به گزارش اکوایران، با برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای ایالات متحده در روز سه شنبه یکی از رقابتی‌ترین انتخابات‌ها در این کشور انجام شده و آمریکایی‌ها و البته بسیاری از مردم با هیجان و البته نگرانی در انتظار نتایج این انتخابات هستند. هنوز معلوم نیست دموکرات‌های از حزب پرزیدنت جو بایدن کنترل خود بر کنگره را تثبیت خواهند کرد و یا جمهوری‌خواهانی که حمایت پرشور دونالد ترامپ را به همراه داشتند فرآیند چرخش قدرت در ینگه دنیا را کلید خواهند زد. اکو ایران نتاایج زنده این انتخابات را در این صفحه پیگیری خواهد کرد: 

اقبال از ترامپ رو برمی‌گرداند؟

فاکس نیوز خبر داده با نزدیک شدن به اعلام نتایج نهایی انتخابات میاندوره ای آمریکا، ران دیسانتیس در بازارهای شرط بندی مربوط به انتخابات سال 2024 از دونالد ترامپ پیشی گرفته است.

شکست همزمان شی و پوتین؛ شبی که آمریکا از لبه پرتگاه عقب رفت

نتایج اولیه انتخابات میان دوره ای کنگره ایالات متحده حکایت از آن دارد که بر خلاف انتظارها موج قرمز این کشور را در ننوردید و بسیاری از چهره های برجسته حامی ترامپ و مقلد او در تکرار ادعای تقلب در انتخابات در راهیابی به کنگره ناکام ماندند. به همین بهانه توماس فریدمن، ستون نویس معروف نیویورک تایمز با انتشار یادداشتی با عنوان «خطری که از بیخ گوش آمریکا گذاشت» این مسئله را مورد تحلیل خود قرار داده است. ترجمه این مقاله را از این جا بخوانید.

221018-midterms-future-elections-an

رکورد زنی تاریخی فرمانداران زن

ایالات متحده در سال 2023 رکورد تعداد فرمانداران زن در این کشور را خواهد شکست. طبق گزارش مرکز زنان و سیاست آمریکا در دانشگاه راتگرز، رکورد قبلی 9 فرماندار زن که به طور همزمان خدمت می کردند، در سال 2004 ثبت شده بود.

ef68556b-4e5f-462a-971f-dcd7b5bbdb91

فرمانداران زن فعلی در مین، آلاباما، میشیگان، آیووا، داکوتای جنوبی، کانزاس و نیومکزیکو روز سه‌شنبه در انتخابات مجدد پیروز شدند، در حالی که فرماندار نیویورک، کتی هوچول، پس از استعفای اندرو کومو در سال 2021، اولین دوره کامل را پس از تصدی پست فرمانداری به دست آورد. . هوچول اولین فرماندار زن در این ایالت خواهد بود.

دو ایالت دیگر - ماساچوست و آرکانزاس - هم فرمانداران زن جدید را انتخاب کردند. مائورا هیلی، دموکرات، اولین زنی خواهد بود که به فرمانداری ماساچوست در ایالات متحده انتخاب می شود. سارا هاکبی سندرز جمهوری خواه -سخنگوی سابق کاخ سفید در دولت ترامپ- اولین فرماندار زن ایالت آرکانزاس خواهد شد و شغلی را که زمانی پدرش بر عهده داشت، به دست خواهد آورد.

کنترل سنا در گرویِ دو منکر انتخابات

کنترل سنای ایالات متحده به نتایج در نوادا و آریزونا بستگی داشته باشد، دو ایالتی که پیروزی حزب جمهوری خواه در آن می تواند باعث برکشیدن برخی از برجسته ترین منکران انتخابات در این کشور شود، آن هم پس از اینکه بسیاری از نامزدهای دیگری که دروغ های دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در مورد انتخابات 2020 را تکرار کرده بودند توسط رأی دهندگان کنار گذاشته شدند. 

5b81834c-dc5b-4627-8143-f98a06fdbef1

این دو ایالت غربی -میدان‌ نبردهای حساس همیشگی در سال‌های انتخابات ریاست‌جمهوری- تااوایل صبح پنجشنبه هنوز برای اعلام نتایج کار داشتند، در حالی که تکلیف سومین کرسی تحت کنترل دموکرات‌ها، جورجیا، به انتخابات دور دوم در ماه دسامبر کشیده شد. جمهوری خواهان برای کسب اکثریت باید دو کرسی را از چنگ دموکرات ها بیرون بکشند. با ادامه شمارش آرا، به نظر می رسد جمهوری خواهان به آرامی به سمت 218 کرسی لازم برای کسب اکثریت مجلس نمایندگان، حرکت می کنند، هرچند موفقیت شان کمتر از چیزی است که انتظارش می رفت. با این حال، نتیجه مبارزه برای مجلس سنا هنوز مملو از ناشناخته‌ها است.

سناتور دموکرات آریزونا، مارک کلی، از اوایل صبح پنج‌شنبه نسبت به بلیک مسترز جمهوری‌خواه برتری داشت، در حالی که سناتور دموکرات نوادا، کاترین کورتز ماستو از آدام لاکسالت جمهوری‌خواه عقب‌تر بود.  تخمین زده شده که به ترتیب حدود 600000 و 160000 رای در هر کدام از این ایالت ها هنوز شمارش نشده است.

در نوادا، لاکسالت، دادستان کل سابق این ایالت و رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ در سال 2020 در همین ایالت بود و شکایت هایی را در تلاش برای لغو نتایج نوادا در آن انتخابات، که به گفته او «تقلب» بود، تنظیم کرد. کورتز ماستو استدلال کرده بود که دروغ‌ها و تئوری‌های توطئه انتخاباتی مورد پذیرش ترامپ و متحدانی مانند لاکسالت، منجر به حمله به ساختمان کنگره آمریکا در 6 ژانویه 2021 شد. در آریزونا هم مسترز، یک سرمایه گذار خطرپذیر و نامزدی برای اولین بار، در حالی که برای نامزدی حزب جمهوری خواه رقابت می کرد، ویدئویی از کمپین خود منتشر کرد که در آن می گفت معتقد است ترامپ در انتخابات 2020 پیروز شده است. مسترز، مانند لاکسالت، حمایت ترامپ را به دست آوردند.

جمهوری خواهان در پی حفظ فاصله

بر اساس آخرین به روز رسانی سی ان ان تا ساعت 10:45 صبح پنجشنبه به وقت تهران، جمهوری خواهان همچنان در انتخابات سنا 49 به 48 از دموکرات ها پیش هستند. با شمارش انتخابات مجلس نمایندگان تا این لحظه دموکرات ها 191 کرسی و جمهوری خواهان 209 کرسی را به خود اختصاص داده اند.

2

در ادامه رقابت های ایالتی بر سر مجلس سنا، هنوز تکلیف سه کرسی نامشخص است. در جورجیا، جایی که گفته شده کمتر از 10 هزار رای شمارش نشده باقی مانده، از مجموع بیش از 99 درصد آرا، وارنوکِ دموکرات با کسب 49/2 آرا از رقیب جمهوری خواه خود والکر با 48/7 درصد آرا پیش است. بدین ترتیب تکلیف سناتور آتی این ایالت به مرحله دوم کشیده شده و رقبا خود را برای کارزار ماه دسامبر آماده می کنند. در آریزونا که در حدود 76 درصد آرایش شمارش شده، کِلیِ دموکرات 51/4 به 46/4 از مسترزِ جمهوری خواه پیش است. در نوادا هم که تاکنون تکلیف 84 درصد آرایش اعلام شده، لاکسالتِ جمهوری خواه با 49/4 پیشتاز است و کاندیدای حزب دموکرات، کورتز ماستو با 47/6 در تعقیب او قرار دارد.

بهترین عملکرد ۴۰ سال گذشته

باراک اوباما در واکنش به نتایج انتخابات در توئیتر نوشت: در این انتخابات، میلیون‌ها نفر رای خود را برای آمریکای عادلانه ‌تر، برابرتر و آزاد تر به صندوق انداختند. ما هنوز به آنجا نرسیده ایم، اما این ما را رو به جلو نگه می دارد. دموکراسی ما تا زمانی که در به انتخابات، فعال و متعهد بمانیم، مقاوم خواهد بود. 

جو بایدن هم  در توئیتر نوشت: ما کرسی های کمتری در مجلس نمایندگان نسبت به اولین انتخابات میان‌دوره ای هر رئیس جمهوری دموکرات در حداقل 40 سال گذشته از دست دادیم.  و ما از سال 1986 بهترین میاندوره ای را برای فرمانداران داشتیم.

 درخواست تعویق کارزار ترامپ

واشنگتن پست گزارش داده پس از یک شب ناامید کننده انتخاباتی، جمهوری‌خواهان به دونالد ترامپ توصیه کردند که «اعلام بسیار بزرگ» هفته آینده را تا پایان دور دوم انتخابات مجلس سنا در جورجیا، به تعویق بیندازد.

در روزهای منتهی به انتخابات گفته می‌شد دونالد ترامپ قصد دارد هم‌زمان با مشخص شدن نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره و فراگیری احتمالی موج قرمز در آمریکا، آغاز کمپین نامزدی خود را در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۲۴ حزب جمهوری‌خواه را اعلام کند.

روز خوب بایدن، شب مایوس‌کننده ترامپ

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای در این کشور از آن به عنوان «روز خوبی برای دموکراسی» یاد کرد.  رئیس‌جمهوری ایالات متحده ضمن دفاع از عملکرد دو ساله خود در کاخ‌سفید تاکید کرد که «موج قرمز بزرگ» که جمهوریخواهان وعده آن را داده بودند به وقوع نپیوست. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و بسیاری از اعضای حزب جمهوریخواه امیدوار بودند تا با پیروزی قاطع نامزدهای این حزب در انتخابات روز سه‌شنبه شاهد «موج قرمز بزرگ» به نشانه رنگ حزب جمهوریخواه باشند. 

_methode_times_prod_web_bin_5f5a7138-5e9a-11ed-80da-2c56e60527b0

سخنان جو بایدن درباره «روز خوب برای دموکراسی» در آمریکا در حالی بیان می‌شود که دونالد ترامپ روز چهارشنبه نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای را «کمی مایوس‌کننده» خواند. با عملکرد ناامیدکننده‌ی نامزدهای مورد حمایت ترامپ، سوالات جدی درباره‌ی رقابت ۲۰۲۴ او مطرح شده است. در ادامه انتقادها از ترامپ،  اسکات جنینگز، استراتژیست جمهوری‌خواه، در گفت‌وگو با NPR علت عدم توفیق پیش‌بینی شده‌ی جمهوری‌خواهان را «مشکل ترامپ» اعلام کرد. فاکس‌نیوز هم در یادداشتی ران دسنتیس را رهبر جدید حزب جمهوری‌خواه پیشنهاد کرد.

کارزاری که کابوس ترامپ شد؛ظهور یک جمهوریخواه جدید

فرماندار فلوریدا سه شنبه شب پیام روشنی را برای همه رای دهندگان جمهوری خواه ارسال کرد؛ پیام این بود: راه من، راه رسیدن به اجماع ملی است و راه ترامپ، مسیری مملو از ناامیدی است و رنج مداوم در آینده.

دیسانتیس چهار سال پیش در اولین رقابت برای تصدی عنوان فرمانداری با اختلاف کم تر از یک درصد آرا پیروز شد. اما سه شنبه با داشتن 20 امتیاز در برابر چارلی کریست، نامزد دموکرات نشان داد که برخلاف ترامپ این توان را دارد تا با تکیه بر آرای رای دهندگان مستقل، پیروز کارزار ریاست جمهوری شود.

1111111111111111111111

پیروزی قاطع دیسانتیس آینده ای را ترسیم کرد که در قاب آن حزب جمهوری خواه این فرصت را دارند در یک رقابت ریاست جمهوری آرام و بی تنش؛ رخدادی که از سال 2004 و انتخابات جورج بوش در آمریکا محقق نشده، مشارکتی جدی داشته باشند.

همزمان بسیاری از نامزدهایی که ترامپ برای کارزار 2022 از آنها حمایت کرد با چالش روبرو شدند، از همین رو با تکیه بر آمار ارائه شده توسط خروجی های سی ان ان، می توان گفت که ترامپ با امتیاز مطلوب 37 درصدی، در صورتی که در قامت نامزد جمهوری خواهان فعالیتش را کلید بزند، عملکردی ضعیف خواهد داشت.

از منظری دیگر و با استناد به شواهد میدانی، گروهی می گویند که دیسانتیس در کارزار 2022 برخلاف سال 2020 از حمایت بسیاری از لاتین تبارها برخوردار بود؛ این در حالی است که بایدن توانست در سال 2020 با هفت امتیاز پیروز منطقه ای با اکثریت لاتین تبار باشد. پس دیسانتیس روز سه شنبه این کانال را تغییر داد.

 سال 2020، بایدن با به دست آوردن نزدیک به 14 امتیاز پیروز منطقه اوسئولا شد. این بار دیستانتیس این منطقه را با نزدیک به هفت امتیاز بیشتر از آن خود کرد و نوسانی 21 درصدی را به نمایش گذاشت. دیستانتیس قدرت خود را از آرای لاتین تبارها، سفید پوستان متعلق به طبقه کارگر، رای دهندگان یقه سفید مستقر در حومه شهر و روستایی های فلوریدا به دست آورد؛ ائتلافی که می تواند در عرصه ملی پیروزی را به نام این چهره ثبت کند بالاخص آن که رقیب بالقوه یعنی ترامپ صرفا از حمایت چندین منطقه سنتی جمهوری خواه برخوردار است.

به باور اسکان جننینگز، مشاور مبارزه های انتخاباتی جمهوری خواهان و دستیار ویژه جورج بوش و مشاور سناتور مک کانل، دیسانتیس ادعای قانع کننده ای دارد؛ ادعایی که به او فرصت عبور از ترامپ و یا هر نامزد دموکرات دیگر در کارزار ریاست جمهوری 2024 خواهد داد. حالا پیروزی این چهره در فلوریدا به سکوی پرتابی برای حضورش در کارزار 2024 تبدیل شده و این چالشی است برای ترامپ.

کتی هوچول دموکرات در انتخابات فرمانداری ایالت نیویورک پیروز شد و توانست از سد رقیبی چون لی زلدین، چهره ای جمهوری خواه میانه رو که در ایالت های آبی شانس بالایی دارد، عبور کند. زلدین در کنگره از حمایت انجمن حامیان اسلحه برخوردار است و همزمان یکی از متحدان ترامپ محسوب می شود؛ او همانی است که براساس گزارش ها، قصد داشت تا پیش از اعلام نتایج انتخابات 2020، مانه از تایید آرا شود.

حال با انتخاب هوچول، مردمان ساکن ایالت نیویورک پیام قطعی شان را ارسال کردند؛ « ارزش های ما حتی در لحظه های عدم اطمینان با اهمیت هستند».

44444444444444

 هوچول، نخستین زنی است که سمت فرمانداری نیویورک را عهده دار شده؛ رخدادی تاریخ ساز. پیش بینی می شد که رقابت ها در این کارزار تنگاتنگ باشد. بخشی از این پیش بینی ها با لحاظ کردن پیش فرض محاسبات معمول انتخاباتی بود، بدین معنا که حزب اقلیت معمولا در انتخابات میان دوره ای دست برتر دارد ، پس جمهوری خواهان در واشنگتن دی سی به واسطه حضور یک دموکرات در کاخ سفید و اکثریت دموکرات ها در کنگره، شانس برد را دارند.

نظرسنجی ها  مرتبط با ایالت نیویورک نشان می داد که هوچول آنگونه که باید در یک ایالت آبی از حمایت برخورد نیست. اما حالا می توان گفت که نتیجه نظرسنجی ها نادرست بود. ساکنان نیویورک ثابت کردند که از حزبی ضد دموکراتیک که حامی سقط جنین است و در باب افزایش نرخ جرم و جنایت سکوت اختیار کرده حمایت نخواهد کرد. با این همه آنگونه که جیل فیلیپوویچ، روزنامه نگار و نویسنده نوشته این پیروزی، پیروزی بدیهی برای دموکرات ها نبود؛ رای دهندگان نیویورکی با تکیه بر آخرین ذخیره امید و خوش بینی در این کارزار شرکت کردند.

رقابت نمایندگان برای راهیابی به سنا در کارولینای شمالی در قیاس با رقابت در برخی ایالت های دیگر کم تر مورد توجه قرار گرفت؛ احتمالا به واسطه حضور نامزدهای کم تر شناخته شده در مبارزه های انتخاباتی نسبت به ایالت هایی چون جورجیا، پنسیلوانیا و اوهایو.

در هفته های رو به پایان رقابت ها، نظر سنجی ها نشان داد که چری بیزلی، رئیس پیشین دادگاه عالی ایالتی و تد باد،نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان اختلافی یک درصد یا کم با یکدیگر دارند.

9999999999999

شاید بیش از هر کمپین دیگر برای سنا، مقوله جرم و جنایت در کارولینای شمالی در اولویت قرار داشت؛ از همین رو باد در سخنرانی های خود بارها گفت که تردد در خیابان های این ایالت بسیار خطرناک تر شده است. به نظر می رسد تاکید او بر این مقوله و گزاره های دیگری چون تورم به پیروزی اش در رای گیری روز سه شنبه کمک کرد.

 در مقابل چرلی بیزلی بیشتر بر مقوله سقط جنین متمرکز بود و آن را به عنوان یکی از محورهای اصلی کمپین انتخاباتی اش تعریف کرد تا زنان نه صرفا برای حق باروری بلکه برای داشتن حقوق خود در محل کار و دستمزد برابر کنارش بایستند.

به نوشته داگلاس؛ معاون رهبر پیشین اکثریت مجلس نمایندگان و مفسر سیاسی، علیرغم این که کارولینای شمالی به عنوان ایالتی قرمز تلقی می شود- هرچند که در قیاس به ایالت های همسایه جنوبی کم تر حامی جمهوری خواهان است- از شش فرماندار اخیر، پنج نفرشان دموکرات هستند و و دو نفر از شش سناتور اخیر را از میان دموکرات ها برگزیده،. باراک اوباما نیز سال 2008 برنده این ایالت شد هرچند سال 2012 آرای ساکنان آن را از دست داد. دونالد ترامپ نیز در سال های 2016 و 2020 در این ایالت پیشتاز شد؛ اما نتوانست 50 درصد آرا از آن خود کند.