به گزارش اکوایران، «ایتامار بن گویر» که پیش‌تر در قامت وکیل، وکالت یهودیان اسرائیلی متهم به جنایت و نفرت‌پراکنی علیه فلسطینی‌ها را عهده‌دار بود، حالا رهبری حزبی را بر عهده دارد که برتری یهودیان را در میان رود اردن و دریای مدیترانه ترویج می‌کند. با این حال او در میان چهره‌ها و شخصیت‌هایی بود که برای جشن روز ملی امارات متحده عربی به هتلی واقع در تل آویو دعوت شد. یک ماه بعد از آن، امارات ناچار شد حضور او را محکوم کند. 3 ژانویه بن گویر، وزیر امنیت کابینه جدید نتانیاهو به مسجد الاقصی رفت؛ مکان مقدس برای مسلمانان که به واسطه سیاست‌های رادیکال یهودیان افراطی به کانون تنش تبدیل شده است. کشورهای عربی بازدید او از حرم شریف را محکوم کردند و امارات این حرکت را نقض جدی اصول و در عین حال تحریک‌آمیز خواند.

پس‌لرزه‌های یک دیدار تحریک‌آمیز

کابینه جدید بنیامین نتانیاهو، راست‌گراترین و افراطی‌ترین کابینه در تاریخ اسرائیل است. بسیاری از اسرائیلی‌ها از پس‌لرزه‌های تصمیم این کابینه در هراسند. فلسطینی‌ها نیز نگرانند که امیدشان برای داشتن کشوری مستقل به واسطه حضور چنین چهره‌های افراطی از میان برود. با این همه آنگونه که نشریه اکونومیست مدعی است کابینه رادیکال و افراطی «بی بی» بعید است روابط میان اسرائیل و آن گروه از کشورهای عرب را که روابط دیپلماتیکشان را با این بازیگر عادی‌سازی کردند، از مسیر خودش خارج کند.

اسرائیل تا سال 2020 تنها با دو کشور عربی یعنی مصر و اردن روابط رسمی داشت. پس از آن زمینه برای عادی سازی روابط این رژیم با کشورهایی چون بحرین، مراکش، سودان و امارات هموار شد. بسیاری از اسرائیلی ها بالاخص جناح راست مدعی بودند که عادی سازی روابط اسرائیل با این گروه از کشورهای عربی به معنای بی اهمیت شدن مسئله فلسطین و آرمان مردمانش است. در این میان برخی از کشورهای عربی چون امارات برای توجیه عادی سازی روابط خود با این بازیگر ادعا کردند که بدین طریق قادرند به راحتی در ساختار سیاسی اسرائیل نفوذ کرده و از پیامدهای منفی سیاست های تل آویو بکاهند.

آزمونی در سکوت کشورهای عرب

کابینه جدید نتانیاهو فرصتی برای آزمایش این نظریه های احتمالی را فراهم خواهد کرد. در کنار بن گویر، چهره ای رادیکال چون بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی خودنمایی می کند؛ همانی که خواستار جداسازی یهودیان و فلسطینی ها در زایشگاه ها شده بود تا مبادا همسرش ناچار شوددر کنار یک فلسطینی زایمان کند؛ تفکری نژادپرستانه و رادیکال.

 ناظران بر این باورند که شخصیت های رادیکال، سیاست های رادیکال اتخاذ می کنند. نتانیاهو می خواهد شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری اشغالی را گسترش دهد. او نخستین رهبر اسرائیلی است که به متحدان ائتلاف خود وعده داده که برای الحاق کرانه باختری اشغالی، قلب کشور آینده فلسطین، تلاش خود را خواهد کرد. با این حال تاکنون تعداد کمی از رهبران عرب برای اعمال فشار بر این رژیم اشتیاق نشان دادند. حاکمان مصر و امارات پس از ادای سوگند «بی بی» با او تماس گرفتند تا انتصابش را تبریک بگویند. وزیر خارجه بحرین هم مدعی شد که نخست وزیر اسرائیل به صلح اعتقاد دارد!

انتفاضه ای دیگر در راه است؟

 نتانیاهو امیدوار است که ابوظبی مقصد نخستین سفر خارجی اش باشد. با این همه بسیاری از اعراب هنوز از آرمان فلسطین حمایت می کنند، این نمایش همبستگی در جام جهانی قطر مشهود بود. نتایج یک نظرسنجی انجام شده توسط موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک نشان می دهد که تنها 25 درصد اماراتی ها و 20 درصد بحرینی ها عادی سازی روابط با اسرائیل را تایید می کنند که در مقایسه با 47 درصد و 48 درصد حامی های این رویکرد در سال 2020، شاهد سیر نزولی هستیم. نیم میلیون اسرائیلی در دو سال گذشته از امارت دیدن کرده اند اما تنها 1600 اماراتی به سرزمین های اشغالی سفر داشتند.

سکوت قابل تامل سعودی ها!

با این همه دیدگاه های نخبگان نیز تغییر کرده است. به ادعای یک تاجر سعودی عادی سازی رابطه ریاض و تل آویو یک شراکت استراتژیک در برابر ایران و فرصت های سرمایه گذاری در همه حوزه ها از کشاورزی گرفته تا فن آوری را فراهم خواهد کرد. با این همه بازدید پرحاشیه بن گویر از حرم شریف فعلا همه معادلات را برهم زده، بسیاری می گویند که فعل بن گویر، دیدار آریل شارون در سال 2000 را یادآوری کرد؛ رخدادی که زمینه ساز وقوع انتفاضه دوم شد. چنین رخدادهایی می تواند اندک تمایل ها به عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل را از میان ببرد.

سفر برنامه ریزی شده نتانیاهو به ابوظبی به تعویق افتاد. فعلا دفتر«بی بی» به تاخیر در تدارکات این سفر اشاره دارد. با این همه گمانه زنی ها حاکی از آن است که ماجراجویی بن گویر موجب به تعویق افتادن این سفر شد. یکی از دیپلمات های اسرائیلی نیز گفته که عربستان سعودی که مدت ها است شایعه خواستش مبنی بر داشتن رابطه رسمی با اسرائیل بر زبان ها است، این رویکرد را متوقف کرده و منتظر است تا ببیند دولت نتانیاهو تا چه میزان تحریک کننده است. سعودی ها در انظار عمومی و برای جلب افکار عمومی اصرار دارند که عادی سازی رابطه با اسرائیل با هدف ایجاد یک کشور فلسطینی خواهد بود. اما تعداد اندکی از سعودی ها این توجیه را باور دارند. نتانیاهو پیشتر از پادشاهی دیدن کرده بود و با محمد بن سلمان، ولیعهد و حاکم واقعی عربستان دیدار کرده است. دو بازیگر از نفوذ ایران در هراس هستند و باور دارند که دیگر نمی توان به آمریکا به عنوان محافظ اعتماد کرد. عادی سازی روابط با اسرائیل به سعودی ها یک شریک امنیتی می دهد، موقعیت آشفته آنها را تقویت و منافع اقتصادی را افزایش خواهد داد.

اتحاد های شکننده

نتانیاهو انتظار دارد موج دومی از توافق های دیپلماتیک در دوران تصدی اش شکل بگیرد. او ماه گذشته در مصاحبه ای با العربیه، شبکه خبری تحت حمایت عربستان درباره امیدهای خود برای یک معامله قریب الوقوع با پادشاهی صحبت کرد و گفت این جهش کوانتومی برای کاهش تنش میان اسرائیل و جهان عرب خواهد بود.

« بی‌بی» احتمالا در این باره اغراق می کند. تعداد معدودی از کشورهای عربی برای پیوستن به این توافقنامه در صف ایستاده اند. اما توافق با سعودی ها بسیار مهم است. بازیگری که به واسطه احتیاط هایش در این باره شتابی ندارند. ماه می 2021، زمانی که اخراج برنامه ریزی شده چند خانوار فلسطینی از شرق بیت المقدس زمینه ساز درگیری در مسجد الاقصی و جنگ یازده روز غزه شد، دوستان عرب جدید اسرائیل از رخدادها ابراز نارضایتی کردند. اما زمانی که سلاح ها زمین افتاد، سکوت اختیار کرده به امور معمولشان مشغول گشتند.