به گزارش اکوایران، انتخابات‌های محلی تایوان روز شنبه در این کشور شروع شد. رئیس جمهور تایوان،تسای اینگ-ون، این انتخابات را به عنوان پیامی به جهان در بیان عزم این جزیره برای دفاع از دموکراسی خود در مواجهه با خصومت فزاینده چین اعلام کرده است.

انتخابات برای شهرداران، استانداران و شوراهای محلی هستند وظاهراً مسائل کلیدی در آن‌ها مسائل داخلی مانند همه‌گیری کرونا و جرم وجنایت است و افرادی که انتخاب می‌شوند نظر مستقیمی در مورد سیاست تایوان در مقابل چین نخواهند داشت.

اما تسای انتخابات را بیش از یک نظرسنجی محلی توصیف کرد و گفت که جهان در حال تماشای چگونگی دفاع تایوان از دموکراسی خود در میان تنش‌های نظامی با چین است که این جزیره را جزو قلمرو خود می‌داند. تسای اواخر روز جمعه در جمع هوادارانش گفت: «تایوان با فشار خارجی قدرت‌مندی روبرو است. توسعه‌طلبی استبدادی چین، مردم تایوان را هر روز به چالش می کشد تا به بنیادهای آزادی و دموکراسی پایبند باشند.»

photo_2022-11-26_04-15-14

چین در ماه آگوست مانورهای جنگی متعددی را در نزدیکی تایوان انجام داد تا خشم خود را از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه ابراز کند و فعالیت‌های نظامی آن‌ها پس از آن نیز همچنان ادامه داشته‌است، هرچند در مقیاس کمتر. حزب اصلی اپوزیسیون تایوان، کومینتانگ یا KMT، که در انتخابات محلی 2018 به طور گسترده‌ای پیروز شد، تسای و حزب دموکراتیک ترقی‌خواه او  (DPP)را به تقابل بیش از حد با چین متهم می‌کند. کومینتانگ به طور سنتی طرفدار روابط نزدیک با چین است، اما به شدت طرفداری از دولت پکن را رد می کند.

اریک چو، رهبر حزب کومیتانگ، اواخر روز جمعه به حامیان خود گفت: «ما طرفدار نزدیکی به ایالات متحده، دوستی با ژاپن و داشتن روابط صلح‌آمیز با سرزمین اصلی چین هستیم. بگذارید تایوان آینده‌ای مرفه و دارای صلح و ثبات و توسعه داشته باشد.» این انتخابات یک ماه پس از بیستمین کنگره حزب کمونیست چین برگزار می شود، جایی که رئیس جمهور شی جین پینگ به طور بی‌سابقه‌ای سومین دوره ریاست جمهوری را برای خود به دست آورد - نکته ای که تسای بارها در مسیر مبارزات انتخاباتی به آن اشاره کرده است.

اگرچه نتیجه انتخابات تایوان معیار مهمی برای حمایت مردمی از هر یک از احزاب خواهد بود، اما لزوماً نمی‌توان آن را به عنوان یک نشان‌گر برای نتیجه‌ی رقابت‌های ریاست جمهوری و پارلمانی بعدی در سال 2024 در نظر گرفت. خانم تسای و حزب «دموکراتیک ترقی‌خواه»اش علیرغم عملکرد ضعیف در انتخابات محلی سال 2018، در سال 2020 حزب کومیتانگ را به شدت شکست دادند. دوره دوم ریاست جمهوری او در سال 2024 به پایان می رسد و به دلیل محدودیت دوره‌ها نمی‌تواند دوباره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود.

هر دو حزب تلاش‌های انتخاباتی خود را بر روی قسمت‌های ثروتمند و پرجمعیت شمال تایوان، به ویژه پایتخت تایپه متمرکز کرده اند، که شهردار آن، از «حزب خلق تایوان کوچک»، پس از دو دوره نمی تواند دوباره روی کار بیاید. انتخابات در تایوان واقعه‌ای پر سر و صدا و پر رنگ و لعاب  است، جایی که کاندیدا‌ها سوار بر وانت و ماشین‌های شاسی بلند با صدای موزیک بلند در حوزه‌های انتخابی‌شان می‌چرخند و برای خود حمایت کسب می‌کنند. در این دوره همچنین قرار است یک همه‌پرسی برای پائین آوردن سن رأی دادن از 20 به 18 سال برگزار شود. نتایج انتخابات قرار است تا بعد از ظهر روز شنبه منتشر شود.