به گزارش اکوایران، محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با الشرق‌الاوسط فاش کرد که با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در دیدارشان در ریاض در حاشیه نشست سران کشورهای عربی و چین، بر روی نقشه راه توسعه روابط عربستان و عراق به توافق رسیده است. او گفته در این گفت‌وگو شاهزاده سعودی را  طبق معمول مسئولیت‌پذیر و برای رسیدن به این هدف جدی دیده است.

السودانی که در مقر نخست وزیری در بغداد با الشرق الاوسط مصاحبه کرده، گفته: «عربستان سعودی امروز نقش مهمی برای ما به عنوان یک کشور عرب و همسایه دارد و باید در کاهش تنش‌ها و با آن‌ها سهیم باشیم. باید در خاموش کردن بحران ها در منطقه فعال باشیم، زیرا ما شعار توسعه را مطرح می کنیم و توسعه نیاز به ثبات دارد. پرونده‌های منطقه و جهان پرونده‌های اقتصادی در سراسر جهان هستند، بنابراین دیدگاه‌های ما یکسان است.» وی تاکید کرد که عربستان سعودی و عراق برای ایجاد مکانیسمی برای ثبات منطقه ای تلاش می‌کنند و می‌توانند «یک سیستم ثبات منطقه»ای و جهانی» را ایجاد کنند.

السودانی با تاکید بر تداوم نقش بغداد در میزبانی از گفت وگوهای ایران و عربستان، برای از سرگیری گفت وگوها به زودی ابراز امیدواری کرد و گفت امیدواری است که سطح نشست‌های امنیتی به سطح دیپلماتیک ارتقا یابد.

السودانی هم‌چنین بر «عمق عربی» کشورش تاکید کرد و گفت: «سرنوشت عراق عربی است» و «عراق حاضر نیست عرصه تسویه حساب یا قرار گرفتن در کنار یک طرف در مقابل طرف دیگر باشد» و تأکید کرد که «قطب‌نما، منافع عراق و مردم آن است».السودانی هرگونه دخالت ایران و آمریکا در تشکیل دولت خود را تکذیب کرد و گفت: «دولت با تصمیم 100 درصد عراقی‌ها تشکیل شد و تحت هیچ گونه نفوذ و دخالت مستقیم یا غیرمستقیم قرار نگرفت».