به گزارش اکوایران: «اعتراف تلخ کرملین»، «حمله داعش به نظامیان طالب»، «ژاپن در کمین اژدهای زرد»، «فرصت طلبی ابوظبی در یمن»، «اوج گیری تنش ها در جنین»، «پس لرزه های رسوایی قطرگیت»، «ناامیدی ناتو از پایان نبرد در اوکراین» و «ادعاهای تحریک آمیز عضو کابینه «بی بی» علیه ایران» سر خط بخشی از مهم ترین اخبار در نیم روز گذشته بوده است. 

اعتراف تلخ کرملین؛ صدای ملی گرایان روس بلند شد

روسیه در اعترافی کم‌سابقه اعلام کرد که تعداد زیادی از سربازانش در یکی از مرگبارترین حملات در جنگ اوکراین کشته شده اند. همین اعتراف موجب شد تا وبلاگ نویسان ملی گرا برای تنبیه فرماندهان متن های انتقادی در ارتباط با اسکان سربازان کنار مهمات منتشر کنند. به نوشته رویترز، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که 63 سرباز در انفجار آتشینی که منجر به تخریب یک پادگان موقت در کالج حرفه ای پیشین در ماکییوکا مجاور با دونتسک شده، کشته شده اند.به گفته این نهاد چهار راکت پرتاب شده از پرتاب گرهای HIMARAS ساخت ایالات متحده به این مکان اصابت کرده اند. .وزارت دفاع روسیه مدعی است که دو موشک را رهگیری و سرنگون کرده است. در شرایط کنونی کی یف می گوید که تعداد سربازهای روس کشته شده صدها نفر است هرچند مقام های روس این اظهار نظر را اغراق آمیز خواندند. وبلاگ نویس های روس نیز می گویند که تخریب این انبار حامی مهمات نشان از سرگردانی فرماندهان دارد چرا که همه می دانستند که انبار در تیر رس موشک های اوکراینی است.

حمله داعش به نظامیان طالب

گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله به نظامیان طالبان در کابل را بر عهده گرفت. به نوشته خبرگزاری رویترز، این گروه تروریستی در کانال تلگرام خود نوشت که در جریان حمله روز یکشنبه 20 نفر کشته و 30 نفر از نظامیان طالب زخمی شدند. سخنگوی وزارت داخله افغانستان نیز همزمان اعلام کرد که در انفجاری که بیرون از فرودگاه نظامی کابل رخ داد، چندین نفر از نظامیان این کشور کشته شدند.با این همه وزارت کشور افغانستان آمار تلفات اعلام شده توسط داعش را تکذیب کرد و گفت که در آینده آمار رسمی کشته ها را اعلام خواهد کرد. گروه تروریستی داعش مسئولیت چندین حمله گسترده در کابل را بر عهده گرفته است از جمله حمله به هتلی که مقر تجار چینی بود و همچنین تیراندازی به سفارت پاکستان در اسلام آباد.

ژاپن در کمین اژدهای زرد

ژاپن اعلام کرد که در دو هفته گذشته جت های جنگده اش را به حالت اماده باش درآورده و هواپیماها و ناوهای جنگی اش را برای کنترل ناو هواپیمابر لیائونینگ چین و پنج کشتی جنگی که مانورهای دریایی و عملیات پروازی را در اقیانوس آرام انجام می دهند، اعزام کرده است. به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع ژاپن با انتشار بیانیه مطبوعاتی گفت که ژاپن پس از تحرکات دریایی چین از جمله عبور ناوشکن های موشکی میان جزیره اصلی اوکیناوا و جزیره میاکوجیما در سمت غرب اقیانوس آرام از دریای چین شرقی، فعالیت های نظامی چین را رصد می کند. این وزارتخانه افزود که هیچ تهاجمی به آب های سرزمینی یا آسمان این کشور گزارش نشده است. چین پیش از این نیز در در این منطقه دست به تحرکاتی زده بود از جمله ماه می که مانور نظامی در مقیاس بزرگی را در نزدیکی ژاپن برگزار کرد آن هم زمانی که توکیو گفت که هزینه های دفاعی اش را در طی پنج سال اینده دو برابر خواهد کرد تا بدین طریق چین را مهار کند.

فرصت‌طلبی ابوظبی در یمن

امارات یک بندر در شرق یمن با سرمایه گذاری صد میلیون دلاری احداث می‌کند.دولت مورد حمایت عربستان در یمن، قرارداد امضا شده با امارات برای احداث یک بندر جدید در منطقه راس شروین در استان المهره با سرمایه گذاری صد میلیون دلاری را تصویب کرد.الخلیج آنلاین به نقل از رویترز نوشت که این بندر جدید برای فعالیت تجاری و صادرات مواد معدنی در استان المهره در شرق یمن اختصاص می‌یابد.میدل ایست نیوز نیز به نقل از یک منبع نوشت که این قرارداد با شرکت اجهام امارات برای احداث بندر با سیستم احداث، بهره برداری و انتقال مالکیت امضا شده است.این بندر برای صادرات سنگ آهک و سایر مواد معدنی و تبادل کانتینر و کالا و پهلو گرفتن کشتی اختصاص می‌یابد.

اوج گیری تنش ها در جنین

مقام های بهداشتی فلسطین اعلام کردند که نیروهای اسرائیلی دو فلسطینی از جمله مردی را که مدعی اند جزو گروه های مسلح هست را کشته است. به گفته آنها در جریان درگیری ها و با ورود سربازان به یک روستای فلسطینی در کرانه باختری اشغالی این دو فلسطینی جانشان را از دست دادند. به نوشته اسوشیتدپرس، این دو فلسطینی در یکی از روستاهای شمال شهر جنین هدف قرار گرفته اند. ارتش اسرائیل اعلام کرد که اواخر روز یکشنبه وارد این منطقه شده و این دو فلسطینی را که مدعی است عضو گروه های مسلح بوده اند را هدف قرار داده است. این آخرین مورد از کشتار در این منطقه است، منطقه ای که ماه است به واسطه تحرکات اسرائیلی ها درگیر تنش های جدی است. وضعیت به گونه ای شده که یکی از گروه های حقوق بشری اسرائیل سال 2022 را مرگبارترین سال برای فلسطینی ها قلمداد کرد.

پس لرزه های رسوایی قطر گیت

رئیس پارلمان اروپا پس از درخواست قضایی بلژیک مبنی بر بررسی رسوایی بزرگ و فساد که سیاست اتحادیه اروپا را تکان داده،روندی فوری را برای لغو مصونیت دو قانونگذار آغاز کرده است. به نوشته اسوشیتدپرس، پارلمان اروپا گفت که  روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا از همه سرویس ها و کمیته ها خواسته است که این روند را در اولویت قرار دهند. متسولا گفته از همان ساعات اول پارلمان اروپا تلاش خود را برای کمک به تحقیقات کلید زده و تا اطمینان حاصل شود که برای متخلفان راهی برای مصونیت از مجازات ندارند.فعلا براساس اطلاعات دریافتی از جانب دو منبع اگاه به پرونده فساد پارلمان اروپا، آندرا کوزولینو ایتالیایی و مارک تارابلا بلژیکی دو نماینده ای هستند که در این فساد گسترده نقش داشتند. هر دو چهره از اعضای گروه سوسیالیست و دموکرات پارلمان هستند. سومین عضو پارلمان نیز اوا کایلی است که پیشتر به واسطه پول هایی که از مقام های قطری و مراکشی دریافت کرده بود تا بر تصمیم های پارلمان در ارتباط این دو تاثیر بگذارد، درگیر فرایند مجازات است.

ناامیدی ناتو از پایان نبرد اوکراین

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که حفظ اوکراین به عنوان یک کشور مستقل و واداشتن روسیه به مذاکره، به حمایت نظامی از کی‌یف نیاز دارد.استولتنبرگ گفت که روسیه با اعلام بسیج عمومی نسبی در ماه سپتامبر سال گذشته، نشان داد که در حال حاضر قصد پایان جنگ را ندارد.او افزود: نیروهای اوکراین چندین ماه ابتکار عمل را در دست داشتند، اما می‌دانیم که روسیه هم سربازان زیادی را بسیج کرده و در حال آموزش آن‌هاست. این‌ها نشان می‌دهد که مسکو برای ادامه جنگ آماده است و سعی دارد که حملات جدیدی را آغاز کند.دبیرکل ناتو همچنین گفت که جنگ روسیه و اوکراین به احتمال زیاد از طریق مذاکرات پایان می‌یابد، اما اکنون ضرورت دارد که کی‌یف تسلیحات مورد نیازش را دریافت کند.

ادعاهای تحریک آمیز عضو کابینه «بی بی» علیه ایران

فارس نوشت: ایلی کوهن وزیر خارجه جدید رژیم اسرائیل ادعاهای جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد. شبکه خبری العربیه به نقل از کوهن گزارش داد، اسرائیل، توانمندی نظامی مستقل خود را توسعه خواهد داد تا با هر گونه سناریوی احتمالی از سوی جمهوری اسلامی ایران مقابله کند. او با بیان این که ایران موشک های دوربرد خود را ارتقا می‌دهد، مدعی شد که اسرائیل جبهه بین‌المللی تشکیل خواهد داد تا آنچه آن را طرح هسته‌ای نظامی ایران می‌نامد، شکست دهد.این وزیر اسرائیلی همچنین خبر داد که قصد دارد در نشستی شرکت کند که مارس آینده برگزار خواهد شد و در آن کشورهای عربی حضور دارند که روابط خود را با اسرائیل عادی کرده‌اند. کوهن در این نشست، با وزرای خارجه این کشورها دیدار خواهد کرد.