به گزارش اکوایران؛ سیدنظام‌الدین موسوی، «موضوعات مهم کشور بویژه مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی» را به عنوان کلیات بحث جلسه امروز عنوان کرده و گفته موضوعات مهمی در جلسات گذشته مورد تأکید همه حاضرین بود از جمله وضعیت اقتصادی کشور و برخی کمبودها که در حوزه بهداشت و درمان و دارو وجود داشت که پیگیری و دنبال شد. همچنین وزرای اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون اجرایی رئیس‌جمهور گزارش‌هایی درباره مسائل مختلف کشور ارائه کردند و گزارش‌های مطلوبی از نتیجه سفرهای استانی، شاخص‌های اقتصادی، حوزه صنعت، بازرگانی و خدمات ارائه شد.

به گفته این نماینده مجلس، رئیس‌جمهور در مورد آخرین وضعیت تدوین برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه 1402 توضیحاتی در جلسه ارائه داده و ضمن بازخوانی مسائلی که در لایحه بودجه سال گذشته وجود داشت و مباحثی که لازم است نمایندگان مجلس مورد توجه قرار دهند، بر ضرورت تمرکززدایی، عدالت‌محوری و توجه به سیاست‌های کلی نظام در برنامه هفتم توسعه تأکید کرده است.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته که تأکید بر ضرورت توجه جدی به مسأله‌محوری هم در برنامه هفتم توسعه و هم لایحه بودجه 1402 از دیگر موارد مورد تأکید بوده و دولت و مجلس بر ضرورت بکارگیری بهترین راه رسیدن به ثبات و توجه به مطالبات واقعی و اساسی مردم، بویژه در حوزه معیشت و اقتصاد، تأکید داشتند.

موسوی می‌گوید برآورد این است که شاخص کلی اقتصاد رو به بهبود خواهد رفت و از سوی دیگر تصمیم و تأکید مجلس و دولت بر این است که لایحه بودجه 1402 به نحوی تنظیم و تصویب شود که تمرکززدایی شده و استان‌ها راحت و بهتر بتوانند در زمینه تحقق عدالت کار کنند. همچنین درمورد برنامه هفتم که محصول مشترک این دولت و مجلس خواهد بود، طبق آنچه رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد، بعد از تدوین و تنظیم لایحه بودجه بلافاصله برنامه هفتم تدوین شده و به مجلس تقدیم خواهد شد.

بر اساس اظهارات نماینده تهران در مجلس با استناد به گزارشی که در این جلسه ارائه شده بود، گفته برنامه‌های توسعه قبلی تنها بین 20 تا 40 درصد محقق شده‌اند که نشان‌دهنده این است که درست و دقیق نوشته نشده بودند و در تدوین برنامه هفتم توسعه به نحوی اقدام خواهد شد که نگاه صد درصدی به اجرا و تحقق آن وجود داشته باشد و در بدبینانه‌ترین حالت 70 تا 80 درصد این برنامه تحقق پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرده که طبق قانون، 15 آذر باید لایحه بودجه 1402 به مجلس تقدیم شود که احتمالا در همین حدود نیز ارائه خواهد شد.

به گفته موسوی، روز گذشته سخنگوی هیأت دولت اعلام کرد که مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر راه و شهرسازی به مجلس معرفی می‌شود؛ بنابراین به محض دریافت نامه معرفی وی توسط دولت به مجلس آن را اعلام وصول خواهیم کرد و بر اساس آیین‌نامه 10 روز بعد این جلسه برگزار می‌شود؛ بنابراین احتمالا هفته آینده جلسه رأی اعتماد برگزار خواهد شد.

طبق اعلام خبرگزاری خانه ملت، این نماینده مجلس یادآوری کرده که بر اساس قانون باید ابتدا برنامه هفتم بررسی و تصویب شود سپس بر اساس آن لایحه بودجه تدوین شود، اما بر اساس شرایط موجود در دولت ممکن است مجوزهایی کسب شود که برنامه هفتم با تأخیر تدوین شود.