترین رئیس‌جمهور است. اما از زمان انتخابات ریاست جمهوری تاکنون موج قرمزی وجود نداشت. این یک کیفرخواست شدید علیه حزب جمهوری خواه است. این یک کیفرخواست شدید از پیامی است که ما برای رای دهندگان ارسال کرده ایم. آنها به همه اینها نگاه کردند و به گزینه جمهوری خواهان نگاه کردند و گفتند: نه متشکرم!»

تیسن گفت انتخاب جمهوری‌خواهان از جمله ران دیسانتیس و برایان کمپ که هر دو ایالت های فلوریدا و جورجیا را در اختیار دارند، «مسیری به سوی آینده» بود، اما نامزدهای رادیکالی که به شدت پشت سر آن‌ها رقابت کردند، حزب جمهوری‌خواه را در موقعیت وحشتناکی قرار دادند و به رای دهندگان اهانت کردند.

نبرد پایاپای در سنا

ران جانسون، نامزد جمهوری‌خواه در انتخابات سنای ایالت ویسکانسین با اختلاف اندک پیروز رقابت شد. او با کسب 50/7 درصد آرا بر رقیب دموکرات خود ماندلا بارنز که 49/3 درصد آرا را کسب کرد توانست راهی مجلس سنا شود.

photo_2022-11-09_12-01-12

موج قرمزی در کار نیست

با اعلام نتایج انتخابات تا این لحظه، به نظر می‌رسد امیدهای جمهوری‌خواهان برای «موج قرمز» پیروزی‌ها از بین رفته است، چرا که کاندیداهای دموکرات‌ رای شگفت‌انگیزی را در چندین رقابت کلیدی نشان دادند. دموکرات ها در 11 مسابقه از 13 رقابت فشرده موفق بیرون آمده‌اند. لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالات متحده در مصاحبه‌ای به NBC گفت: «قطعاً این موجی نیست که جمهوری‌خواهان انتظارش را داشتند، این کاملاً معلوم است».

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «واضح است که اعضای دموکرات و نامزدهای مجلس نمایندگان به شدت از انتظارات در سراسر کشور بهتر عمل می‌کنند».

اکنون با مشخص شدن نتایج انتخابات سنا در ایالت پنسیلوانیا و پیروزی جان فترمن دموکرات بر دکتر مهمت اوز -چهره‌ جنجالی این انتخابات که به شدت حمایت ترامپ را در پشت سر داشت- دموکرات‌ها توانسته‌اند ترکیب سنا را تاکنون به نفع خود باز گردانند:

photo_2022-11-09_11-32-00

 

رای دهندگانی که برای «صداقت و درستی» ارزش قائل بودند، فترمن را ترجیح دادند

بر اساس نتایج اولیه در پسیلوانیا که توسط ادیسون ریسرچ برای CNN و سایر شبکه های خبری انجام شد، رای دهندگان پنسیلوانیا که بیشترین ارزش را برای "صداقت و درستی" در نامزد سنا قائل بودند، جان فترمن دموکرات را به مهمت اوز جمهوری خواه ترجیح دادند. فترمن همچنین در میان رای دهندگانی که می گفتند نامزدی می خواهند که به افرادی مانند آنها اهمیت می دهد برنده شد، در حالی که اوز در میان بلوک کوچکتر رای دهندگانی که نامزدی را که ارزش‌های آنها را به اشتراک می گذارد، برنده شد.

000

سی‌ان‌ان پیش‌بینی می‌کند که فترمن، اوز را شکست می‌دهد و  جمهوری‌خواهان کرسی سنای خود را از دست می‌دهد. اکثر رای دهندگان زن، رای دهندگان سفیدپوست تحصیل کرده، رنگین پوستان و افراد مستقل سیاسی از فترمن حمایت کردند، در حالی که اکثر رای دهندگان مرد و سفیدپوستان بدون مدرک دانشگاهی از اوز حمایت کردند. اکثر رأی دهندگان -حدود 53 درصد- گفتند که عملکرد جو بایدن را تایید نمی کنند. اما تقریباً 14 درصد از کسانی که با بایدن مخالفت کردند، رای خود را به فترمن دادند، و البته که تقریباً همه کسانی که رئیس جمهور را تأیید کردند. دکتر اوز از حمایت شدید ترامپ برخوردار بوده است.

نتایج تا ساعت 10:15 به وقت تهران:

در مجلس سنا دموکرات‌ها کنترل 48 کرسی را به دست آورده و جمهوری‌خواهان قادر به کسب 48 کرسی شده‌اند. در مجلس نمایندگان نیز 196 کرسی به جمهوری‌خواهان و 171 کرسی به دموکرات‌ها رسیده است. هم چنین فرمانداری ایالت‌ها تاکنون 24 به 21 میان جمهوری‌خواهان و دموکرات ها تقسیم شده است.

photo_2022-11-09_10-19-38