به گزارش اکوایران، به گفته دولت فرانسه، در تظاهرات روز شنبه شهرهای پاریس، مارسی، تولوز و نانت که برخی از آن‌ها به خشونت کشیده شد، مجموعاً ۹۶۰ هزار نفر شرکت کردند.

به نوشته فاکس‌بیزینس، این اعتراضات در حالی اتفاق میفتد که قانون‌گذاران مشغول بررسی لایحه اصلاح نظام بازنشستگی هستند. در این قانون پیشنهادی، حداقل سن بازنشستگی برای مستمری کامل دولتی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش می‌یابد.

در پاریس، سطل‌های زباله و یک خودرو آتش گرفت و پلیس با استفاده از گاز اشک‌آور، مردم را متفرق کرد. هشت نفر به اتهامات مختلف، از نگهداری سلاح گرم گرفته تا تخریب، دستگیر شدند.

روی پوستر یک پسر نوجوان نوشته شده بود: نمی‌خواهم والدینم سر کار بمیرند. الیسا حداد ۱۸ساله گفت که صدای جوانان باید در این تظاهرات شنیده شود. حداد گفت: اغلب به ما می‌گویند که شما خیلی برای این دغدغه‌ها جوانید؛ اما با افزایش تورم و قیمت برق، این اصلاحات بر خانواده‌های ما نیز تأثیر می‌گذارد. این اولین تظاهرات من است. باید صدای والدین و دانش‌آموزان فرانسوی شنیده شود.

مکرون اصلاحات بازنشستگی را برای تضمین بقای بلندمدت سیستم مستمری ضروری خواند و به شهروندان گفت که سایر کشورهای اروپایی در سنین بالاتر بازنشسته می‌شوند.