به گزارش اکوایران، روسیه با هدف انتقام‌جویی از تخریب یک پل در کریمه، انبوهی از موشک‌ها و پهپادها را به اهداف اوکراینی پرتاب کرده و باعث آسیب دیدن نیروگاه‌های این کشور و قطعی ناگهانی برق شده است. اما اوکراین به سرعت توانست انرژی را برگرداند. این نشان‌دهنده تاب‌آوری اقتصاد این کشور بوده که در حال به دست آوردن ثبات و حتی بهبود از صدمات جنگ است. اما در این مسیر، نیاز به حمایت دارد.

به نوشته اکونومیست، با تغییر اوضاع جنگ، بیش از ۶ میلیون اوکراینی به خانه‌هایشان برگرشتند. کسب‌وکارها نیز دوباره کار را شروع کردند. حال که اوکراین طبق توافقی با روسیه می‌تواند محصولات کشاورزی خود را از طریق دریای سیاه صادر کند، کشاورزان در حال کشت محصول بعدی خود هستند. حتی رستوران‌های مک‌دونالد نیز دوباره در حال بازگشایی‌اند.

وفق دادن زندگی با شرایط جنگی، تنها به کمک یک سیستم مالی پایدار ممکن بود. بانک‌های اوکراینی که قبل از شروع جنگ شعبات خود را تخلیه کرده بودند، هنوز به کار خود ادامه می‌دهند. بانک مرکزی در تلاش است که نرخ بهره را ثابت نگه دارد؛ البته در ماه جولای مجبور شد که ارزش پول ملی را در مقابل با دلار، ۲۵ درصد بکاهد. تورم اوکراین مانند سایر کشورهای بالتیک، ۲۴ درصد است. از همه مهم‌تر، بسته‌های مالی کشورهای غربی، دولت اوکراین را سرپا نگه داشته و به حفظ ذخایر بانک مرکزی کمک کرده است.

اوکراین علاوه بر کمک‌های نظامی و بشردوستانه، ۲۳ میلیارد دلار (۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی قبل از جنگ) دریافت کرده است. آمریکا در بازه‌های زمانی، بسته‌های حمایتی ارسال می‌کند و خود را متعهد کرده است که تا سال آینده، ماهانه ۱.۵ میلیارد دلار کمک کند. اما اتحادیه اروپا چنین اقدامی پیش نگرفت. کمک‌های مالی آن تأخیر داشته و همچنان میلیاردها دلار در صف تأیید و ارسال است. این پول‌ها بلاعوض نبوده و از طریق وام‌ها تأمین می‌شوند. کشورهای عضو اتحادیه نیز با یکدیگر بر سر نحوه و مقدار کمک‌های سال آینده اختلاف دارند.

این رفتار کوته‌بینانه‌‌ای است. زیرا اولا جنگ اقتصادی روسیه در حال شدت گرفتن است. پوتین نه تنها نیروگاه‌های برقی اوکراین را بمباران می‌کند بلکه ممکن است از تمدید توافق ارسال غلات نیز خودداری کند. اگیر اوکراین بخواهد در برابر فشارها دوام بیاورد، به تأمین مالی باثبات و قابل‌برنامه‌ریزی نیاز دارد. رها کردن بانک مرکزی اوکراین نیز می‌تواند خطرناک باشد. هنوز برخی شرکت‌ها از بابت کاهش ارزش پول اوکراین و تورم بالا، نگران‌اند. نبود اطمینان باعث می‌شود بخش خصوصی از بازار اوکراین دوری کند، در حالی که این کشور، بیش از پیش به آن نیاز دارد.

اصرار بر اعطای وام به جای کمک مالی نیز اشتباه است. زیرا به احتمال زیاد، اوکراین نتواند این پول را بازپرداخت کند که باعث افت روحیه کشوری می‌شود که در حال نبرد برای آزادی اروپایی است. اتحادیه اروپا تأکید دارد که شرایط وام‌ها به قدری آسان است که آن‌ها را شبیه به کمک بلاعوض می‌کند. اما در هر صورت اوکراین مجبور است آن‌ها را پس بدهد؛ بنابراین به مجموع بدهی‌های رسمی اوکراین اضافه خواهد شد. بدهی بالا نیز باری بر دوش کشور خواهد بود.

دندان‌گردی اروپایی‌ها میتواند حمایت آمریکا از اوکراین را نیز متخل کند. حمایتی که برای پیروزی و ایجاد صلح، ضروری است. تا کنون کمک به اوکراین، منشأ فراجناحی داشته است. اما با شانه‌خالی کردن اروپا، ممکن است اتحادی که در واشنگتن بر لزوم حمایت از اوکراین وجود دارد، بشکند. کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان کنگره اخطار داد که در صورت وقوع رکود در آمریکا، دیگر خبری از چک سفیدامضا نیست. اتحادیه نیز اعلام کرد قصد دارد نقش ژئوپلوتیک خود را پررنگ کند. پس از آن‌ها انتظار می‌رود که هزینه‌اش را نیز بپردازند.