به گزارش اکوایران، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه شبه‌نظامیان کُرد را برای انفجاری که در آن شش نفر در خیابان اصلی استانبول کشته شدند، مقصر دانست و ادعا کرد پلیس 22 مظنون از جمله شخص بمب‌گذار را بازداشت کرده است.
بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر کشور دولت اردوغان مدعی شد که دستور حمله به خیابان استقلال استانبول در کوبانی- شهری در شمال سوریه- صادر شده است، جایی که نیروهای ترکیه در سال‌های اخیر عملیات‌هایی را علیه شبه‌نظامیان کرد سوری YPG انجام داده‌اند. سویلو گفت: «بر اساس ارزیابی ما  دستور حمله از کوبانی آمده است.» وی افزود که بمب‌گذار از عفرین، منطقه دیگری در شمال سوریه عبور کرده است.
سویلو گفت: "فردی که عامل این حادثه بوده و بمب را رها کرده بود، بازداشت شد. پیش از این حدود 21 نفر دیگر بازداشت شده بودند."
تلویزیون رسمی ترکیه تصاویری از فردی را نشان می دهد که به نظر می رسد یک زن است و بسته‌ای را زیر یک گلدان در خیابان استقلال- محل محبوب خریداران و گردشگران که خط تراموا از میان آن می‌گذرد- رها می‌کند.
50 نفر پس از حمله روز یکشنبه از بیمارستان مرخص شدند، حمله‌ای که این نگرانی‌ها را برانگیخت که ترکیه ممکن است با بمب‌گذاری‌ها و حملات بیشتری مورد هدف قرار گیرد، مانند مجموعه حملاتی که بین اواسط سال 2015 تا 2017 اتفاق افتادند.
استانبول در گذشته مورد هدف شبه نظامیان کرد، اسلام گرا و چپ بوده است. شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) مسئولیت دو بمب‌گذاری در خارج از استادیوم فوتبال استانبول را در دسامبر 2016 بر عهده گرفت که در آن 38 نفر کشته و 155 نفر زخمی شدند.

KDTAQGOYMZNOLPMCWOF7W2P7UQ
استانداری استانبول گفت که از میان مجروحان روز یکشنبه، دو نفر از پنج نفری که در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند در وضعیت وخیم قرار دارند و ۳۱ نفر از زخمی‌ها هنوز در بیمارستان بستری هستند.
تصاویر ویدئویی به دست آمده لحظه وقوع انفجار را در ساعت 4:13 بعد از ظهر به وقت ترکیه را نشان می دهد که زباله‌ها را به هوا فرستاد، چندین نفر را روی زمین افتادند و تعدادی به اطراف پرت شدند. هر شش کشته در این حمله شهروندان ترکیه بودند.
آنکارا می گوید YPG، که واشنگتن در سوریه از آن حمایت می‌کرد شاخه ای از PKK است.
ترکیه در سال ۲۰۱۹ سه حمله در شمال سوریه علیه YPG انجام داده و صدها کیلومتر زمین را تصرف کرده بود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امسال گفته است که ترکیه دوباره YPG را هدف قرار خواهد داد. وزیر کشور ترکیه در سخنان امروز خود ضمن سرزنش دولت آمریکا به بهانه این حمله تروریستی و کشتار مردم در استانبول، گفت پیام تسلیت واشنگتن مانند بازگشت مجرم به صحنه جنایت خود است.
پ ک ک از سال 1984 شورش علیه دولت ترکیه را رهبری می کند و بیش از ۴۰ هزار نفر در درگیری‌های آن‌ها کشته شده‌اند. پ‌ک‌ک از سوی ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا یک سازمان تروریستی محسوب می‌شود.
چندین کشور از جمله آذربایجان، بریتانیا، مصر، یونان، ایتالیا، پاکستان و اوکراین این حمله را محکوم کردند.