به گزارش اکوایران، روزنامه اسرائیل‌هیوم در گزارشی اختصاصی بعد از گفت‌وگوی دیشب آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده و الی کوهن، وزیر خارجه تازه اسرائیل ادعا کرد که دولت بایدن با لحاظ کردن این فرض که رایزنی‌ها برای احیای توافق هسته‌ای قابلیت اجرایی ندارد، آماده است تا فشارها را علیه ایران بیشتر کند.

برجام مرده است!

 به ادعای اسرائیل‌هیوم در جریان گفت و گو میان وزرای خارجه آمریکا و اسرائیل، دو نفر به این نتیجه رسیده‌اند که دولت بایدن به به این باور رسیده که توافق 2015 موسوم به برجام قابل احیا نیست، این نشریه در ادامه مدعی شد که بازتاب اظهارات افشا شده بایدن ماه نوامبر بود که به فعالان گفت توافق (برجام) مرده است.

به ادعای این نشریه، بلینکن در این گفت و گو افزود که دولت آمریکا احتمالا به دنبال ان است تا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران، اتحادیه اروپا را با خود هم صدا کند. هم‌زمان آن‌گونه که اسرائیل هیوم مدعی شد، کوهن از این خواسته استقبال کرده و بر دیدگاه اسرائیل مبنی بر این که فشارها بر ایران باید افزایش یابد و ایالات متحده نباید دوباره وارد توافقی شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا می 2018 از آن خارج شده بود، تاکید داشته است.

توافق هنوز امکان‌پذیر است

 این ادعا در حالی رسانه ای شده که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیری اسرائیل گفته علی‌رغم ناآرامی‌های داخلی در ایران، هنوز احتمال بازگشت به توافق هسته‌ای وجود دارد و ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آن انجام خواهیم داد. به ادعای نخست وزیری اسرائیل: «ما هر کاری انجام خواهیم داد تا از بازگشت به توافق بد هسته‌ای جلوگیری کنیم. برخلاف تصور عموم، توافق خطرناک هسته‌ای لغو نشده است. من فکر می‌کنم این احتمال هنوز وجود دارد. ما این کار را خواهیم کرد».

تاکید بر گسترش توافق ابراهیم

نشریه اسرائیلی در ادامه گزارش خود نوشته که وزیر خارجه آمریکا هم‌چنین بر تعهدات دولت بایدن بر راه حل [به اصطلاح] دو کشوری تاکید کرده، هرچند در این باب با کوهن توافقی حاصل نشد. وزرای خارجه دو طرف که به ادعای اسرائیل هیوم 40 دقیقه گفت‌وگو داشتند در باب این که عربستان در شرایط کنونی برای عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل تردید دار،د در باب عادی سازی روابط اسرائیل با کشورهای آفریقایی که رابطه دیپلماتیک رسمی با این بازیگر ندارند از جمله مراکش، گفت‌وگو داشتند. این دو نفر توافق کردند تا در آینده ای نزدیک نیز با یکدیگر دیدار داشته باشند.

به نوشته این نشریه، بلینکن احتمالا اواخر ماه ژانویه به اسرائیل سفر خواهد کرد. وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیترش بار دیگر بر تعهد آمریکا بر حراست از امنیت تل اویو و ارزش‌های مشترک دو طرف تاکید کرد و ادعا کرد اسرائیل و آمریکا می‌توانند با یکدیگر در برابر چالش های متقابل بایستند.