به گزارش اکوایران، هم‌زمان که اقتصاد ونزوئلا به دلار آمریکا چراغ سبز نشان داده است، کارکنان بخش دولتی ونزوئلا که از روند بهبود اقتصادی عقب مانده‌اند، به نوشته بلومبرگ، بزرگترین تظاهرات ضد دولت در سال‌های اخیر را برگزار کردند.

صدها معلم مدارس دولتی روز دوشنبه در مرکز شهر کاراکاس راهپیمایی کردند و پرستاران، مستمری‌بگیران و دیگر کارکنان دولت به آنها پیوستند و خواستار افزایش حقوق برای جبران کاهش سریع ارزش پول محلی شدند.

بر اساس برآورد اولیه دیده‌بان منازعات اجتماعی ونزوئلا که ناآرامی‌های اجتماعی را در این کشور دنبال می‌کند، کارمندان حداقل 50 تظاهرات را در روز دوشنبه و بیش از 150 تظاهرات را در هفته گذشته در سراسر کشور سازماندهی کردند.

photo_2023-01-17_16-54-24

معترضان می‌گویند که متوسط دستمزد ماهانه معلمان حدود 500 بولیوار - 25 دلار - به زحمت برای پرداخت هزینه‌های حمل و نقل عمومی کافی است.

اینس گیل، 43 ساله، معلم یک مدرسه دولتی در کاراکاس می‌گوید: «در کنار اینکه معلم هستم، یک نانوا، ناخن‌کار و طراح گرافیک نیز هستم. برای زنده ماندن باید هر کاری که لازم است انجام دهم.»

با اجازه دادن به گردش آزادانه دلار ، دولت سوسیالیست نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور، سعی کرده است تا پس از سقوط اقتصادی 2013 تا 2020 - یکی از عمیق‌ترین رکودها در تاریخ جهان- بازگشتی ایجاد کند. اما در حالی که بسیاری از کارمندان بخش خصوصی حالا به دلار حقوق می‌گیرند و از بهبود استانداردهای زندگی برخوردار می‌شوند، کارگران بخش دولتی که با بولیوارهای تورم زده حقوق دریافت می‌کنند از بقیه کشور عقب‌ مانده‌اند.

photo_2023-01-17_16-54-23

معاون رئیس جمهور، دلسی رودریگز اعتراضات را بخشی از «طرح بی‌ثبات کردن» سازماندهی شده از واشنگتن عنوان کرد. او در سخنانی که از تلویزیون دولتی پخش شد گفت: «آنها می خواهند ما را از مسیر رشد خارج کنند.»

در تظاهرات روز دوشنبه، معترضان در حالی که شعار می‌دادند برای ماندن در کشورشان به یک سطح «آبرومندانه» از دستمزدها نیاز دارند، اسکناس‌های بولیوار ونزوئلا را پاره و زیر پا لگد کردند. در سال‌های اخیر بیش از 7 میلیون ونزوئلایی از کشور مهاجرت کرده‌اند.

مادورو ممکن است مانند گذشته دستور سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات را ندهد. او منتظر آزادی بیش از 3 میلیارد دلار اموال بلوکه شده در خارج از کشور است و موج دیگری از خونریزی می‌تواند منجر به این شود که واشنگتن دسترسی او به این پول را مسدود کند.

photo_2023-01-17_16-54-24 (2)

در تلاش برای آرام کردن اعتراضات، دولت روز یکشنبه به معلمان 30 دلار پاداش داد. دولت اغلب چنین اعتراضاتی را با کمک‌های مالی و پرداخت پاداش آرام کرده است، اما با توجه به ضعف مالی خود نمی‌تواند خیلی سخاوتمند باشد.

شاخصی از بلومبرگ که قیمت یک فنجان قهوه را در کشورهای مختلف بررسی می‌کند، برای ونزوئلا در ماه دسامبر 53 درصد افزایش یافت. بانک مرکزی ونزوئلا از ماه اکتبر تاکنون آمار رسمی تورم را منتشر نکرده است.

هیرا وگا، 49 ساله، گفت: «من بیمار هستم و هیچ بیمه درمانی یا پولی برای پرداخت اسکن‌های مورد نیازم ندارم. این بار، ما ترس خود را کنار گذاشته‌ایم. ما از این وضعیت خسته شده‌ایم.»