به گزارش اکوایران، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، این هفته در دومین اجلاس سران ایالات متحده و قاره آفریقا میزبان ده‌ها تن از رهبران این منطقه است. هدف آمریکا از این اجلاس افزایش همکاری با کشورهای آفریقایی است.

به گزارش الجزیره این نشست سه روزه که از امروز آغاز می‌شود، روی چالش‌های کلیدی از جمله بحران آب و هوا، حکمرانی خوب، امنیت غذایی، سلامت جهانی و همچنین تقویت فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری بین آمریکا و آفریقا تمرکز خواهد داشت.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا بعد از ظهر دوشنبه به خبرنگاران گفت: «برگزاری این اجلاس ریشه در این شناخت دارد که آفریقا یک بازیگر کلیدی ژئوپلیتیک در دنیا است.  این قاره نه تنها آینده مردم آفریقا، بلکه جهان را نیز شکل خواهد داد». سالیوان طی یک کنفرانس خبری گفت چهل و نه نفر از رؤسای دولت‌ها و رهبران آفریقا و همچنین اعضای اتحادیه آفریقا به این اجلاس دعوت شده‌اند.

عبور از  «اول آمریکا» 

این گفتگوها در ادامه اولین نشست مشابهی است که هشت سال پیش توسط باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده برگزار شد و همچنین بزرگترین گردهمایی بین‌المللی در واشنگتن از زمان شروع همه گیری کرونا است.

پس از چهار سال رویکرد «اول آمریکا»ی دونالد ترامپ در سیاست خارجی، جو بایدن در دو سال گذشته به دنبال بازسازی روابط واشنگتن با سایر کشورها و همچنین تعامل مجدد با سازمان‌های جهانی مانند سازمان ملل بوده است. در آن ۴ سال نقش ایالات متحده در آفریقا کاهش یافت و مقامات دولت بایدن بر لزوم تقویت روابط با کشورهای همفکر در این منطقه تاکید دارند.

سالیوان روز دوشنبه گفت: «با همکاری نزدیک با کنگره، ایالات متحده در طول سه سال آینده 55 میلیارد دلار به سرمایه‌گذاری در آفریقا اختصاص خواهد داد».

رقابت با چین و روسیه

این اجلاس در حالی برگزار می‌شود که چین -که ایالات متحده آن را رقیب اصلی خود در جهان می‌داند- به طور پیوسته در سرمایه‌گذاری‌های خود در آفریقا از واشنگتن پیشی گرفته است. روسیه نیز در تلاش است تا در پاسخ به فشارهای آمریکا و متحدانش بر سر جنگ اوکراین، از این قاره برای خود حمایت جلب کند.

این قاره به سالانه میلیاردها دلار برای ساخت جاده، راه‌آهن، سد و تاسیسات برق نیاز دارد و در دهه گذشته پول‌های هنگفتی از چین دریافت کرده است، کشوری که معمولاً مسائل مالی را به شرایط سیاسی و مسائل حقوق بشر وابسته نمی‌کند.

msg-1546220101-147

واشنگتن اما وام‌دهی چینی‌ها را غارتگرانه توصیف می‌کند و هشدار داده قرض گرفتن از پکن به گیر افتادن در تله‌های بدهی منجر می‌شود. در عوض دولت آمریکا بر تسهیل سرمایه گذاری خصوصی تمرکز کرده است اما مقامات ایالات متحده متوجه شده‌اند که برای تسریع کمک ها باید اقدامات بیشتری انجام شود.

با این حال، در روزهای منتهی به دیدارهای این هفته، مقامات ارشد دولت بایدن کمتر از نگرانی خود در مورد چین و روسیه صحبت کردند و در عوض، بر اهمیت مشارکت کشورهای آفریقایی در مسائل جهانی تاکید کرده اند.

جاد دوورمونت، مشاور کاخ سفید در 9 دسامبر گفت: "ما در گفتگوهای بین‌المللی درباره‌ی اقتصاد جهانی، دموکراسی و حکومت‌داری، تغییرات آب‌وهوایی، سلامت و امنیت به صداهای بیشتری از آفریقا نیاز داریم».

در ماه اوت، دولت بایدن سند راهبردی جدیدی را برای کشورهای جنوب صحرای آفریقا منتشر کرد که بر اهمیت این منطقه تاکید دارد و قول افزایش همکاری‌های دفاعی با کشورهای همفکر در این منطقه را می‌دهد.

در ماه نوامبر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز گفت که واشنگتن باید برای کمک به آفریقا در مورد نیازهای زیرساختی‌اش، اقدامات جدیدی انجام دهد. بلینکن خاطرنشان کرد که زمان آن رسیده است که این قاره نه تنها به عنوان یک ابزار ژئوپلیتیکی، بلکه به عنوان یک بازیگر مهم به طور مستقل دیده شود.

انتظار می‌رود رئیس‌جمهور در طی این اجلاس از یک جایگاه دائمی برای اتحادیه آفریقا در گروه 20، مجمعی برای اقتصادهای بزرگ، حمایت کند. سالیوان همچنین گفت که بایدن تعهد خود را به ایجاد اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل، «از جمله حمایت از اضافه شدن یک عضو دائم از قاره آفریقا» ابراز خواهد کرد.

یکی از مسائل کلیدی در این دور از نشست کشورهای آفریقایی با آمریکا، مسائلی است که حمله روسیه به اوکراین برای آفریقا ایجاد کرده، از جمله مسئله‌ی امنیت غذایی و انحراف کمک‌های جهانی از آفریقا به سمت اوکراین.به گفته تحلیلگران هزینه‌ی فرصت ناشی از جنگ در اروپا برای آفریقا عظیم بوده است.