به گزارش اکوایران، به نقل از میدل ایست نیوز، عربستان و مصر با انتشار بیانیه ای مشترک ادعا کردند که بر ضروت احترام ایران به تعهدات هسته ای و «توقف دخالت تهران در امور کشورهای عربی و پایان دادنش به اقدامات برهم‌زننده ثبات» تأکید دارند.

 در بیانیه مشترک کمیته پیگیری و مشورت سیاسی که به ریاست وزرای خارجه مصر و عربستان پس از دیدار آنان در ریاض صادر شد، طرفین ادعا کردن. مه بر «ضرورت احترام ایران به تعهدات هسته‌ای بین‌المللی و تضمین مسالمت‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود» تأکید دارند.

آنان همچنین مدعی شدند که بر «حمایت از تلاش‌ها برای واداشتن ایران به پایبندی به عدم دخالت در امور کشورهای عربی و دور نگه داشتن منطقه از همه اقدامات برهم‌زننده ثبات از جمله حمایت از شبه‌نظامیان مسلح و تهدید دریانوردی» تأکید می‌کنند.

وزرای خارجه عربستان و مصر هم‌چنین مدعی شده‌اند که تلاش‌ها برای تعرض به امنیت و سلامت دریانوردی در آب های منطقه و تنگه باب المندب را محکوم می‌کنند.

دو کشور همچنین بر اهمیت همکاری مشترک برای تضمین آزادی دریانوردی در گذرگاه‌های آبی اصلی و برخورد با هرگونه تلاش برای برهم زدن امنیت و ثبات منطقه تأکید و نسبت به ادامه اقدامات انصارالله در بر هم زدن امنیت گذرگاه‌های آبی بین‌المللی ابراز نگرانی کردند.

آنان همچنین بر حمایت از راه‌حل سیاسی در یمن و لیبی و سوریه و حمایت از عراق و سودان و بر اهمیت تشکیل کشور مستقل فلسطین و تسریع در انتخاب رئیس جمهوری در لبنان تأکید کردند.

عربستان در این بیانیه مشترک حمایت کامل خود از امنیت آبی مصر را ابراز کرد و از اتیوپی خواست که از هرگونه اقدام یکجانبه در قبال آب‌های مشترک خودداری کند.