به گزارش اکوایران، در پانزدهمین رای‌گیری برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، بالاخره مک‌کارتی نماینده حزب جمهوری‌خواه توانست آرای لازم را کسب کند و بر صندلی ریاست مجلس نمایندگان ایالات متحده بنشیند.

او برای تصاحب این عنوان باید دست‌کم 218 رای کسب می‌کرد اما اختلافات درون‌حزبی جمهوریخواهان موجب شده بود که با وجود اکثریت نسبی اعضای این حزب در مجلس نمایندگان، نتوانند بر سر انتخابشان به تفاهم و حد نصاب آرا برسند. بر همین اساس طی 14 رای‌گیری قبلی در روزهای اخیر، هیچ نامزدی نتوانست رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شود.

عدم موفقیت در انتخاب رئیس مجلس طی پنج روز اخیر، طولانی‌ترین بن‌بست دهه‌های اخیر در این نهاد قانون‌گذاری ایالات متحده را پدید آورده بود، اما در نهایت تعدادی از جمهوریخواهانی که به دیگر نامزدها رای داده بودند، کم‌کم آراء خود را به سمت مک‌کارتی برگرداندند و او توانست سومین مقام قدرتمند آمریکا شود.

کوین مک‌کارتی 58 ساله نماینده کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا است و دونالد ترامپ از نامزدی او برای تصاحب کرسی ریاست مجلس حمایت کرده بود. پیش از مک‌کارتی، «نانسی پلوسی» - نماینده دموکرات - به مدت هشت سال ریاست مجلس قانونگذاری آمریکا را برعهده داشت.