به گزارش اکوایران، یک مقام بهداشتی چین از دولت‌های محلی خواسته است گام‌های «جسورانه»ای بردارند و با کاهش هزینه‌های فرزند‌آوری و تربیت کودکان، بار روی خانواده‌ها را کاهش و باروری را افزایش دهند.

بنابر گزارش رویترز، آمارهای منتشر شده در ماه گذشته نشان داد که جمعیت چین در سال گذشته برای اولین بار در شش دهه گذشته کاهش یافته است، چرخشی تاریخی که انتظار می‌رود آغاز دوره‌ای طولانی از روند کاهش جمعیت باشد.

علاوه بر این، چشم انداز پیر شدن سریع جمعیت با کاهش درآمدها و افزایش بدهی‌های دولت ناشی از افزایش هزینه‌های بهداشتی و رفاهی، روند رشد اقتصاد را کند می‌کند. جمعیت شناسان هشدار می‌دهند که چین ممکن است پیش از اینکه بتواند ثروتمند شود، پیر شود.

چین برای چندین دهه درگیر رشد بی رویه جمعیت بود و از سال 1980 تا 2015 سیاست سختگیرانه تک فرزندی را برای کنترل جمعیت اعمال کرد.

اما اکنون جمعیت شروع به کاهش کرده است و هند در آستانه تبدیل شدن به پرجمعیت‌ترین کشور جهان است.

اداره ملی آمار چین از کاهش 850،000 نفری جمعیت 1.4 میلیارد نفری این کشور در سال 2022 خبر داد که اولین کاهش از سال 1961، آخرین سال قحطی بزرگ چین است.

نرخ زاد و ولد در سال گذشته تنها 6.8 تولد در هر 1000 نفر بود که نسبت به نرخ تولد 7.5 در سال 2021 کاهش زیادی داشته است و پایین‌ترین نرخ تولد در تاریخ ثبت‌شده این کشور است.

قسمت اعظم این رکود جمعیتی نتیجه سیاست تک فرزندی و همچنین هزینه‌های بالای آموزش است که موجب شده است بسیاری از افراد تنها یک فرزند داشته باشند یا اصلاً فرزندی نداشته باشند.

کارشناسان سازمان ملل پیش‌بینی می‌کنند که جمعیت چین تا سال 2050 به میزان 109 میلیون نفر کاهش یابد.

یانگ ونژوانگ، مدیر بخش نظارت بر جمعیت و توسعه خانواده در کمیسیون بهداشت ملی چین، بر اهمیت حمایت خانواده برای بهبود نرخ باروری تاکید کرد.

یانگ در مقاله‌ای در نشریه پیپر نوشت که نگرانی در مورد پول و پیشرفت شغلی در میان زنان عوامل اصلی بچه‌دار نشدن افراد است و افزود که سیاست‌های دقیقی برای بهبود سطح باروری مورد نیاز است.

یانگ گفت: «دولت های محلی باید تشویق شوند تا فعالانه به دنبال نوآوری‌های جسورانه‌ای برای کاهش هزینه‌های زایمان، مراقبت از کودکان و آموزش باشند تا توسعه متوازن بلندمدت جمعیت را تضمین کنند.»