به گزارش اکوایران، ممکن است در ماه ژوئن، سقف بودجه دولت فدرال ایالات متحده برای پرداخت هزینه‌های معوقش تمام شود و کنگره را مجبور کند تا محدودیت یا سقف استقراض دولت را بردارد.

بنا بر گزارش وال‌استریت ژورنال، روز پنج‌شنبه ۱۹ ژانویه، وزارت خزانه‌داری گفت که آمریکا در حال نزدیک‌شدن به محدودیت ۳۱.۴ تریلیون دلاری استقراض خود بوده و این امر باعث شده است تا اقدامات ویژه‌ای را برای مدیریت درآمدهای دولت در بهار آغاز کند.

اختلافات جناحی عمیقی در کنگره بر سر سقف بدهی و مخارج فدرال وجود دارد که این نگرانی را برانگیخته که قانون‌گذاران ممکن است نتوانند به موقع این سقف را برای جلوگیری از نکول احتمالی در پرداخت بدهی افزایش دهند. دموکرات‌ها می‌خواهند سقف بدهی‌ها بدون هیچ پیش‌شرطی افزایش یابد. اما جمهوری‌خواهان خواستار کاهش هزینه‌ها به عنوان شرط افزایش سقف بوده و می‌خواهند مذاکرات با کاخ سفید را آغاز کنند.

سقف بدهی چیست؟

کنگره مقدار پول استقراضی دولت را محدود کرده و پس از رسیدن به حد مجاز، قانون‌گذاران باید سقف بدهی را افزایش داده یا تعلیق کنند تا وزارت خزانه‌داری بتواند رسماً اعلام استقراض کند. از آنجا که ایالات متحده همیشه کسری بودجه سالانه زیادی دارد، سقف بدهی بایستی مرتباً مورد بحث‌وبررسی قرار گیرد.

اگر سقف استقراض افزایش نیابد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر دولت نتواند برای کمک به پرداخت تمام بدهی‌های سررسید خود بگیرد، باید برخی از مزایای بازنشستگی را تعلیق و حقوق سربازان و کارکنان فدرال را متوقف یا کاهش دهد، یا حتی از پرداخت بهره نکول کند.

قانون‌گذاران هر دو حزب، گروه‌های تجاری و شرکت‌های وال‌استریت زنگ خطر احتمال نکول دولت را صدا درآورده‌اند که به گفته آنها برای بازارهای مالی و اقتصاد آمریکا فاجعه‌بار خواهد بود. از دست‌دادن اعتماد سرمایه‌گذاران می‌تواند منجر به فروش گسترده اوراق خزانه‌داری خواهد شد که به نوبه خود می‌تواند باعث هرج‌و‌مرج مالی بزرگ‌تری شود. عدم پرداخت سایر تعهدات ایالات متحده، از جمله مزایای تأمین اجتماعی نیز فشار اقتصادی وارد می‌کند.

در سال ۲۰۱۱، استاندارد اَند پورز (Standard & Poor’s) برای اولین‌بار پس از چند روز از ناتوانی خزانه‌داری در پرداخت مزایا، رتبه اعتباری AAA را از آمریکا سلب کرد.

آیا خزانه‌داری می‌تواند برای جلوگیری از نکول یا فشار به سالمندان، در پرداخت بدهی‌ها اولویت‌بندی کند؟

جمهوری‌خواهان قانونی را مطرح کرده‌اند که خزانه‌داری را مجبور می‌کند تا برخی هزینه‌ها را، مانند پرداخت به دارندگان اوراق قرضه و مزایای تأمین اجتماعی، بر سایر تعهدات دولت اولویت دهد. مقامات سابق وزارت خزانه‌داری چنین طرحی را غیر قابل اجرا خوانده و دموکرات‌ها نیز آن را رد کرده‌اند. بر اساس صورت‌جلسه نشست مقامات فدرال رزرو (بانک مرکزی) و خزانه‌داری در آگوست ۲۰۱۱، آن‌ها در خفا برای پرداخت به موقع بدهی خزانه‌داری و به تأخیرانداختن پرداخت سایر صورت‌حساب‌های دولتی در صورت عدم توافق بر سر سقف بدهی، برنامه‌ای نوشتند.

جَنِت یِلِن، وزیر خزانه‌داری هشدار داد که سیستم‌های خزانه‌داری برای اولویت‌دادن پرداخت‌ها به دارندگان اوراق قرضه طراحی نشده و عدم پرداخت هر تعهدی عملاً به منزله نکول است. او همچنین ایده ضرب سکه یک تریلیون دلاری پلاتین برای جلوگیری از نکول را رد کرد، ایده‌ای که سال‌ها به عنوان راهی برای دورزدن کنگره در افزایش سقف استقراض مطرح است.

چرا درگیری بر سر افزایش سقف بدهی الآن در جریان است؟

آخرین نزاع برای بالابردن سقف بدهی در سال ۲۰۲۱ با توافقی بین دموکرات‌های سنا و جمهوری‌خواهان حل شد تا عملاً به دموکرات‌ها اجازه دهند سقف بدهی را با کمترین اکثریت به جای ۶۰ رأی که معمولاً برای پیشبرد قانون در سنا لازم است، افزایش دهند. پس از تصویب توسط مجلس نمایندگان و سنا، جو بایدن قانونی را امضا کرد که سقف بدهی را با ۲.۵ تریلیون دلار افزایش به حدود ۳۱.۴ تریلیون دلار رساند.

این بار، هنوز سنا تحت کنترل دموکرات‌ها است. در حالی که جمهوری‌خواهان، اکثریت مجلس نمایندگان را تشکیل می‌دهند که باعث پیچیدگی فرآیند افزایش سقف می‌شود.

آیا افزایش سقف بدهی اجازه هزینه‌های جدید را می‌دهد؟

نه. رأی به افزایش سقف بدهی اجازه هزینه‌های جدید را نداده، و اساساً به خزانه‌داری اجازه می‌دهد تا برای پرداخت هزینه‌هایی که دولت تا آن موقع تأیید کرده است، استقراض کند. حدود یک‌سوم هزینه‌های فدرال اختیاری است که کنگره از طریق لوایح تخصیص سالانه تصویب می‌کند. مابقی، هزینه‌های خودکار برای برنامه‌های دولتی تأمین اجتماعی و بیمه سلامت است.

سقف بدهی چه ارتباطی با تعطیلی دولت دارد؟

این دو اصطلاح به دو موضوع جداگانه اشاره دارد، اما هر دو بر کارکرد دولت فدرال تأثیر می‌گذارند. افزایش سقف بدهی، دولت را از صدور بدهی جدید برای پرداخت قبوض خود باز داشته و در نهایت می‌تواند منجر به نکول شود. تعطیلی مقطعی دولت زمانی اتفاق می‌افتد که کنگره بودجه جدیدی را برای باز نگه‌داشتن آن به طور کامل اختصاص نداده باشد که معمولاً منجر به مرخصی موقت برای برخی از کارکنان دولتی و پیمانکاران شده تا لایحه هزینه‌های جدید تصویب شود. در طول تعطیلی‌ها، دولت مانند قبل، مزایای بازنشستگی و سود طلبکاران را پرداخت می‌کند.