به گزارش اکوایران، امروز چهارشنبه 25 آبان در حاشیه جلسه دولت، برخی اعضا دولت در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سؤالات آنها پاسخ دادند. در این میان علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت به تشریح مصوبات دولت در هفته گذشته پرداخت و گفت: برای مدیریت اقلام صادراتی و ارزهایی که از آن برمی‌گردد و یکپارچگی مدیریت آنها، آئین‌نامه اجرایی بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور به تصویب رسید.

بهادری جهرمی همچنین خبر داد که در راستای حمایت از صادرات محصولاتی به ویژه محصولات بخش‌خصوصی و غیردولتی آئین‌نامه‌ای برای حمایت از آن‌ها به تصویب رسید. وزارت صمت و برخی دستگاه‌های دیگر مکلف شدند ساز و کارهای لازم برای حمایت مؤثر از صادرات این محصولات در نظر بگیرند.

او افزود: برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز آیین‌نامه دیگری به تصویب هیأت وزیران رسید که سرمایه‌گذاری را برای این شرکت‌ها تسهیل می‌کند.

سخنگوی دولت درباره بازتاب حضورش در دانشگاه‌ها نیز به نقل از ایرنا گفت: حدود ۶۰ دانشگاه از وی برای سخنرانی و پرسش و پاسخ‌های دانشجویی دعوت کرده‌اند و تلاش می‌کند هر یک یا دو هفته در یکی از دانشگاه‌ها حضور یابد و تاکنون هم علاوه بر حضور در دانشگاه، به چند مدرسه نیز رفته که این حضور و گفت‌وگوی صمیمانه با دانشجویان و دانش آموزان تداوم خواهد داشت.

  30نوع حمایت جدید

به نقل از ایسنا، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات گفت: آیین نامه‌ای حمایت از کسب و کارهای اینترنتی و پلتفرم‌هایی که میزبان این کسب و کارها هستند، تصویب شد که در آن ۳۰ نوع حمایت پیش‌بینی شده است. او افزود: این تسهیلات از تسهیل صدور مجوز تا معافیت مالیاتی و بسته‌های تبلیغاتی است. درضمن در آینده خدمات الکترونیکی دولتی از طریق این پلتفرم‌ها به مردم ارائه خواهد شد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: قدم اول برای اجرای آیین‌نامه این بود که بدانیم کدام‌ پلتفرم‌ها مشمول دریافت این آیین‌نامه است که ضوابط مربوطه در روز یکشنبه اعلام و ابلاغ شد و فراخوانی هم داده‌ایم که ظرف یکی دو هفته آینده نتایج آن مشخص می‌شود. پس از آن، هم خود پلتفرم‌ها و هم کسب‌وکارهایی که روی آن فعالیت دارند مشمول حمایت‌هایی می‌شوند.

 برخورد با اخلالگران در نظم مدارس

در حاشیه نشست دولت، یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش گفت: پیرامون آنچه که به اختلال در نظم مدرسه برگردد، قانون رسیدگی به تخلفات وجود دارد. او افزود: اعتقاد دارم باید قانون در مدرسه رعایت شود و معلمان هم الحمدلله خوب رعایت کردند.

قیمت سطل زباله ۷ میلیون تومان

علیرضا زاکانی، شهردار تهران درحاشیه نشست دولت درباره اینکه در حوادث اخیر چقدر به اموال عمومی آسیب وارد شده، اعلام کرد: این رقم بالغ بر ۵۰۰ میلیارد است. درضمن سطل‌های زباله نه ۵ میلیون تومان قیمت دارد، نه ۲۰ میلیون؛ نجات در راستگویی است، سطل‌های زباله ۷ میلیون تومان قیمت دارند و دقیقش همین رقم است.

وضعیت آبی تهران سخت است

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو نیز در حاشیه جلسه دولت  درباره وضعیت منابع آبی گفت: امیدواریم در آینده شاهد بارش بهتری باشیم و وضعیت سدها بهتر شود، ولی در شرایط موجود به خصوص در تهران وضعیت سختی به لحاظ آبی داریم و از مردم تقاضا داریم با مدیریت خوبی که دارند، کمک کنند تا مشکلی پیش نیاید.

او همچنین درباره وضعیت صادرات و واردات برق توضیح داد: ما براساس قرادادهایی که داریم،  در زمان هایی که مازاد تولید برق داریم، صادرات انجام می‌دهیم و زمان هایی که نیاز به برق داریم، واردات انجام می‌دهیم و در فاز صادرات و واردات برق در تلاشیم تا حداکثر منفعت را برای کشور در نظر بگیریم.

پیش‌نویس قطعنامه آژانس مردود است

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی درمورد سفر آژانس به ایران گفت: فعلا سفری از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران در دستور کار نیست.

او افزود: این جریان معتاد به تحریم و اجرای این سیاست مندرس است و پیش‌نویس قطعنامه‌ای که مطالب بسیار ناصوابی در آن قرار دارد که می‌دانند حقیقت ندارد، از نظر ایران مردود است. مهم این است که جمهوری اسلامی برای پیشبرد برنامه توسعه هسته‌ای خود برنامه مصوب و اعلام‌شده  و مدون دارد و در همین چارچوب فعالیت خود را انجام می‌دهد.

اسلامی ادامه داد: آنچه به سازمان انرژی اتمی مربوط می‌شود این است که موارد ادعایی و اتهامی پاسخ داده شود و اگر حسن نیت می‌داشتند و قرار بود که مذاکرات را تداوم بخشند طبیعی بود که قطعنامه‌ای با این ابعاد را ارائه نمی‌کردند.

عناصر فرانسه و داعش درمیان دستگیرشدگان

احمد وحیدی، وزیر کشور درباره انتخاب استاندار جدید تهران گفت: گزینه‌هایی برای استانداری تهران در دست بررسی است و قطعاً با طی شدن مراحل بررسی گزینه نهایی استاندار تهران به هیات دولت معرفی تا انتخاب شود.

او درباره اتباعی که در اتفاقات اخیر دستگیر شدند، نیز توضیح داد: در حوادث اخیر افرادی از ملیت‌های دیگر دستگیر شدند که برخی نقش زیادی داشتند. عناصری از دستگاه اطلاعاتی فرانسه و  عناصری در رابطه با داعش در آشوب‌های اخیر دستگیر شدند که در اختیار قوه قضائیه هستند تا طبق قانون با آنها برخورد شود.

 تورم تولیدکننده کاهش یافت

سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: نرخ رشد تولید شرکت‌های صنعتی و معدنی که در بورس هستند، در شهریور ۶.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد تولید داشته‌اند و در مهرماه به ۷.۷ درصد رسیده است.

به نقل از فارس او افزود: تورم تولیدکننده هم در حال کاهش است یعنی قیمت مواد اولیه واحدهای تولیدی کاهش یافته و مثلا در بهار تورم تولیدکننده در بخش معدن ۲۷ درصد بوده که در تابستان به ۱۳ درصد رسیده و تورم تولیدکننده در بخش صنعت هم از ۴۶ درصد به ارقام پایین‌تر و نزدیک ۲۷ درصد کاهش یافته است.

فاطمی‌امین درباره اینکه قرار است درگاه‌های پرداخت کسانی که enemad را کسب نمی‌کنند بسته شود، نظر وزارت صمت در این زمینه، گفت: ما طبق مقررات موظفیم که این نماد را داشته باشیم؛ چرا که استاندارد عملکرد است، نه مجوز کسب و کار و ابزاری برای کنترل پولشویی، تخلف و تقلب است. پس الزام داشتن enamad از سوی بانک مرکزی است که کاملاً درست است.

ورود نیروهای تازه نفس به سیما

پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما نیز در حاشیه جلسه دولت گفت: شبکه پرس تی وی با وجود رقبای قدرتمند خود در عرصه‌های بین‌المللی فعالیت می‌کند و غربی‌ها همین حضور حداقلی  امکانات و پشتیبانی را نمی‌توانند تحمل کنند.

او تاکید کرد: شبکه پرس تی وی از لحاظ محتوا در رقابت جدی با شبکه های بین المللی است و با وجود تحریم ها صدای جمهوری اسلامی به گوش جهانیان خواهد رسید.

جبلی افزود: ٢٣ سریال در مراحل نگارش فیلمنامه و اجراست . خوشبختانه شبکه‌های مختلف با نیروهای تازه‌نفس برنامه‌های جدیدی را روی آنتن می‌برند و با توجه به نیاز مخاطب و ضرورت‌های برنامه‌سازی در حال تغییر و طراحی الگوهای جدید هستیم.

 

۳۲ تُن مواد اولیه  آنتی‌بیوتیک در حال ترخیص

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به نقل از ایرنا درحاشیه نشست دولت گفت: تولید داروهای آنتی‌بیوتیک در کارخانجات داروسازی ما نسبت به سال گذشته ۸ برابر شده است.

سید صولت مرتضوی ادامه داد که تولید داروهای آنتی‌بیوتیکی در شرکت داروسازی فارابی به ۳ میلیون در ماه افزایش یافته است. از طرفی ۳۲ تُن مواد اولیه برای تولید آنتی‌بیوتیک از گمرگات در حال ترخیص است.