به گزارش اکوایران، رسانه‌های رسمی روز سه‌شنبه گزارش دادند که ایران غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 60 درصد را در سایت هسته‌ای زیرزمینی فردو آغاز کرده است.

خبرگزاری ایسنا طی گزارشی خبر داده سازمان انرژی اتمی در واکنش به قطعنامه شورای حکام اقدام به تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد در سایت فردو کرد و صبح روز دوشنبه تولید آن به مرحله پایداری رسید. به نظر می رسد سازمان انرژی اتمی به دنبال آن است تا از امکانات و فضای سایت فردو برای تجهیز و تولید حداکثر استفاده را به کار گیرد.

خبرگزاری دانشجو هم گزارش داده ایران در اقدامی دیگر دو آبشار جدید (IR2M) و (IR4) در نطنز و فردو ایجاد کرده که به مرحله قبل از گازدهی رسیده است و برای رسیدن به روند غنی‌سازی چند روزی طول خواهد کشید ولی این موضوع در عمل یعنی ایران غنی‌سازی با این آبشارهای جدید را شروع کرده است. بر اساس این گزارش، راه‌اندازی و نصب سانتریفیوژ جدید در دو سالن خالی در فردو و نطنز انجام شده است. این سالن‌ها به دلیل تعهدات ایران در برجام خالی از سانتریفیوژ شده بود که ایران دوباره در این دو سالن سانتریفیوژ نصب کرد. این خبرگزاری نوشته این اقدام پاسخی بنظر قاطع به قطعنامه آژانس بین‌الملل انرژی اتمی است 

هم‌چنین اقدام چهارم  ایران در مقابل قطعنامه آژانس، تعویض سانتریفیوژ‌های IR1 در فردو با IR6 خواهد بود که توان ظرفیت هسته‌ای ایران در فردو را ۱۰ برابر خواهد کرد.

این اقدامی است که به تعبیر خبرگزاری رویترز مورد انتقاد قدرت‌های غربی قرار خواهد گرفت تا تهران را مجبور به عقب‌نشینی از فعالیت‌های هسته‌ای خود برای احیای توافق2015 کند.