به گزارش اکوایران، دفتر نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک با ارسال نامه‌ای مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد عملیات نظامی در شمال عراق را برای اعضای شورای امنیت تشریح و تاکید کرد که این عملیات‌ها در راستای حق ذاتی ایران جهت دفاع از خود در چارچوب حقوق بین‌الملل است.

ایران به شورای امنیت: گزینه‌ای جز عملیات نظامی باقی نمانده است

در بخشی از نامه ایران به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است: پس از رایزنی‌های متعدد جمهوری اسلامی ایران با مقامات دولت عراق و اقلیم شمال این کشور، برای ایران گزینه‌ای جز استفاده از حق ذاتی در جهت دفاع از خود در چارچوب حقوق بین‌الملل با هدف حفاظت از امنیت ملی خود باقی نمانده و بر این اساس، اخیرا عملیات‌هایی را علیه گروهک‌های تروریستی مستقر در منطقه اقلیم شمال عراق انجام داده است.

جمهوری اسلامی ایران در این نامه اعلام کرده که گروهک‌هایی در اقلیم کردستان عراق، سلاح‌های زیادی را به خاک ایران منتقل کرده‌اند: «برای سال‌ها جمهوری اسلامی ایران هدف حملات گروهک‌های تروریستی که در منطقه اقلیم کردستان عراق پایگاه دارند، بوده است. این گروهک‌ها اخیرا فعالیت‌های خود را تشدید کرده و از طرق غیرقانونی اقدام به انتقال مقادیر زیادی سلاح به داخل خاک ایران برای مسلح کردن گروهک‌های وابسته به خود که قصد عملیات تروریستی دارند، کرده‌اند که در نتیجه ما شاهد افزایش تلفات انسانی، وحشیگری و تخریب اموال عمومی و خصوصی هستیم.»

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل همچنین از ارائه مدارک و مستنداتی درباره اقدامات تروریستی این گروهک‌ها علیه ایران، به دولت عراق خبر داده و نوشته است: جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر مسئولیت دولت عراق برای کنترل موثر بر کل سرزمین و مرزهای شناخته‌شده بین‌المللی این کشور، مدارک غیرقابل انکار و اطلاعات معتبری را به مقامات دولت عراق و منطقه اقلیم کردستان عراق درمورد گروهک‌های تروریستی و جدایی‌طلب که از خاک عراق برای برنامه‌ریزی، حمایت، سازماندهی و اجرای اقدامات براندازانه و تروریستی علیه ایران سوءاستفاده می‌کنند، ارائه داده است.

این نامه در ادامه به تعدادی از رایزنی‌های ایران و عراق برای اقدام علیه گروهک‌های تروریستی اشاره کرده و ضمن تاکید بر ضرورت حضور نظامی عراق در مرز دو کشور، یادآور شده است: هیات عراقی با درخواست‌های ایران موافقت کرد و متعهد به تدوین یک چارچوب زمانی برای تکمیل خلع سلاح این گروهک‌های تروریستی شد ولی متاسفانه تا امروز هیچ اقدام موثری برای اجرای این توافق انجام نشده و بر این اساس، ایران موکداً خواستار اجرای توافق فوق‌الذکر است.

در بخش پایانی این نامه آمده است: در این شرایط، ایران گزینه‌ای جز استفاده از حق ذاتی برای دفاع از خود در چارچوب حقوق بین‌الملل به منظور حفاظت از امنیت ملی و دفاع از مردم خود نداشته و اخیراً عملیات نظامی و ضروری را علیه گروهک‌های تروریستی مستقر در منطقه اقلیم کردستان عراق انجام داد که با دقت برنامه‌ریزی و دقیقا محل‌های تروریست‌ها را هدف قرار داد. جمهوری اسلامی ایران احترام کامل برای امنیت و ثبات عراق قائل است و یکبار دیگر بر تعهد خود به تمامیت ارضی، اتحاد و حاکمیت جمهوری عراق تاکید می‌کند.

استقرار نیروهای عراقی در مرزهای ایران با اقلیم کردستان

بر اساس این گزارش، ساعتی بعد از انتشار متن نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل، شورای امنیت ملی عراق از «استقرار نیروهای عراقی در مرزهای ایران با اقلیم کردستان» خبر داد.

بر اساس آنچه ایسنا در این رابطه منتشر کرده، یحیی رسول - سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق – گفته شورای امنیت ملی عراق روز چهارشنبه نشستی تشکیل داده و در آن مقرر شده که طرح استقرار نیروهای عراقی در مرزهای اقلیم کردستان با ایران و ترکیه اجرا شود.

بدین ترتیب و در پی تشدید حملات اخیر به اقلیم کردستان، دولت عراق چهار تصمیم را در این رابطه اتخاذ کرده است:

نخست، استقرار مجدد نیروهای عراقی به منظور در اختیار گرفتن خط صفر مرزی در طول مرزهای ایران و ترکیه.

دوم، تامین تمام نیازمندی‌های پشتیبانی و لجستیک برای فرماندهی نیروهای مرزبانی و تقویت توان نیروی انسانی، اموال لازم، تجهیزات و ... در راستای توانمندی این نیروها برای انجام ماموریت.

سوم، برگزاری رزمایش نیروی انسانیِ واگذارشده به وزارت کشور برای تقویت پاسگاه‌های مرزی.

چهارم، هماهنگی با دولت محلی اقلیم کردستان عراق و وزارت پیشمرگ‌ها برای انجام موارد ۱ و ۲ با هدف وحدت‌بخشی به تلاش ملی برای حمایت مرزهای عراق.

تشدید فشار نظامی بعد از تحدید اقدامات دیپلماتیک

با این نامه و تصمیمات تازه دولت عراق، به نظر می‌رسد موج حملاتی که طی روزهای اخیر از سوی ایران و ترکیه علیه مواضع گروهک‌های شمال عراق و اقلیم کردستان آغاز شده بود، با فشارهای نظامی دولت عراق تشدید می‌شود؛ فشارهایی که در سال‌های اخیر گاه به صورت موردی و پراکنده و گاه به صورت متمرکزتر اعمال شده بود و البته در خلال آنها، تلاش‌های دیپلماتیک نیز انجام شد که در نامه ایران به شورای امنیت هم به بخشی از این سوابق اشاره شده است.

برای مثال، در سفر مشاور امنیت ملی عراق به تهران در روزهای نخستین آبان امسال، ایران درخواست کرد «افرادی که جنایات تروریستی مرتکب شده‌اند، به این کشور بازگردانده و در دادگاه‌های ایران محاکمه شوند». جمهوری اسلامی ایران می‌گوید «بسته شدن مقرهای گروهک‌های تروریستی و اردوگاه‌های آموزشی آنها و همچنین خلع سلاح عناصر آنها»، از جمله توافقات دو کشور بوده که البته تاکنون از سوی دولت همسایه اجرا نشده است.

در اقدامی دیگر، نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای مشابه که اواخر مهرماه منتشر شده بود، خطاب به رئیس شورای امنیت سازمان ملل، دلایل و انگیزه‌های اقدام نظامی ایران را اعلام و تاکید کرده بود: «دیپلماسی، به حضور تروریست‌ها در شمال عراق پایان نداد و ایران ناگزیر به استفاده از نیروی نظامی شد.»

حالا، همانطور که در نامه پیشین هم اشاره و در نامه تازه نیز تاکید شده است، به نظر می‌رسد تلاش‌های دیپلماتیک محدودتر شده و فشار و عملیات نظامی در مناطق کردنشین شمال عراق علیه مواضع نظامی این گروهک‌ها تشدید شده و آنطور که از موضع اعلام‌شده ایران، حملات اخیر ترکیه به مناطقی از شمال عراق و سوریه و تصمیمات اخیر دولت عراق برمی‌آید، این فشارهای مضاعف، فعلا ادامه‌دار خواهد بود.