به گزارش اکوایران، ایالات متحده و ژاپن از طرح تقویت همکاری امنیتی در مقابله با تهدیدهای چین، رونمایی کردند. در بیانیه مشترکی که روز چهارشنبه در واشنگتن پس از گفتگوهای وزیران خارجه و دفاع آمریکا و ژاپن صادر شد، دو کشور اعلام کردند چین تهدیدی بی‌سابقه برای نظم بین‌الملل است. آن‌ها متعهد شدند که اتحاد خود برای «سربلندی در عصر جدیدی از رقابت‌های استراتژیک» را تقویت کنند.

بنا بر گزارش خبرگزاری الجزیره، در بیانیه آنتونی بلینکن و لوید آستین وزرای امور خارجه و دفاع و همتایان ژاپنی آن‌ها، یوشیماسا هایاشی و یاسوکازو هامادا آمده است: سیاست خارجی چین به دنبال تغییر نظم بین‌المللی به نفع خود بوده از قدرت رو به رشد سیاسی، اقتصادی، نظامی و فناوری خود به این منظور استفاده می‌کند. این رفتار برای اتحاد و کلیت جامعه بین‌المللی نگران‌کننده است و نشان می‌دهد که بزرگترین چالش استراتژیک در منطقه هند و اقیانوس آرام و فراتر از آن، چین است.

این چهار مقام توافق کردند که حضور نیروهای آمریکایی در جزیره اوکیناوای ژاپن را برای آمادگی علیه کشتی‌های چینی که در صورت تهاجم آن به تایوان یا سایر اقدامات خصمانه در دریاهای چین جنوبی یا شرقی مورد نیاز است، سازماندهی کند.

آنها همچنین به معاهده امنیتی دیرینه ایالات متحده و ژاپن، نیروی فضایی نیز اشاره کردند؛ آن‌ها گفتند که هرگونه حمله از یا به فضا، می‌تواند مفاد دفاع متقابل معاهده فعال کند که قبلا خارج از مفاد معاهده بود. علاوه بر این، آژانس فضایی آمریکا ناسا قصد دارد روز جمعه با ژاپن قرارداد همکاری امضا کند.

بلینکن گفت که این توافق نشان‌دهنده تلاش دو کشور برای تعمیق همکاری‌ها در همه عرصه‌ها، از جمله فضا، امنیت سایبری و فناوری‌های نوظهور است. وی افزود که اتحاد آمریکا و ژاپن، سنگ بنای صلح و ثبات در هند و اقیانوس آرام بوده و امنیت، آزادی و رفاه مردم ما و مردم سراسر منطقه را تضمین می کند.

در ادامه گفتگوهای روز چهارشنبه، دیداری در روز جمعه بین جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن برگزار خواهد شد؛ قرار است آن‌ها در مورد اهمیت روابط‌شان گفتگو کنند. کیشیدا، در یک سفر یک هفته‌ای برای دیدار با متحدان اروپایی و آمریکایی، روز چهارشنبه با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، قرارداد دفاعی امضا کرد که روابط نظامی بین دو کشور را تقویت کرده و پاسخی به چین خواهد بود.

آستین خاطرنشان کرد که این توافق بر تعهد آهنین ایالات متحده برای دفاع از ژاپن با طیف کاملی از قابلیت‌ها، حتی توان اتمی، تأکید می‌کند. همچنین اهمیت ماده 5 پیمان امنیتی متقابل در مورد جزایر سنکاکو را می‌رساند. چین جزایر مورد مناقشه‌ای خارج از آبهای سرزمینی ژاپن،  را مال خود دانسته و آن‌ها را جزایر دیائو می نامد.

استقرار نیروها در اوکیناوا

تغییر حضور نیروهای آمریکایی در اوکیناوا، هنگ 12 دریایی را به یک واحد کوچکتر و چابک‌تر هنگ ساحلی‌دریایی ۱۲ تبدیل می‌کند؛ که به گونه‌ای طراحی خواهد شد که برای دفاع از ایالات متحده و متحدان منطقه‌ایش و مقابله با هر دشمنی مجهزتر خواهد بود. آستین گفت که این هنگ به عنوان یک واحد نظامی مرگ‌بارتر، چابک‌تر و توانمندتر، قابلیت‌های منتوعی خواهد داشت.

مقامات آمریکایی گفتند که این تصمیم باعث افزایش تعداد تفنگداران دریایی در جزیره نخواهد شد و با هیچ تغییر قابل توجهی وضعیت تسلیحاتی به وجود نخواهد آمد. تقویت توان نظامی یا افزایش نیروها برای اوکیناوا موضوعی حساس است؛ زیرا محل یکی از خونین‌ترین نبردها در پایان جنگ جهانی دوم بود. این جزیره میزبان بیش از نیمی از نیروهای آمریکایی مستقر در ژاپن بوده و مردم اوکیناوا نیز خواهان کاهش تعداد آن‌ها هستند.

یک هنگ ساحلی با حدود ۲ هزار نفر تفنگدار دریایی تشکیل شد که شامل یک تیم رزمی با موشک‌های ضدکشتی، یک گردان تدارکات و یک گردان دفاع هوایی است. هنگ دریایی مستقر در اوکیناوا نیز که کاملا با آن جایگزین خواهد شد، دارای 3400 تفنگدار دریایی و ملوان است.

توافقات روز چهارشنبه به دنبال افزایش هزینه‌های دفاعی خود به 2 درصد تولید ناخالص داخلی  طی پنج سال، انجام گرفت. با این حساب، بودجه دفاعی ژاپن سومین بودجه نظامی بزرگ جهان خواهد شد. تغییر چشمگیر در اولویت‌های توکیو، نشان‌دهنده نگرانی‌های فزاینده درباره کره شمالی و اقدام نظامی احتمالی چین علیه تایوان است.

بلینکن در پاسخ به سؤالی درباره اصلاحات ژاپن گفت: این بسیار ساده است، ما از راهبردهای جدید، صمیمانه استقبال می‌کنیم، به ویژه به این دلیل که همگرایی قابل توجهی بین استراتژی‌های ما و ژاپن وجود دارد. او گفت: ما تعهد به افزایش سرمایه‌گذاری، افزایش نقش‌ها، مأموریت‌ها و قابلیت‌ها برای همکاری نزدیک‌تر نه تنها بین ایالات متحده و ژاپن، بلکه با سایر متحدان و دیگر شرکا را تحسین می‌کنیم.» ما در حال حاضر یک پایه قوی داریم که فقط در حال رشد است.

آستین به تشدید فعالیت‌های نظامی چین در نزدیکی تنگه تایوان اشاره کرد، اما گفت که او به طور جدی شک دارد که نشانه‌ای از برنامه‌هایی برای تهاجم قریب‌الوقوع پکن به جزیره باشد.

چین مدعی است تایوان، یک دموکراسی خودمختار، به عنوان قلمرو این کشور است و سال گذشته پس از بازدید ناپسند نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان ایالات متحده از تایپه، تمریناتی را به عنوان یک آزمایش برای تهاجم انجام داد.

آستین با اشاره به شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، گفت: نمی‌توانم آقای شی را حدس بزنم، اما آنچه را به شما می‌گویم که آنچه اخیراً شاهد آن هستیم، رفتار بسیار تحریک‌آمیز از سوی نیروهای چین است. او گفت: «ما معتقدیم که آن‌ها تلاش می‌کنند تا یک هنجار جدید ایجاد کنند، اما اینکه آیا این بدان معناست که تهاجم قریب‌الوقوع است یا نه، می‌دانید، من به شدت در آن تردید دارم».