به گزارش اکوایران، آنطور که امتداد خبر داده، مطابق یکی از این احکام «سعید مدنی» - نویسنده، پژوهشگر مسائل اجتماعی و فعال ملی مذهبی - در دادگاه بدوی به ۹ سال زندان محکوم شده است.

برابر کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهید مقدس به ریاست محمد نصیرپور برابر مواد ۴۹۸، ۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی، سعید مدنی به «تشکیل و اداره گروه‌های معاند نظام»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» متهم شده بود که رسیدگی به این اتهامات ۱۵ آبان در دو جلسه صبح و بعدازظهر برگزار شد.

مطابق رای صادره توسط قاضی مظلوم، سعید مدنی در دو اتهام «تشکیل و اداره گروه‌های معاند نظام» و «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» محکوم و برای اتهام اول به هشت سال زندان و برای اتهام دوم یک سال زندان و مجموعا به ۹ سال زندان محکوم شده است.

به نوشته امتداد، سعید مدنی که اردیبهشت امسال بازداشت شده بود، پس از دو ماه در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین، هم‌اکنون دوران محکومیت خود را در بند ۴ زندان اوین می‌گذراند.

همچنین صبح امروز (شنبه، 3 دی) روابط عمومی دیوان عالی کشور از پذیرش فرجام‌خواهی دو متهم حوادث اخیر در این دیوان خبر داده بود اما ساعاتی بعد، خبر مربوط به یکی از آنها را تغییر داد و اعلام کرد که حکم اعدام یکی از این دو متهم، تأیید شده است.

در نخستین اطلاعیه روابط عمومی دیوان عالی کشور آمده بود که «دیوان عالی کشور پس از فرجام‌خواهی متهم «محمد قبادلو» نسبت به رأی صادره از دادگاه انقلاب، به استناد بند ۴ قسمت ب ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و اصلاحی ۱۳۹۴ پرونده را به شعبه هم عرض ارجاع نمود. همچنین فرجام‌خواهی «سامان صیدی (یاسین)» یکی دیگر از متهمان اغتشاشات نسبت به رأی صادره از دادگاه انقلاب، مورد پذیرش قرار گرفت. دیوان عالی کشور با عنایت به نواقص تحقیقاتی و مستنداٌ به بند ۲ شق ب ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری پرونده نامبرده را جهت رسیدگی مجدد به همان دادگاه ارجاع نمود.»

با این حال، ساعاتی بعد دیوان عالی کشور در اطلاعیه دیگری اعلام کرد که درخواست فرجام‌خواهی «محمد قبادلو» رد شده و حکم اعدام او تایید شده است.

روابط عمومی دیوان عالی کشور در اصلاحیه خبر خود اعلام کرد که «خبر پذیرش فرجام‌خواهی محمد قبادلو بدین وسیله اصلاح می‌شود: دیوان عالی کشور ضمن رد فرجام‌خواهی به عمل آمده در پرونده محمد قبادلو، دادنامه نامبرده را مستنداٌ به شق الف ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری ابرام نمود.»

طبق اعلام قوه قضائیه، محمد قبادلو با حکم دادگاه انقلاب به اتهام «افساد فی‌الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، تخریب و اقدام علیه امنیت ملی ‌کشور که منجر به اخلال در نظم عمومی و ناامنی در کشور و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی شده» به اعدام محکوم شده است.