به گزارش اکوایران پس از اینکه جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، در این هفته چین را «مانعی» برای اصلاح وضعیت بدهی در آفریقا خواند، مقامات چینی در زامبیا به تندی خطاب به آمریکایی‌ها گفتند اول وضعیت خودتان را درست کنید.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، سفارت چین در زامبیا روز سه‌شنبه در وب‌سایت خود اعلام کرد: «بزرگ‌ترین کمکی که ایالات متحده می‌تواند به بحران‌های بدهی در سایر کشورها بکند، اقدام بر اساس سیاست‌های پولی مسئولانه، مقابله با مشکل بدهی خود و توقف کارشکنی در تلاش‌های فعال دیگر کشورها برای حل مشکلات بدهی‌شان است.»

جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان در حال استفاده از تهدیدی خطرناک و غیرمعمول هستند؛ امتناع از رای دادن به افزایش سقف بدهی تا بر دولت بایدن و دموکرات‌ها برای کاهش هزینه‌های دولت فشار بیاورند. تاکنون، دولت بایدن از مذاکره امتناع کرده و روی این موضوع حساب می‌کند که جمهوری‌خواهان تندرو تحت فشار تجّار، سرمایه‌گذاران و میانه‌روها عقب‌نشینی کنند.

بدهی ملی ایالات متحده حدود 31 تریلیون دلار است، رقمی که از سال 2000 که میزان آن 5.6 تریلیون دلار بود،افزایش تصاعدی داشته است- تا حدی به لطف افزایش هزینه برای جمعیت رو به پیری، هزینه‌های جنگ عراق و افغانستان، برنامه‌های حمایتی کرونا و کاهش مالیات که درآمدها را کاهش داد.

RXXJHDVMHNIWFJPMB27W46IXHA

جانت یلن و کریستالینا جورجیوا، مدیر صندوق بین المللی پول، روز یک‌شنبه به طور جداگانه وارد زامبیا شدند تا بر لزوم اصلاح بدهی در آفریقا تاکید کنند.

زامبیا از سال 2020 دچار نکول بدهی شده است و تا به امروز پیشرفت چندانی با طلبکاران چینی و خصوصی نداشته است، وضعیتی که به فقر شهروندان را افزایش داده است.

به گفته بانک جهانی، تا سال 2022 فقیرترین کشورهای جهان با 35 میلیارد دلار بدهی به طلبکاران دولتی و خصوصی مواجه بوده‌اند که بیش از 40 درصد آن مربوط به چین است.

بانک توسعه آفریقا هفته گذشته اعلام کرد افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا، که برای مهار تورم در داخل و افزایش ارزش دلار آمریکا طراحی شده است بر فشار بدهی کشورهای آفریقایی افزوده است.