به گزارش اکوایران، هماهنگ کننده شورای امنیت کاخ سفید در امور خاورمیانه مدعی شد همکاری امنیتی واشنگتن و ریاض احتمالا مانع از حمله به عربستان سعودی شده است.

برت مک گورک، هماهنگ کننده شورای امنیت آمریکا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در اظهاراتی در نشست امنیتی منامه گفت ایالات متحده برای مقابله با تهدیدات قریب الوقوع در منطقه راهبردی و غنی از منابع انرژی خاورمیانه تمرکز کرده است. او ادعا کرد نیروهای آمریکایی یک تهدید قریب الوقوع از سوی ایران را رصد، با آن مقابله و از انجام آن ممانعت کردند.

مک گورک در ادامه مدعی شد که ایران برای حمله به عربستان آمده می‌شد و به احتمال زیاد این امر به دلیل همکاری امنیتی گسترده میان عربستان و آمریکا رخ نداد.

پیش از این هم وال استریت ژورنال به نقل ازمقامات آمریکایی و عربستانی مدعی شده بود ک ریاض و واشنگتن به دلیل دریافت اطلاعاتی مبنی بر اینکه ایران ممکن است در آینده نزدیک برای حمله به عربستان سعودی و عراق آماده شود، در وضعیت هشدار قرار گرفتند. این روزنامه مدعی بود با توجه به اینکه عربستان این اطلاعات را با مقامات آمریکایی در میان گذاشته، ارتش دو کشور و برخی دیگر از کشورها به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

با این حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، هفته گذشته در پاسخ به پرسشی در این رابطه گفت اینگونه خبرسازی های مغرضانه از سوی برخی محافل غربی و صهیونیستی با هدف ایجاد فضای منفی علیه جمهوری اسلامی ایران و تخریب روندهای مثبت جاری با کشورهای منطقه صورت می گیرد. او هم‌چنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس احترام متقابل و در چارچوب اصول و قواعد بین المللی، به سیاست حسن همجواری با همسایگان ادامه می دهد و برقراری و ارتقای ثبات و امنیت در منطقه را در برقراری تعامل سازنده با همسایگان می داند و با جدیت آن را ادامه خواهد داد.