به گزارش اکوایران، تنها ساعاتی پس از دیدار دیپلمات های ارشد جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا در امان و توئیت های امیدوارکننده آنها برای احیای برجام، نماینده دولت ایالات متحده در مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای به سردی واکنش نشان داد.

رابرت مالی، نماینده کاخ سفید در امور ایران با تکرار سخنان شب گذشته معاون سفیر این کشور در سازمان ملل و طی نشست شورای امنیت برای بررسی اجرای قطعنامه 2231 در توئیتر نوشت: «همان گونه رابرت وود دیروز در سازمان ملل، گفت: [سپتامبر] اولین باری نبود که رهبران ایران به توافقی که روی میز بود و مورد تأیید همه قرار داشت، پشت کردند. اما این آخرین مورد امید جمعی ما را برای بازگشت سریع و متقابل به اجرای کامل برجام از بین برد».

1

این در حالی است که ساعاتی پیش از این، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توافق با وزیر خارجه ایران برای حفظ ارتباطات دوجانبه با هدف احیای برجام بر پایه مذاکرات وین خبر داد. جوزپ بورل که برای شرکت در نشست منطقه‌ای «بغداد۲» به اردن سفر کرده، روز سه‌شنبه و در حاشیه این نشست با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پیامی توییتری، اعلام کرد، در این دیدار «ضروری در بحبوحه وخامت روابط ایران و اتحادیه اروپا»، بر ضرورت توقف فوری حمایت نظامی جمهوری اسلامی از روسیه و سرکوب داخلی در ایران تاکید شد. بورل همچنین نوشت که دو طرف برای حفظ ارتباط با هدف احیای برجام بر پایه مذاکرات وین به توافق رسیدند.

وزارت امور خارجه ایران هم با انتشار پیامی توییتری در خصوص این دیدار، نوشت: «امیرعبداللهیان درنشست با بورل، ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای جمعبندی مذاکرات وین براساس پیش‌نویس مذاکراتی که نتیجه ماه‌ها مذاکرات سخت وفشرده است، به طرف‌های مقابل توصیه نمود با پرهیز از سیاسی کاری و با اتخاذ رویکردی سازنده و واقع بینانه، تصمیمات سیاسی لازم را برای اعلام توافق بگیرند.»

در همین شرایط ویدئوی امروز دست به دست می شود که در آن جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا می‌تواند مرگ برجام را اعلام کند؟ گفت: نه. بایدن در جواب به اینکه به چه علت نمی‌تواند مرگ برجام را اعلام کند تصریح کرد: دلایل زیادی دارد. برجام مرده است اما ما نمی‌توانیم این را اعلام کنیم. داستانش طولانی است.