به گزارش اکو ایران، مقام های لهستان اعلام کردند که با بررسی قطعه ای از موشک پرتابی به این کشور به این نتیجه رسیده اند که این موشک، موشک سرگردانی اوکراینی بوده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، این اظهار نظر بعد آن مطرح شد که لهستان و ناتو روز چهارشنبه اعلام کردند که موشکی که به لهستان برخورد کرده بود احتمالا موشکی بوده است که توسط پدافند هوایی اوکراین پرتاب شده است. این اظهار نظر بعد از افزایش هراس ها از گسترش دامنه جنگ اوکراین به قلمروی ناتو ایراد شد.

 با این همه دبیر کل ناتو باز هم انگشت اتهام را به سوی روسیه نشانه گرفت و گفت مسکو ونه کی یف مقصر و آغازگر اصلی این جنگ بوده و اوکران امروز در موضع تدافعی قرار دارد. ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو به خبرنگاران در بروکسل گفت، روسیه به دلیل تداوم این نبرد غیر قانونی علیه اوکراین مسئولیت نهایی را بر عهده دارد.

همزمان سفرای ناتو در حال رایزنی اضطراری برای پاسخ به پرتاب موشکی روز سه شنبه بودند؛ پرتابی که دو نفر کشته در لهستان و در نزدیکی مرز اوکراین بر جای گذاشت. اگر ثابت می شد که موشک پرتابی روسی بوده است، می توان گفت که اولین گام برای ورود ائتلاف نظامی ناتو به جنگ برداشته می شد.

 آندره دودا، رئیس جمهور لهستان در این باره گفت که براساس اطلاعاتی که ما و متحدانمان در اختیار داریم، این موشک اس-300 ساخت شوروی است؛ موشکی قدیمی و هیچ مدرک و نشانه ای دال بر این که از جانب روس ها پرتاب شده باشد، وجود ندارد. از همین رو احتمال دارد که توسط پدافند ضد هوایی اوکراین شلیک شده باشد.

دبیر کل ناتو همچنین خاطر نشان کرد که به احتمال بالا این موشک، موشک دفاعی اوکراینی بوده است. پیش از این، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفته بود که مسیر پرتاب ها نشان می دهد پرتاب این موشک از جانب روسیه بعید است.

این حادثه در حالی رخ داد که روسیه شهرهای سراسر اوکراین را هدف موشک های فراوان خود قرار داده است؛ آنچنان که کی یف می گوید هدف موشک پراکنی بی سابقه ای قرار گرفته است. اوکراین بسیاری از موشک های پرتابی روس ها را با توسل به پدافند دفاع هوایی اش سرنگون کرده است.

همزمان وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که هیچ یک از موشک های این کشور در فاصله 35 کیلومتری (20 مایلی) از مرز لهستان اصابت نکرده و عکس های لاشه موشک ها نشان از یک موشک اس-300 اوکراین را دارد.

کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد که برخی کشورها درباره این حادثه اظهارات بی اساس ارائه کرده اند. دیمیتری پسکوف،سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت که روسیه هیچ ارتباطی به این حادثه ندارد. ساعاتی بعد از آن، ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ترور موشکی روسیه را به چالش کشید هرچند چهارشنبه از مواضعش عقب نشست و به ظاهر پذیرفت که موشک پرتای از جانب اوکراین بوده است. الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین در این باره گفت که کی یف می خواهد به این سایت دسترسی داشته باشد. او تاکید کرد که همچنان رد پای روسی ها پشت این حمله دیده می شود. با این حال، خبرهایی مبنی بر این که مقام ها به این نتیجه رسیده اند که موشک پرتابی اوکراینی بوده، موجب شده تا هراس از از وقوع جنگی تمام عیار در قاره سبز کاهش یابد.