به گزارش اکوایران، در این روایت از نحوه کشته شدن سرکرده داعش، گفته شده ابوالحسن هاشمی قرشی پس از محاصره شدن از سوی برخی جنگجویان محلی در سوریه خود را منفجر کرده بود.

این جزئیات را رویترز به نقل از یکی از افراد حاضر در این درگیری اعلام کرده و نوشته که این رهبر داعش همراه با برخی از مشاوران و دستیارانش در شهر جاسم سوریه محاصره شده بود. قرشی و همراهانش در یک پناهگاه در شهر جاسم حضور داشتند.

سالم حورانی - یکی از اهالی شهر جاسم - گفته که «رهبر داعش و یکی از همراهان او پس از اینکه جنگجویان ما موفق شدند به مخفیگاه آن‌ها یورش ببرند، خود را با کمربندهای انتحاری منفجر کردند.»

نیروهای موسوم به «ارتش آزاد سوریه» تا سال ۲۰۱۸ از حمایت کشورهای غربی و عربی حاشیه خلیج فارس برخوردار بودند، اما جنگجویان این گروه گرچه پس از توافقات صورت‌گرفته در منطقه باقی مانند، اما سلاح‌های سنگین خود را تحویل دادند و اجازه داشتند تنها تسلیحات سبک را نگهداری کنند.

بر اساس گزارش یورونیوز، داعش یک فایل صوتی از ابوعمر المهاجر، سخنگوی خود، منتشر و در آن از کشته شدن «ابوالحسن الهاشمی قرشی» خبر داده و «ابوالحسین الحسینی القرشی» را به عنوان سرکرده جدید معرفی کرده و از اعضای این گروه تروریستی خواسته با او بیعت کنند.

نخستین سرکرده داعش «ابوبکر بغدادی» بود که در سال ۲۰۱۹ در جریان عملیات نیروهای ویژه آمریکا در سوریه کشته شد. جانشین بغدادی، «ابوابراهیم هاشمی قرشی» بود که او هم فوریه گذشته میلادی در عملیات آمریکا در شمال سوریه کشته شد.