به گزارش اکوایران، ارتش اوکراین ادعا کرده ساعاتی پس از سرنگونی بیست‌وچهار پهپاد تهاجمی ساخت ایران طی بیست‌وچهار ساعت گذشته توسط پدافند هوایی این کشور، نیروهای روسیه بامداد پنج‌شنبه بیش از 30 موشک به اهدافی در سراسر اوکراین شلیک کردند.

یوری ایگنات سخنگوی ارتش اوکراین به رسانه‌های محلی گفته که چندین بمب افکن روسی Tu-95 این حمله موشکی را از منطقه شمالی مورمانسک انجام داده اند. ایگنات گفته: «سیستم‌های دفاع هوایی ما پرتاب بیش از 30 موشک را در مناطق مختلف شناسایی کرده‌ و حداقل 15 موشک سرنگون شدند».

پیش از این، نیروی هوایی اوکراین ادعا کرده بود که دسته‌ای از پهپادهای تهاجمی ساخت ایران را که توسط نیروهای روسیه از دریای آزوف در جنوب این کشور پرتاب شده بود را طی بیست‌وچهارم ساعت گذشته سرنگون کرده است. نیروی هوایی اوکراین در بیانیه ای آنلاین مدعی شده: «پهپادهای تهاجمی (هواپیمای بدون سرنشین) از سواحل شرقی دریای آزوف پرتاب شدند. بر اساس اطلاعات اولیه، دشمن از 24 فروند شاهد استفاده کرد و تمامی 24 فروند منهدم شد». این اتهام در حالی ایراد شده که جمهوری اسلامی بارها هر گونه مداخله در جنگ اوکراین و به طور مشخص ارسال پهپادهای تهاجمی به روسیه برای استفاده از کارزار نظامی‌اش را صریحا رد کرده است.

از ماه اکتبر، روسیه امواج منظمی از حملات هوایی را علیه اوکراین آغاز کرده است که عمدتا زیرساخت‌های انرژی را هدف قرار داده است. این حملات، شبکه برق را فلج کرده و اوکراین را تشویق کرده است تا با حمایت متحدان غربی کی‌یف، سامانه‌های دفاع هوایی خود را تقویت کند.

آخرین دور از این دست حملات اوایل روز پنجشنبه یک روز پس از آن صورت گرفت که متحدان غربی اوکراین از جمله آلمان و ایالات متحده قول دادند تانک های مدرن را در اختیار کیف قرار دهند.