به گزارش اکوایران، روسیه پذیرفت که ولادیمیر پوتین محکومان را عفو کرده تا آن‌ها بتوانند به گروه واگنر در اوکراین بپیوندند.

عفو مجرمان برای پیوستن به گروه «اهریمنی»

بنا بر گزارش فایننشال‌تایمز، کرملین تائید کرد یک گروه شبه‌نظامی که آمریکا از آن «چهره اهریمنی» ساخته، نقشی کلیدی در جنگ علیه کی‌یف بازی می‌کند. کرملین هم‌چنین اعتراف کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، محکومان را عفو می‌کند تا به آ‌نها اجازه دهد به عنوان اعضای گروه شبه نظامی واگنر در اوکراین بجنگند.

‌روسیه هم‌چنین اقدام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده برای برچسب زدن به گروه تحت مالکیت یوگنی پریگوژین، به عنوان یک «سازمان جنایی فراملی» را مورد انتقاد قرار داد، گروهی که نقش برجسته‌ای را در خط مقدم جبهه، هم‌زمان با دوازدهمین ماه جنگ، ایفا می‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین روز جمعه گفت که زندانیان «بر اساس قوانین روسیه» عفو می‌شوند و از یکی از سارقان مسلح محکوم که توسط واگنر استخدام شده و به دلیل «قهرمانی» در میدان جنگ توسط رئیس‌جمهور مدال  دریافت کرده بود، تمجید کرد.

کنار گذاشتن پنهان‌کاری

کرملین پس از نزدیک به یک دهه پنهان‌کاری در مورد فعالیت‌های عملیاتی این گروه مزدور، که زمانی بنیان‌گذار آن پریگوژین حتی ادعا کرد که وجود ندارد، واگنر را به عنوان عنصر کلیدی تلاش‌های متزلزل خود برای شکست اوکراین و جلب حمایت از جنگ در میان جمعیت دلواپس پذیرفته است.

86716f0425

اگرچه مسکو در ابتدا مشارکت این گروه در جنگ اوکراین را انکار کرد، عملکرد ضعیف ارتش روسیه و نارضایتی گسترده از کارزار نظامی پوتین در میان نخبگان روسی، به رستوران‌دار سابق -ملقب به «آشپز پوتین» که خود یک محکوم سابق است-، اجازه داد تا در مقام رهبر یک جناح تندرو طرفدار جنگ ظاهر شود و تحسین واگنر را در تلویزیون دولتی به دلیل دستاوردهای اخیرش در میدان جنگ به دست آورد.

تجلیل از سارق مسلح

قانون اساسی روسیه به پوتین اختیار انحصاری عفو زندانیان را می‌دهد. پوتین در شب سال نو میلادی به آیک گاسپاریان که به دلیل سرقت مسلحانه در سال ۲۰۱۹ در حال گذراندن دوران محکومیت هفت ساله خود بود، مدال «شجاعت» داد. پسکوف گفت که گاسپاریان «در عملیات نظامی ویژه شرکت می‌کند و او با نمایش قهرمانانه خود مفتخر به دریافت یک نشان دولتی شد».

پسکوف هم‌چنین از اقدام اخیر واشنگتن برای تحریم گروه واگنر در پاسخ به گزارش‌های مستند گسترده درباره جنایات این گروه در کشورهایی مانند جمهوری آفریقای مرکزی، لیبی و سوریه -جایی که مزدورانه این گروه به طور مخفیانه اقدام می‌کردند- انتقاد کرد. پسکوف مدعی شد که ایالات متحده برای «سال‌های متمادی» اقدام به «اهریمن‌سازی» از این گروه کرده، اما این اتهامات «بی‌اساس» هستند.

download

ایالات متحده روز پنج‌شنبه علاوه بر 15 نهاد روسی دیگر، تحریم‌های جدیدی را علیه واگنر اعلام کرد. پریگوژین از سال 2017 به دلیل نقش خود در اداره یک دسته بدنام ترول‌ها در سن پترزبورگ تحت تحریم های ایالات متحده بوده است که کارکنان آن تلاش کردند با ظاهر شدن به عنوان آمریکایی در رسانه‌های اجتماعی بر انتخابات 2016 ایالات متحده تأثیر بگذارند.

اطلاعات بریتانیا تخمین می زند که پریگوژین، یکی از نزدیکان قدیمی پوتین، حداقل 50000 زندانی را برای مبارزه برای واگنر در اوکراین استخدام کرده است. پریگوژین استخدام اوباش را به عنوان اقدامی ضروری برای کاهش مخالفت عمومی با جنگ می‌داند که ناشی از اتکای بیش از حد مسکو به بسیج عمومی ماه سپتامبر است. این بسیج صدها هزار مرد را واداشت تا از کشور فرار کنند. او در اواخر همان ماه اعتراف کرد که این گروه در سایه را اداره می کند.