به گزارش اکوایران، در بحبوحه اختلافات میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران از بازرسی‌های آژانس انتقاد کرد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعات برنامه هسته‌ای ایران را به دست مخالفان مذاکرات برای ازسرگیری برجام یا توافق هسته‌ای می‌دهد». اسلامی گفت: «ما از رفتار سیاسی و غیرحرفه‌ای آژانس در ارتباط با افشای گزارش‌های محرمانه برجام به مخالفان این مذاکرات متاسف هستیم».

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: «رابطه سازمان انرژی اتمی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر مبنای پادمان است». وی افزود: «تلاش دشمنان برای نشان دادن عدم نیاز ایران به فناوری هسته‌ای و ادعای تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات نظامی و بمب اتم کذب است». اسلامی هم‌چنین در واکنش به اظهارات بورل درباره «زنده بودن» برجام، عنوان کرد: «هر زمان که طرفین برجام به تعهداتشان عمل کنند، ما نیز به آن بر خواهیم گشت».

اسلامی روز گذشته هم  در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: انتظار ما همیشه این بوده که آژانس بخشی از جریان سیاسی و فشار علیه جمهوری اسلامی نباشد. او گفته بود از مدیرکل به ویژه این انتظار را داریم که رفتار حرفه‌ای را همچنان حفظ کند و بخشی از جریان فشار علیه کشور ما نباشند و امیدواریم که این اتفاق رخ دهد.

این سخنان در شرایطی اظهار شده که با افزایش تنش بین تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر نیروگاه هسته‌ای فردو و افزایش توان غنی‌سازی اورانیوم در این مرکز،‌ رافائل گروسی،  مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،  روز سه‌شنبه در یک سخنرانی در موسسه «چتم هاوس» در لندن، خواهان گفتگوی فوری میان مقامات ایران و آژانس شده بود. او گفته بود که در شرایط موجود، باید خیلی زود به تهران برود تا توانایی بازرسی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را بازیابی کند.

گروسی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در دو دستگاه سانتریفیوژ در مرکز هسته‌ای فردو تصریح کرده بود: «تغییراتی در این کارخانه انجام شده که باید گزارش می‌شد، حالا این مرکز قابلیت‌های جدیدی پیدا کرده، بنابراین باید بازرسی بیشتری در آن انجام شود.» مدیر کل آژانس با ابراز ناامیدی از روند احیای برجام ادعا کرده بود که مقامات جمهوری اسلامی در موارد بسیار حساس، مانع از بررسی بازرسان آژانس شده‌اند که این تصمیم بسیار نگران کننده است.

پیش‌ از این سخنان، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه‌ای که برای اعضای خود ارسال کرده بود، مدعی اقدام بی‌‌اطلاع ایران برای تغییر ساختار آبشارهای سانتریفیوژها در سایت فردو جهت دست‌یابی به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم شده بود. اما سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران این گزارش را تکذیب کرد و گفت که در این گزارش خطای انسانی رخ داده است.

در همین شرایط، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه درباره ادعاهای مقامات آمریکایی و اروپایی مبنی بر پایان کار توافق هسته‌ای ایران، توضیح داد: «در حال حاضر فعلا نمی‌توان گفت که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دفن شده، اما در بخش مراقبت‌های ویژه است». 

روز گذشته هم میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و رییس هیات مذاکره‌کننده این کشور در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای[برجام] در وین، در صفحه توییترش نوشت: بن‌بست مذاکرات وین درباره احیای برجام با تنش‌افزایی‌ غیرقابل کنترلی همراه شده است.