به گزارش اکوایران، ترکیه سفر هفته آینده پال جانسون وزیر دفاع سوئد را لغو کرد، زیرا تنش ها بر سر مجوز استکهلم برای سوزاندن کتاب قرآن در فضای عمومی توسط استکهلم افزایش یافت.

بنا بر گزارش بلومبرگ، این تنها آخرین رویداد تنش‌زا میان دو کشور بود، زیرا ترکیه در حال حاضر بر سر درخواست سوئد برای الحاق به ناتو گروکشی می‌کند.

خبرگزاری دولتی آناتولی به نقل از خلوصی آکار، وزیر دفاع این کشور نوشته: «سوئد اقدامات لازم در برابر  چنین تلاش‌هایی را انجام  نداد. در این مرحله، سفر جانسون هیچ معنا و اهمیتی ندارد، بنابراین ما آن را لغو کردیم.»

جانسون، در توییتر، سفر لغو شده خود را «به تعویق انداختن» نامیده و نوشت: «دیروز در پایگاه هوایی آمریکا در رامشتاین آلمان با همکار ترک خود، خلوصی آکار، ملاقاتی داشتم. سپس توافق کردیم که نشست برنامه‌ریزی شده در آنکارا را به تعویق بیندازیم. روابط با ترکیه برای سوئد بسیار مهم است و ما مشتاقانه منتظر ادامه گفت و گو در مورد مسائل مشترک دفاعی و امنیتی در آینده هستیم».

راسموس پالودان، فعال راست افراطی دانمارکی، قصد دارد روز شنبه یک نسخه از قرآن را در بیرون سفارت ترکیه در مرکز استکهلم بسوزاند. گروه‌های طرفدار ترکیه گفته‌اند که تظاهرات متقابلی ترتیب خواهند داد. پالودان، 41 ساله، که تابعیت سوئدی نیز دارد، سال گذشته نیز این اقدام تحریک‌آمیز را انجام داده که منجر به اعتراضات و شورش‌ها در حومه سوئد شد و از این طریق نامی برای خود دست و پا کرد.

ترکیه اواخر روز جمعه سفیر سوئد را در مورد طرح پالودان احضار کرد. این دومین بار در یک هفته بود که سفیر سوئد فراخوانده شد. او پیش از این پس از آن احضار شد که معترضان وابسته به جنبش‌های کردی در استکهلم مجسمه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه را وارونه به نمایش گذاشتند.

بر اساس توافقی که در نشست سران ناتو در مادرید در ماه ژوئن انجام شده، به سوئد و فنلاند برای پیوستن به این ائتلاف اجازه داده شد تا سریع‌تر اقدام کنند. با این حال، از تصویب درخواست آن‌ها خودداری کرد و از آن زمان تاکنون موضع این کشور تغییر چندانی نکرده است.

ترکیه از سوئد انتظار دارد که با گروه پ‌ک‌ک که در میان جمعیت حدود 100000 کردی دراین کشور نفوذ دارد، مقابله کند و افراد مظنون به تروریسم را قبل از تصویب پیوستن این کشور به ناتو مسترد کند.