به گزارش اکوایران، یکی از تاثیرگذارترین شرکت های فن آوری مالی چین موسوم به «انت گروپ» روز شنبه اعلام کرد که «جک ما»، کارآفرین میلیاردش قصد دارد از مدیریت شرکت کنار رود. عقب نشینی «ما» از شرکتی که خود آن را تاسیس کرد پس از آن صورت گرفته که حزب کمونیست حاکم، فن آوری های بزرگ را هدف حمله های بی سابقه ای قرار داده است.

قربانی یکه تازی«شی»

پکن «انت گروپ» و شرکت خواهرش، غول تجارت الکترونیک، علی بابا و امپراتوری آنلاین تحت رهبری این غول اینترنتی را تحت کنترل خود قرار داده بود. در همین راستا آنگونه که نیویورک تایمز نوشت، مقام های چینی «انت گروپ» را مجبور کردند که عرضه اولیه پر فروشی را در سال 2020 لغو کرده و بعد از آن علی بابا را به دلیل سوء استفاده از قدرت خود به پرداخت مبلغ بالغ بر 2.8 میلیارد دلار جریمه واداشتند.

سال گذشته« انت گروپ» اعلام کرد که به دستور دولت در حوزه تجارت بازنگری اساسی انجام خواهد داد تا نگرانی های تنظیم کننده ها در باب رقابت ناعادلانه و میزان داده هایی را که از کاربران جمع آوری می کند، برطرف شود. همزمان با آغاز ریاست «شی» که امروز سومین دوره اش را کلید زده، پکن به دنبال اعمال کنترل های بیشتر دولت بر اقتصاد بوده از جمله با توسل به مهار نفوذ سرمایه دارانی که ثروت هنگفتی جمع آوری کرده اند اما از مرزهای قرمز ترسمی دولت پا را فراتر گذاشتند.

«ما» زمانی در چین به عنوان یک کارآفرین موفق مورد استقبال قرار می گرفت و فعالیتش الگوی کاری معرفی می شد اما امروز او و شرکت تحت مدیریتش با چالش هایی جدی روبرو هستند بالاخص پس از انتقاد از تنظیم کننده های بانکی کشور در اواخر سال 2019. در سال های اخیر، «ما» تا حد زیادی از دید عموم ناپدید شد.

 اعلامیه روز شنبه مبنی بر این که «ما» دیگر فردی که 34 درصد از سهام این غول فن آوری را در اختیار دارد، نخواهد بود و یکی از ده سهامدار عمده است، همه را شوکه کرد. در این اطلاعیه این تصمیم بخشی از طرح بهینه ساری حاکمیت شرکتی توصیف شده و جزئیاتی درباره زمانی نهایی شدن تغییرات ارائه نشده است. در این اطلاعیه آمده که این تغییرات بر عملکرد روزانه شرکت تاثیری نخواهد داشت.

پس لرزه های عقب نشینی «ما»

اپلیکشین Alipay درگاه بزرگ برای بیش از 1 میلیارد کاربر در چین است که از آن برای پرداخت هزینه وعده های غذایی، خرید اعتباری و پس انداز خود استفاده می کنند. اما نفوذ و اندازه آن به کانون نگرانی پکن تبدیل شد چرا که مقام های صنعت فین تک خطرهای احتمالی ناشی از سیستم ملی گسترده تر این کشور را بررسی کردند. سپس در سال 2020، اندکی قبل از این که « انت» به بازار عرضه شود، رگولاتورها به طور ناگهانی عرضه اولیه عمومی آن را که در آن زمان 34 میلیارد دلار تخمین زده می شد، متوقف کردند.

هنوز مشخص نیست که عقب نشینی «ما» از « انت گروپ» چه تاثیری بر بر برنامه های غول فین تک داشته باشد. اما احتمالا به دلیل الزام های فهرست به تعویق خواهد افتاد. بورس هنگ کنگ پس از تغییر مالکیت به یک دوره انتظار یک ساله نیاز دارد. سایر بازارها به دو یا سه سال نیاز دارند.

« انت گروپ» برای بازسازی های خود مطابق با خواسته های مقام های چینی کار کرده است. ماه گذشته رگولاتورها طرح افزایش سرمایه 11.5 میلیارد دلاری را برای واحد وام دهی مصرف کننده تصویب کردند که به بازوی دولت هانگژو اجازه داد تا دومین سهامدار بزرگ آن شود. افزایش سرمایه بر یک منبع نظارتی کلیدی غلبه می کند و به آن اجازه تا حدود 500 میلیارد یوان یا 73 میلیارد دلار وام مصرفی صادر کند. این تاید آخرین شاخصی بود که نشان می داد دولت چین آماده است تا موضع سختگیرانه اش را در ارتباط با شرکت های اینترنیتی در تلاش برای جهش اقتصادی در سال 2023 کاهش دهد. پس از دوره طولانی قرنطینه های سختگیرانه کووید صفر و جریمه ها و مقررات سخت گیرانه بر روی « انت گروپ» و سایر غول های فن آوری، لی چیانگ، مقام شماره دو حزب کمونیست حاکم در یک نشست اقتصادی در دسامبر از کادرها خواست تا به شدت فعالیت های دیجیتال اقتصادی را توسعه دهند و رقابت پذیری جهانی شان را بهبود بخشند.