به گزارش اکو ایران، قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهوری قزاقستان با کسب 81.3 درصد آرا برای دومین بار در انتخابات زودهنگام این کشور پیروز شد. کمیسیون مرکزی انتخابات این بازیگر واقع در اسیای مرکزی با استناد به داده های اولیه این خبر را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، انتظار می رفت که توقایف سلطه اش را بر این کشور نفت خیز تا هفت سال دیگر تمدید کرده و با تکیه بر اهرم هایی قدرتمندتر سیات خارجه خود را به شکلی مستقل عملیاتی کند، بالاخص آن که این جمهوری جدا شده از شوروی سابق در حال عبوری نرم از بحران روسیه و اوکراین است.

 توقایف 69 ساله، پیشتر با اشاره به نتایج خروجی نظرسنجی ها که به نفعش بود، به کارکنان خود گفت: می توانیم بگوییم که مردم به من به عنوان رئیس جمهور اعتماد قانع کننده ای دارند. این دیپلمات پیشین افزود که این کمپین انتخاباتی در تاریخ ثبت خواهد شد.

توقایف در کشوری که منتقدانش رویارویش قرار دارند همزمان با پنج رقیبی که تقریبا شناختی از او نداشتند، پیروز میدان شد. او در کارزاری نمایشی با رقیب فرضی رقابت کرد و از خود برد.

داده ها نشان می دهد که مشارکت رای دهندگان 69.4 درصد بود و پنج رقیب دیگر توقایف هرکدام امتیازهایی تک رقمی و پایینی را از آن خود کردند. همزمان چند نفر از رهبران کشورهای اسیای میانه به دلیل نتایح ابتدایی نظرسنجی ها، پیش از اعلام نتایج به توقایف تبریک گفتند.

رئیس جمهوری قزاقستان برای اولین بار در سال 2019 و به واسطه حمایت های نور سلطان نظربایف، سلف خود پیروز میدان رقابت ها شد. اما این دو چهره سیاسی سال جاری در میانه ناآرامی های خشونت آمیز در این کشور 20 میلیونی رودروی هم قرار گرفتند. حالا توقایف با کنار گذاشتن نور سلطان در کارزار جاری قدرتش را به عنوان چهره ای مستقل در میدان سیاست ثبت کرد.

رئیس جمهوری قزاقستان بدترین شکل ناارامی ها را پشت سرگذاشت و با حمایت های ولادیمیر پوتین صدای معترضان را سرکوب و نظربایف را خفه کرد. زمانی که توقایف قدرت را در دست گرفت همه می گفتند او در سایه و به دستور سلف خود یعنی نظربایف که از سال 1991 قدرت را در اختیار داشت، حکومت خواهد کرد. با این همه بعد از تظاهرات و ناارامی های سراسری در این کشور که به جهت گیری های نظربایف ارجاع داده می شود، توقایف از زیر سایه سلفش خارج شد و قدرت را در اختیار گرفت.

هرچند رویکرد خشونت آمیزش با معترضان و توسل به سلاح گرم و قطع ارتباط با کشورهای غربی و توسل به مسکو از اعتبارش کاست. در آن برهه زمانی توقایف با استقرار نیروهای حافظ صلح به رهبری مسکو برای سرکوب معترضان موافقت کرد؛ رخدادی که در صورتی که محقق نمی شد زمینه برای سقوط توقایف هموارمی شد.

بعد از بازگشت آرامش، توقایف که مصصم به حفظ اقتدارش بود از روس ها خواست تا خاک این کشور را ترک کنند. او در اقدامی غافلگیر کننده  دست به پاکسازی زد و نظربایف و خانواده اش را از میدان سیاست خارج کرد و وعده قزاقستانی جدید و عادل داد. بعد از ان توقایف که خود را رهبر اصلاحات می خواند خواهان برگزای همه پرسی در قانون اساسی شد تا بدینگونه دوره ریاست هفت ساله اش را تقویت کند.