به گزارش اکوایران، معاون دانشجویی دانشگاه علامه روز یکشنبه (27 آذر) به خبرگزاری مهر گفته «۲۰ دانشجو در ارتباط با برگزاری تجمعاتی در ۱۶ آذر ممنوع‌الورود شده‌اند و احکام انضباطی ۴۰ دانشجو با موافقت شورای دانشگاه ملغی شده است.»

مهدی واحدی فضای دانشگاه علامه را نسبتا آرام توصیف کرده و گفته «در آذرماه تقریبا اتفاق خاصی را در دانشگاه شاهد نبودیم، به غیر از ۱۵ و ۱۶ آذر که از طرفی روز دانشجو بود و از سوی دیگر فراخوان‌هایی در آن روزها اعلام شده بود. در دانشگاه علامه در آذرماه شرایط آرامی را گذراندیم و کلاس‌ها با یک فراز و فرودی به صورت کلی برگزار شد و مساله‌ای بابت تحریم کلاس‌ها نداشتیم؛ البته اینطور نبوده که مطلقا مواردی از جهت عدم برگزاری کلاس‌ها نداشته باشیم.»

معاون دانشجویی دانشگاه علامه گفته ممنوع‌الورودشده‌ها دانشجویانی هستند که مدارا را برنمی‌تابند و اصرار دارند این مسیر را ادامه دهند: «در ۱۶ آذر هیچ برنامه و تقاضایی برای برگزاری تجمع نداشتیم ولی در پی برگزاری تجمعاتی، حدود ۲۰ نفر ممنوع‌الورود شدند. این دانشجویان افرادی هستند که اصرار دارند این مسیر را ادامه دهند و رفتارهای مداراگونه ما را برنمی‌تابند و دانشگاه در مقابل از ابزارهای قانونی خودش استفاده خواهد کرد.»

وی در تشریح وضعیت این 20 دانشجو گفته «از این ۲۰ نفر، برای ۱۱ نفر شنبه هفته گذشته حکم بدوی صادر شده و منتظر هستیم موعد قانونی تجدیدنظر که ۱۰ روز بوده و دانشجو حق درخواست تجدیدنظر دارد، طی شود و پس از آن در صورت درخواست دانشجو جلسه تجدیدنظرخواهی برگزار و پس از آن احکام صادر و ابلاغ خواهد شد.»

معاون دانشجویی دانشگاه علامه تخلفات این دانشجویان از دید مسئولان دانشگاه را «تخلفات ترکیبی» شامل «شرکت در تجمعات، ایجاد بلوا و عدم رعایت شئون دانشجویی» برشمرده و گفته «ترکیبی از تنبیهات مندرج در شیوه‌نامه انضباطی برای این دانشجویان لحاظ شده و منع از تحصیل به مدت یک تا دو ترم، با احتساب سنوات، در نظر گرفته شده است.»

پیش‌تر اعلام شده بود که برای 40 دانشجوی ممنوع‌الورود به دانشگاه علامه احکام بدوی صادر شده است. حالا واحدی درباره وضعیت آنها گفته که شورای دانشگاه تصمیم گرفته «فرصت دیگری به آنها بدهد تا اگر متعهد شوند، شورای انضباطی مداخله نکند و با وجود اینکه جلسه تشکیل شده بود و آرای بدوی هم صادر شده بود، اما ابلاغ نشد و متوقف شد. اگر در ادامه کنشگری منفی نداشته باشند، آرا اجرایی نخواهد شد ولی در صورت تکرار، پرونده آنها به جریان خواهد افتاد.»

از زمان آغاز اعتراضات دانشجویان دانشگاه‌های مختلف که همزمان با اعتراض خیابانی به ماجرای تلخ مهسا امینی صورت گرفت، تاکنون تعداد زیادی از دانشجویان ممنوع‌الورود شده‌اند. هرچند این مسئول دانشگاه علامه طباطبایی در مصاحبه امروز خود آمار دقیقی درباره مجموع این دانشجویان ارائه نکرده اما 18 آبان اعلام کرده بود که «به حدود ۱۳۰ نفر از دانشجویان از طریق تماس یا پیامک، اعلام شده که ممنوع‌الورود هستند.»

بدین ترتیب، اگر تنها همین آمارهای رسمی را محاسبه کنیم، دست‌کم 150 نفر از دانشجویان دانشگاه علامه در سه ماه اخیر ممنوع‌الورود شده‌اند که به گفته معاون دانشجویی این دانشگاه، احکام 40 نفر از آنها فعلا متوقف شده است.

از تعداد دانشجویان بازداشت‌شده دانشگاه علامه نیز آمار دقیقی در دسترس نیست اما برخی منابع رسانه‌ای از بازداشت دست‌کم 30 نفر از آنها خبر داده‌اند که البته اغلبشان تاکنون آزاد شده‌اند. مدیر حوزه ریاست دانشگاه علامه روز 10 مهر گفته بود «۹ نفر از دانشجویان بازداشت‌شده این دانشگاه، آزاد شده‌اند و پیگیر آزاد کردن دانشجویان دیگر نیز هستیم». کمتر از 10 روز بعد هم همین مسئول اعلام کرد که «15 نفر از دانشجویان علامه آزاد شدند و دو نفر دیگر همچنان در بازداشت هستند». این صرفا آمار رسمی تعداد دانشجویان بازداشت‌شده یک دانشگاه کشور است؛ آن هم در بازه زمانی کمتر از یک ماه از آغاز اعتراضات اخیر، یعنی تا نیمه‌های مهر.