به گزارش اکوایران، کره شمالی روز یکشنبه دو موشک بالستیک به سمت آب‌های شرقی این کشور شلیک کرد. این اولین آزمایش تسلیحاتی این کشور، یک ماه  پس از ادعای انجام یک آزمایش کلیدی مورد نیاز برای ساخت موشک بالستیک قاره پیما متحرک تر و قدرتمندتر است که برای حمله به کره شمالی سرزمین اصلی ایالات متحده طراحی شده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش کره جنوبی پرتاب دو موشک بالستیک کره شمالی از منطقه تونگ چانگری در شمال غربی این کشور را شناسایی کرده است. رئیس ستاد مشترک کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که موشک‌ها از سراسر این کشور به سمت آب‌های شرقی پرواز کردند.

این گزارش می‌گوید که موشک‌ها با فاصله 50 دقیقه شلیک شده‌اند، اما جزئیات بیشتری از جمله اینکه کره‌شمالی دقیقاً چه نوع سلاح‌هایی شلیک کرده و تا کجا پرواز کرده‌اند، ارائه نکرده است. رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفت که ارتش کره‌جنوبی موقعیت نظارتی خود را تقویت کرده و در هماهنگی نزدیک با ایالات متحده آمادگی خود را حفظ کرده است.

3

مقامات ژاپنی اعلام کردند که این دو موشک در آب های بین شبه جزیره کره و ژاپن سقوط کرده و هیچ خسارتی به کشتی‌ها و یا جراحات انسانی گزارش نشده است. توشیرو اینو معاون وزیر دفاع ژاپن به خبرنگاران گفت که هر دو موشک مسافت 500 کیلومتری را در حداکثر ارتفاع 550 کیلومتری پرواز کردند. وی از کره شمالی به دلیل تهدید امنیت ژاپن، منطقه و جامعه بین المللی انتقاد کرد.

کره شمالی روز جمعه اعلام کرد که روز گذشته یک «موتور سوخت جامد با رانش بالا» را برای یک سلاح استراتژیک جدید آزمایش کرده است، پیشرفتی که به گفته کارشناسان می تواند به آن اجازه دهد تا زرادخانه متحرک‌تر و غیرقابل‌شناسایی‌تر را در اختیار داشته باشد و موشک‌های بالستیک قاره پیمایش می‌توانند به سرزمین اصلی ایالات متحده برسند.

از اوایل سال جاری میلادی، کره‌شمالی با وجود مشکلات اقتصادی مرتبط با بیماری همه‌گیر و فشارهای تحت رهبری ایالات متحده برای محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش، انواع موشک‌های مختلف را با سرعتی بی‌سابقه آزمایش کرده است. کره شمالی از آزمایش تسلیحات خود به عنوان اقدامات دفاعی برای مقابله با مانورهای نظامی گسترده آمریکا و کره جنوبی دفاع کرده است. اما برخی کارشناسان می گویند کره شمالی احتمالاً از مانور نظامی رقبای خود به عنوان بهانه‌ای برای افزایش زرادخانه تسلیحاتی خود و افزایش اهرم فشار خود در مذاکرات آتی با ایالات متحده برای لغو تحریم‌ها و سایر امتیازات استفاده کرده است.

photo_2022-12-18_06-30-41

لیف-اریک ایزلی، استاد دانشگاه اوا در سئول به آسوشیتدپرس گفت: «رژیم کیم در مواجهه با افزایش فشار دیپلماتیک پس از یک سال بی‌سابقه برای آزمایش‌های موشکی کره شمالی، مصمم است در آستانه رویدادهای سیاسی سال نوی خود هیچ ضعفی نشان ندهد».

سلاحی که کره شمالی گفته است می تواند با موتور آزمایش شده اخیر بسازد احتمالاً به یک ICBM با سوخت جامد اشاره دارد که در میان لیستی از سیستم های تسلیحاتی با فناوری پیشرفته قرار دارد که رهبر کیم جونگ اون در یک کنفرانس بزرگ حزب حاکم در اوایل سال گذشته وعده تولید آن را داد.  سایر سیستم‌های تسلیحاتی که کیم وعده ساخت آن را داده شامل موشک‌های چند کلاهک، موشک‌های هسته‌ای زیردریایی و ماهواره‌های جاسوسی است.

تمامی موشک های ICBM موجود کره شمالی از پیشران مایع استفاده می‌کنند که باید قبل از شلیک به سلاح ها اضافه شود. این امر باعث می‌شود تا دیگران بتوانند از طریق ماهواره‌ها پرتاب را شناسایی کنند. اما سوخت راکت‌های سوخت جامد از قبل در داخل بارگیری شده است، بنابراین زمان آماده‌سازی پرتاب را کوتاه می‌کند، تحرک آن‌ها را افزایش می‌دهد و رهگیری آن‌ها را سخت‌تر می‌کند. کره‌شمالی در حال حاضر زرادخانه رو به رشدی از موشک‌های بالستیک کوتاه برد و سوخت جامد دارد که می‌تواند مکان‌های کلیدی در کره جنوبی از جمله پایگاه های نظامی ایالات متحده در آن‌جا را هدف قرار دهد.

2

در واکنش به فعالیت‌های آزمایشی کره شمالی، ارتش کره جنوبی و ایالات متحده تمرینات نظامی منظم خود را گسترش داده و آموزش‌های سه جانبه با ژاپن را از سر گرفته‌اند. اما از آنجایی که کره شمالی تهدید به استفاده پیشگیرانه از تسلیحات هسته‌ای کرده و اقداماتی برای استقرار موشک های کوتاه برد با قابلیت هسته ای در امتداد مرز خود با کره جنوبی و آزمایش موشکی بر فراز ژاپن انجام داده، نگرانی‌های امنیتی در مورد تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی در کره‌جنوبی و ژاپن افزایش یافته است.

وضعیت دقیق توانایی حمله اتمی کره شمالی همچنان محرمانه است. برخی کارشناسان حدس می زنند که کره شمالی در حال حاضر موشک هایی با کلاهک هسته ای فعال دارد که می تواند کل ایالات متحده و متحدانش کره جنوبی و ژاپن را با توجه به سال هایی که برای برنامه هسته ای خود صرف کرده است، هدف قرار دهد. اما برخی دیگر می گویند که این کشور هنوز سال ها با دستیابی به چنین تسلیحاتی فاصله دارد و خاطرنشان کردند که این کشور هنوز به طور علنی ثابت نکرده که دارای فناوری ساخت کلاهک های کوچک برای قرار دادن روی موشک‌ها یا محافظت از کلاهک ها در برابر شرایط سخت ورود مجدد به جو است.